Elektro

26. září 2016 12:14

The Signal Path

The Signal Path je název YouTube kanálu, který se zabývá vzděláváním v oblasti elektroniky, a to především ohledně high -end měřicích přístrojů. Je to projekt Shahriara Shahramiana, který pracuje ve výzkumném oddělení mikrovlnných integrovaných obvodů v Bell Laboratories a ve své soukromé domácí laboratoři opravuje a předvádí osciloskopy, spektrální a vektorové analyzátory, čítače, generátory a mikrovlnnou techniku.

Videa mají vysokou informační hodnotu, protože Shahriar pečlivě vysvětluje funkci jednotlivých částí přístrojů a po jejich zprovoznění provádí i sady měření a experimentů. Dozvíte se tedy, jaké blokové schéma (kde se často vkrádá spojení Signal Path = cesta signálu) má daný přístroj, ale i jaký princip a techniky se skrývají za neuvěřitelnými parametry přístrojů. Časté jsou i odbočky k základním principům funkce některých prvků, jako jsou např. oscilátory, zesilovače, hybridy a obecné zpracování signálů. Kandidáti na opravu jsou obvykle úlovky z portálu eBay apod. Mimo oprav se objevují i čistě vzdělávací videa nebo testy nových přístrojů.

V nedávné minulosti jsme díky tomuto kanálu mohli vidět například útroby 100GHz osciloskopu Teledyne-LeCroy LabMaster 10-100zi (ne oprava, ale detailní ukázka výroby, principu funkce a experimentů přímo v LeCroy), vektorového analyzátoru Anritsu 37347 A 20 GHz nebo 25 GHz aktivní sondy Keysight InfiniMax III N2802A (ukázka konstrukce). Kdo by nechtěl mít zkušenosti s touto třídou přístrojů a oprav, především když jsou úspěšné! K vidění jsou ale i přístroje bližší běžnému vývojáři, jaké dodávají například značky Rigol, Siglent a další. Šířka pásma, tedy záběru je zde enormní. Už jen pouhé nahlédnutí na vybavení soukromé Shahriarovy laboratoře potěší snad každého vývojáře.


O společnosti Bell Laboratories

(Nokia Bell Labs, dříve AT&T Bell Laboratories) Jedná se o stěžejní místo, které v minulosti i nyní ovlivňuje zásadním způsobem rozvoj elektroniky.

Došlo zde k mnoha objevům ověnčeným Nobelovými cenami – vlnová podstata hmoty (1937), vynález tranzistoru (1956), polovodičové CCD struktury (2009) a další v oblastí základního materiálového výzkumu.

  • Vynález faxu
  • Objev technik TDMA a CDMA
  • Vznik operačního systému Unix
  • Vznik programovacího jazyka C a C++

zdroj: bell-labs.com, wikipedia.org


 

Mohlo by se Vám líbit

Trelleborg rozšiřuje své podnikání prostřednictvím akvizice společnosti Minnesota Rubber & Plastics

Společnost Trelleborg komentuje nedávno dokončenou akvizici americké společnosti Minnesota Rubber & Plastics. Tato firma se sídlem nedaleko Minneapolis je předním výrobcem polymerových a termoplastických komponentů […]

Dopag představuje nové portfolio pod značkou DispensTech.

Dopag Eastern Europe je dceřinou společností HILGER & KERN GROUP, která se svými více než 350 zaměstnanci a 40 pobočkami po celém světě je mezinárodním […]

Společnost Siemens představuje digitalizované nasávací kouřové hlásiče řady ASD+ pro rozlehlé chráněné oblasti

Portfolio elektrické požární signalizace Siemens se rozšiřuje o nové nasávací hlásiče Siemens ASD+ s označením FDA261 a FDA262 Vyšší detekční výkon předurčuje nové Siemens ASD+ hlásiče […]