Elektro

26. září 2016 12:14

The Signal Path

The Signal Path je název YouTube kanálu, který se zabývá vzděláváním v oblasti elektroniky, a to především ohledně high -end měřicích přístrojů. Je to projekt Shahriara Shahramiana, který pracuje ve výzkumném oddělení mikrovlnných integrovaných obvodů v Bell Laboratories a ve své soukromé domácí laboratoři opravuje a předvádí osciloskopy, spektrální a vektorové analyzátory, čítače, generátory a mikrovlnnou techniku.

Videa mají vysokou informační hodnotu, protože Shahriar pečlivě vysvětluje funkci jednotlivých částí přístrojů a po jejich zprovoznění provádí i sady měření a experimentů. Dozvíte se tedy, jaké blokové schéma (kde se často vkrádá spojení Signal Path = cesta signálu) má daný přístroj, ale i jaký princip a techniky se skrývají za neuvěřitelnými parametry přístrojů. Časté jsou i odbočky k základním principům funkce některých prvků, jako jsou např. oscilátory, zesilovače, hybridy a obecné zpracování signálů. Kandidáti na opravu jsou obvykle úlovky z portálu eBay apod. Mimo oprav se objevují i čistě vzdělávací videa nebo testy nových přístrojů.

V nedávné minulosti jsme díky tomuto kanálu mohli vidět například útroby 100GHz osciloskopu Teledyne-LeCroy LabMaster 10-100zi (ne oprava, ale detailní ukázka výroby, principu funkce a experimentů přímo v LeCroy), vektorového analyzátoru Anritsu 37347 A 20 GHz nebo 25 GHz aktivní sondy Keysight InfiniMax III N2802A (ukázka konstrukce). Kdo by nechtěl mít zkušenosti s touto třídou přístrojů a oprav, především když jsou úspěšné! K vidění jsou ale i přístroje bližší běžnému vývojáři, jaké dodávají například značky Rigol, Siglent a další. Šířka pásma, tedy záběru je zde enormní. Už jen pouhé nahlédnutí na vybavení soukromé Shahriarovy laboratoře potěší snad každého vývojáře.


O společnosti Bell Laboratories

(Nokia Bell Labs, dříve AT&T Bell Laboratories) Jedná se o stěžejní místo, které v minulosti i nyní ovlivňuje zásadním způsobem rozvoj elektroniky.

Došlo zde k mnoha objevům ověnčeným Nobelovými cenami – vlnová podstata hmoty (1937), vynález tranzistoru (1956), polovodičové CCD struktury (2009) a další v oblastí základního materiálového výzkumu.

  • Vynález faxu
  • Objev technik TDMA a CDMA
  • Vznik operačního systému Unix
  • Vznik programovacího jazyka C a C++

zdroj: bell-labs.com, wikipedia.org


 

Mohlo by se Vám líbit

Zdánlivě nemožné technické dílo se stalo skutečností

Díky odborným znalostem a schopnostem společnosti Sandvik Coromant vznikla kombinace Michelangela, Rodina, Kollwitz, Kotara a Savage Vytváření uměleckých děl z kovu není žádná novinka. Mnohým z nás se […]

Závod Siemens v Trutnově rozjel novou linku na plošné spoje

V těchto dnech zahajuje trutnovský závod Siemens zcela novou výrobu desek plošných spojů (PCB). Desky plošných spojů tvoří základ moderních digitálních řídicích modulů PLC, které koncern […]

Asseco Solutions je špičkovým hráčem i ve světě cloudu

Informační technologie patří k oblastem s nejrychlejším růstem a největším tempem změn. V posledních letech však existuje technologie, která i v porovnání s ostatními v této branži, roste extrémně rychle. Je […]