Elektro

22. října 2018 13:51

Systémy Embedded: Klíčová technologie pro „chytrý“ svět

Motto veletrhu electronica 2018 „Connecting everything – smart, safe & secure“ se týká především těžiště veletrhu „Systémů Embedded „. Jako jedna z nejdůležitějších průřezových technologií 21. století budou od 13. do 16. listopadu 2018  zastoupeny téměř ve všech oblastech největšího světového veletrhu zaměřeného na elektronické komponenty, systémy a jejich aplikace. Jsou společným tématem segmentu Embedded, fóra Embedded a Embedded Platforms Conference (eEPC).

Vestavěné systémy jsou nejrozšířenějšími „počítači“ po celém světě. Bez nich by neexistoval internet věcí, autonomní vozidla,  Smart City, ani Průmysl 4.0. Jsou součástí ovlivňující výrobky v nejprodávanějších odvětvích automobilového průmyslu, automatizační techniky a také strojních zařízení.

Aktuální studie společnosti HNY Research předpovídá, že celosvětový trh s vestavěnými systémy se zvýší do roku 2023 z 86,85 miliardy amerických dolarů v roce 2017 na 110,28 miliardy dolarů. Internet věcí se stará o miliardové výdaje ve všech klíčových odvětvích. Například, podle analytiků, trh s vestavěnými systémy v automobilovém průmyslu ve stejném období zažije nárůst 27,69 miliardy amerických dolarů na 38,77 miliardy s průměrnou roční mírou růstu (CAGR) 6,87 procent. Dalšími růstovými garanty jsou aplikace v oblasti zdravotní péče a nositelné elektroniky a rostoucí využití technologií vícejádrových procesorů.

Na veletrhu electronica se „embedded“ objeví téměř ve všech výstavních prostorách. Jako jedno z nejdůležitějších a nejoblíbenějších témat se však nejvíce projeví na electronica Embedded Platforms Conference (eEPC), fóru Embedded a doprovodné výstavě.

Embedded – konference
Pro dodavatele komponent, nástrojů, softwaru a řešení je electronica Embedded Platforms Conference (eEPC) ideální komunikační platformou. Svými přednáškami, které se konají od 14. do 15. listopadu v Mezinárodním kongresovém centru v Mnichově (ICM) paralelně s veletrhem, se zaměřuje kromě platforem a ekosystémů Embedded také na nejnovější trendy až po futuristická řešení.

Takto například profitují vestavěné aplikace ze speciálních procesorů IoT s vyšším výkonem při nižší spotřebě energie a dalších bezpečnostních funkcích. Navíc obrovské objemy dat senzorů IoT a rostoucí potřeba autonomních rozhodnutí v reálném čase vyžadují implementaci algoritmů strojového učení. Další zajímavé téma je Embedded Vision. Malé, inteligentní systémy zpracování obrazu zde otevírají zcela nová pole v továrně budoucnosti, v dopravě, v medicíně nebo v sektoru spotřebitelů.

Kromě stále výkonnějších procesorů, senzorů, pohonů, napájecích zdrojů a prvků připojení zůstává neustále software klíčem k úspěchu. Podíl vývoje softwaru na přidané hodnotě produktu se neustále zvyšuje. Rostoucí komplexnost a maximální spolehlivost, stejně jako požadavky v reálném čase ve spojení s krátkými výrobními cykly vyžadují nejmodernější metody vývoje.

Program konference bude k dispozici od poloviny srpna 2018.

Přednášky pro eEPC lze předložit do 15. května.

Embedded – fórum
Na fóru electronica Embedded se budou konat přednášky a pódiové diskuze v  průběhu všech čtyř veletržních dnů. Konstruktéři, specialisté z oboru a technický management se mohou uprostřed výstavní haly B5 seznámit se všemi důležitými trendy  a diskutovat s odborníky a kolegy o současných tržních a technologických tématech . Nově se letošním rokem koná „TechTalk“ – formát, který je svou odborností explicitně zaměřen na inženýry a vývojáře. Návštěva všech fór veletrhu electronica je součástí vstupného.

Embedded – výstava
Výstava v hale B5 pokrývá celé spektrum Embedded, od čipů a komponent, přes nástroje a  software, až po desky, moduly a služby.

Například společnost Semtech,  jako zakládající člen  LoRa Alliance, poskytuje kompaktnější, ekonomičtější a výkonnější čipové sady pro připojení IoT v obtížně přístupných oblastech.

Kombinace extrémně nízké spotřeby energie a dlouhodobé stability předurčuje senzory společnosti Sensirion pro monitorování kvality vzduchu v mobilních a bateriových aplikacích smart home.

Společnosti Infineon, Samsung a STMicroelectronics, těžké váhy v oblasti polovodičů, ukazují celou řadu čipů pro autonomní a zasíťované řízení, jakož i pro internet věcí. Veletrhu se účastní i společnost Robert Bosch, mistři světa v oblasti mikroelektromechanických systémů.

Společnost Microsemi jako člen RISC-V-Foundation poskytuje kompletní ekosystém pro vývoj s otevřenou mikrokontrolérovou architekturou RISC-V.

Congatec – přední poskytovatel vestavěných počítačových desek – zjednodušuje pomocí vestavěných sestav založených na architektuře x86 integraci technologie Embedded Vision do inteligentních silničních kontrolních bodů,  systémů kontroly přístupu a ticketingových systémů.

Ovládací jednotka KI ProAI společnosti ZF Friedrichshafen a specialisté na umělou inteligenci Nvidia přináší tzv. hluboké učení (Deep Learning) také do cenově dostupných autonomních vozidel.

Real-Time-Clock od společnosti EM Microelectronic – dceřiné společnosti Swatch Group – , které extrémně šetří energii, umožňují „zelený“ IoT s výrazně prodlouženou životností baterie a vysokou přesností.

Architektura úložišť NVMe společnosti Western Digital je zaměřena především na výrobce kontrolních systémů, zařízení IoT a vestavěných počítačů, které potřebují zpracovávat obrovské množství dat v reálném čase. Již podruhé se mezinárodní konsorcium pro  SGET Standardization Group for Embedded Technologies e.V. prezentuje se svým vlastním stánkem.

www.electronica.de

 

Mohlo by se Vám líbit

Cívka za cívkou pro vyšší efektivitu

Vysokozátěžové paletové regály pro Invesztál Cívky z nejrůznějších (barevných) kovových plechů představují základní materiál, ze kterého Invesztál vyrábí nejrůznější tvary a druhy střešních krytin a systémy […]

Panasonic Industry nabízí přizpůsobení automatizačních produktů

Speciální služba přináší zákazníkům Panasonic Industry možnost získat produkt již vhodně předpřipravený pro jejich projekt či výrobu. Společnost Panasonic Industry nabízí nejen nejmodernější produkty pro […]

Trelleborg rozšiřuje své podnikání prostřednictvím akvizice společnosti Minnesota Rubber & Plastics

Společnost Trelleborg komentuje nedávno dokončenou akvizici americké společnosti Minnesota Rubber & Plastics. Tato firma se sídlem nedaleko Minneapolis je předním výrobcem polymerových a termoplastických komponentů […]