Elektro

16. listopadu 2021 08:40

Workmonitor: sledování efektivity výroby z peněz na údržbu

Systém Workmonitor je určen k okamžitému a přehlednému zobrazení stavu výrobních strojů, ke sledování jejich běhu a k počítání jejich pracovních cyklů. Je tedy nástrojem určeným pro zvýšení efektivity výroby a k minimalizaci prostojů.

Obr.1: Snímací modul Workmonitor

Jak to funguje
U každého stroje je umístěna malý monitorovací modul Workmonitor (obrázek 1), Má tři vstupy a podle typu stroje snímá monitorované veličiny. Obvykle se monitorují

  • Pracovní cykly
  • Běh stroje
  • Porucha (nebo jiná důležitá veličina)

Tyto veličiny posílá modul Workmonitor po Ethernetu (počítačové síti) na firemní server.  Zde jsou data archivována a distribuována ke klientům, tedy vedoucím pracovníkům výroby a manažerům. Data jsou aktualizována každou minutu.

Přehledné zobrazení
Každý pracovník, pro kterého jsou data z výroby zajímavá, má na svém poutači program Workmonitor. Může jej mít individuálně nastaven, tedy vidí jen stroje, veličiny a statistiky, kterého zajímají. Nastaven není složité, uživatel si ze seznamu jednoduše vybere stroje či jejich skupiny, směny, nebo časová období.

Obr. 2: Základní okno programu ukazuje přehledně aktuální stav

Základní okno programu je na obrázku 2. Ukazuje přehledně aktuální stav vybraných strojů. V okně je graficky znázorněn průběh pracovního procesu po hodinách a začátky směn. Ve sloupečku Celkem je souhrnné zobrazení a vyhodnocení za vybraný časový úsek. Kliknutím na buňku v tabulce lze přejít na detailní zobrazení. Pomocí tlačítek hod a den lze prohlížet data po hodinách, dnech nebo směnách. Hodinový detail je na obrázku 3.

Obr. 3: Hodinový detail práce stroje

Analýza a export dat
Složitější analýzy dat nebo například pravidelný export vybraných dat a jejich zasílání vedoucím pracovníkům je možné v části Filtr. Oblíbenou funkcí této části je export do Excelu. Nastavené filtry si lez uložit a a vytvářet pak jedním stiskem tlačítka požadované sestavy.

Zapojení a instalace
Modul Workmonitor je vhodné umístit do rozvaděče monitorovaného stroje, například na lištu DIN. Vstupy Workmonitoru se propojí s výstupy řídicího systému, nebo s relé, které stroj ovládají. Konkrétní zapojení záleží na typu stroje, není ale složité a obvykle to snadno dokáže každý zkušenější pracovník údržby. Z druhé strany se modul Workmonitor zapojí do počítačové sítě (Ethernetu). Ani to není nijak složité, je to stejné, jako připojit do sítě počítač.

Systém je levný a vyzkoušení zadarmo
Líbí se Vám popsaný systém Workmonitor? Pak není nic jednoduššího, než si zdarma zapůjčit modul Workmonitor vše vyzkoušet. Pro pokusy lze systém nainstalovat jednoduše na jakýkoliv počítač. Základní program je zdarma, platí se pouze jednotky Workmonitor. Pokud je třeba do programu doplnit specifické funkce (přehledy, propojení s podnikovým ERP systémem, sledování neobvyklých strojů), je to řešeno individuální nabídkou.
Neváhejte si tedy Workmonitor vyzkoušet, technici společnosti Papouch jsou připraveni poradit s jeho aplikací.
Více informací je možno nalézt zde: https://papouch.com/workmonitor-sledovani-efektivity-vyroby-p4724/ .


O společnostech Papouch a Workmonitor:
Společnosti Papouch s.r.o., Papouch store s.r.o , a Papouch production s.r.o. dodávají již tři desetiletí elektroniku pro průmysl. Široké portfolio zahrnuje převodníky komunikačních linek, I/O moduly, měřiče nejrůznějších veličin, testovací systémy pro automotive průmysl a mnoho dalších produktů. Trojlístek Papouchů se nedávno rozrostl o společnost Workmonitor, která vyvíjí a dodává výše uvedený systém. Přitom používá hardwarových produktů od společnosti Papouch.

Mohlo by se Vám líbit

Bosch spouští sériovou výrobu čipů z karbidu křemíku

Výkonný ředitel Harald Kröger: „Chceme se stát světovým lídrem ve výrobě SiC čipů pro elektromobilitu.“ Polovodiče z karbidu křemíku umožňují delší dojezd a rychlejší nabíjení […]

Ethernet v závodech procesní výroby dovedený až na provozní úroveň

Společnost Pepperl+Fuchs představuje první switch pro Ethernet Advanced Physical Layer Ethernet-APL (pokročilá fyzická vrstva, Advanced Physical Layer) bude pro uživatele v oborech procesní výroby brzy […]

ABB uzavřela partnerství se start-upem Sevensense k uvedení nové generace autonomních mobilních robotů

ABB investovalo do švýcarské start-upové společnosti Sevensense Robotics (Sevensense), která vznikla jako spin-offová firma ETH Zurich, předního výrobce umělé inteligence (AI) a 3D vizuální technologie […]