Elektro

26. září 2016 12:14

The Signal Path

The Signal Path je název YouTube kanálu, který se zabývá vzděláváním v oblasti elektroniky, a to především ohledně high -end měřicích přístrojů. Je to projekt Shahriara Shahramiana, který pracuje ve výzkumném oddělení mikrovlnných integrovaných obvodů v Bell Laboratories a ve své soukromé domácí laboratoři opravuje a předvádí osciloskopy, spektrální a vektorové analyzátory, čítače, generátory a mikrovlnnou techniku.

Inzerce

Videa mají vysokou informační hodnotu, protože Shahriar pečlivě vysvětluje funkci jednotlivých částí přístrojů a po jejich zprovoznění provádí i sady měření a experimentů. Dozvíte se tedy, jaké blokové schéma (kde se často vkrádá spojení Signal Path = cesta signálu) má daný přístroj, ale i jaký princip a techniky se skrývají za neuvěřitelnými parametry přístrojů. Časté jsou i odbočky k základním principům funkce některých prvků, jako jsou např. oscilátory, zesilovače, hybridy a obecné zpracování signálů. Kandidáti na opravu jsou obvykle úlovky z portálu eBay apod. Mimo oprav se objevují i čistě vzdělávací videa nebo testy nových přístrojů.

V nedávné minulosti jsme díky tomuto kanálu mohli vidět například útroby 100GHz osciloskopu Teledyne-LeCroy LabMaster 10-100zi (ne oprava, ale detailní ukázka výroby, principu funkce a experimentů přímo v LeCroy), vektorového analyzátoru Anritsu 37347 A 20 GHz nebo 25 GHz aktivní sondy Keysight InfiniMax III N2802A (ukázka konstrukce). Kdo by nechtěl mít zkušenosti s touto třídou přístrojů a oprav, především když jsou úspěšné! K vidění jsou ale i přístroje bližší běžnému vývojáři, jaké dodávají například značky Rigol, Siglent a další. Šířka pásma, tedy záběru je zde enormní. Už jen pouhé nahlédnutí na vybavení soukromé Shahriarovy laboratoře potěší snad každého vývojáře.


O společnosti Bell Laboratories

(Nokia Bell Labs, dříve AT&T Bell Laboratories) Jedná se o stěžejní místo, které v minulosti i nyní ovlivňuje zásadním způsobem rozvoj elektroniky.

Došlo zde k mnoha objevům ověnčeným Nobelovými cenami – vlnová podstata hmoty (1937), vynález tranzistoru (1956), polovodičové CCD struktury (2009) a další v oblastí základního materiálového výzkumu.

  • Vynález faxu
  • Objev technik TDMA a CDMA
  • Vznik operačního systému Unix
  • Vznik programovacího jazyka C a C++

zdroj: bell-labs.com, wikipedia.org


 

Mohlo by se Vám líbit

Grumant: Nové možnosti v obrábění korozivzdorných ocelí a hliníku

Jihokorejský výrobce řezných nástrojů Korloy je na českém trhu dobře znám díky rozsáhlému sortimentu a velice dobrému poměru ceny vůči kvalitě. Strojírenské firmy, které neváhají zkoušet […]

Pouze 1 z 10 implementací ERP přinese očekávané výsledky. Jak zařídit, aby to byla ta vaše?

Se zaváděním ERP systému do firmy se pojí velká očekávání, která ovšem zdaleka nebývají naplněna. Firmy nejčastěji podceňují výběr dodavatele, analýzu v rámci přípravy projektu […]

Pro čtenáře oneindustry sleva na konferenci: „Očekávaný vývoj automobilového průmyslu v ČR a ve světě“

Vážení čtenáři, dovolte, abychom Vás pozvali na 21. ročník odborné konference na téma : Inzerce „Očekávaný vývoj automobilového průmyslu v ČR a ve světě“, která se […]