14. ledna 2019 15:21

Systém Bosch je „klíčem“ k zabránění digitálních krádeží automobilů

Perfectly Keyless je stejně bezpečný jako otisk prstu.

  • Prezident divize Bosch Harald Kröger: „Náš systém Perfectly Keyless přináší převratné změny v oblasti systémů bezklíčového přístupu.
  • Systém Perfectly Keyless znamená konec kompromisů mezi pohodlím a bezpečností v oblasti systémů bezklíčového přístupu.
  • S využitím přenosu dat pomocí zabudovaného digitálního bezpečnostního zámku je možné přesně identifikovat majitele chytrého telefonu.
  • Zabezpečená správa digitálních klíčů pro vozové parky sdílených vozidel, automobily a užitková vozidla.

Systém Perfectly Keyless od společnosti Bosch.

K narušení běžného bezklíčového přístupového systému vozidla stačí hackerovi méně než pět sekund. Mezi odborníky se tomu říká relay útok (relay attack). Klíčová aplikace od společnosti Bosch to vše změní. „Náš systém Perfectly Keyless přináší převratné změny v oblasti systémů bezklíčového přístupu. Je ‚klíčem‘ k zabránění krádežím digitálních automobilů,“ říká Harald Kröger, prezident divize Automotive Electronics společnosti Bosch. Zajímavostí řešení je, že technologie Bosch pracuje s virtuálním klíčem uloženým v chytrém telefonu. Senzory nainstalované v autě rozpoznávají chytrý telefon majitele bezpečně jako otisk prstu a otevírají vozidlo pouze jemu. Správa digitálních klíčů propojuje aplikaci s vozidlem přes cloud. Se systémem Perfectly Keyless tak Bosch poprvé přichází s něčím, co se dosud nepodařilo žádnému jinému systému bezklíčového přístupu – a tím je pohodlí i bezpečnost zároveň. Nový klíč založený na chytrém telefonu je možné použít u automobilů, celého vozového parku sdílených vozidel a u užitkových vozidel. Bosch se domnívá, že tento systém s vestavěným bezpečnostním zámkem představuje celosvětově obrovský tržní potenciál.

Inzerce

Bosch přináší převratné změny v oblasti bezklíčového přístupu

U běžných bezklíčových systémů je ještě pořád zapotřebí nosit klíče například v kapse pláště nebo obleku. K otevření dveří a nastartování motoru je nutná komunikace s autem přes rádiový signál o nízké frekvenci (LF) nebo ultra vysoké frekvenci (UHF). Automobilový průmysl při závodě se zloději neustále zdokonaluje stávající systémy. Je to jako maratón. „Se systémem Perfectly Keyless se Bosch pouští do sprintu ve vývoji digitálních systémů pro přístup do vozidel. Naším mottem je revoluce místo evoluce,“ říká Kröger. Namísto přenosu dat pomocí nízkofrekvenční nebo vysokofrekvenční rádiové technologie využívá systém Bosch chytrý telefon jako virtuální klíč a Bluetooth jako přenosovou technologii. To znamená, že klíč od vozidla může zůstat doma. A díky desetiletí trvajícím zkušenostem v oblasti polovodičů je společnost Bosch schopna nabídnout připojení bezpečné jako otisk prstu. Součástí každého chytrého telefonu jsou drobné mikročipy pro správu komunikace přes Bluetooth, které hrají v případě řešení Bosch klíčovou roli. Společně se senzory nainstalovanými ve vozidle a speciální řídicí jednotkou tvoří systém, který otevírá dveře pouze chytrému telefonu s virtuálním klíčem, který pasuje do digitálního zámku systému Perfectly Keyless. Systém blokuje signály z jiných chytrých telefonů nebo elektronických zařízení, které manipulují s rádiovým přenosem. Tímto způsobem Perfectly Keyless chrání před neoprávněným přístupem.

Cesta bez klíče

Virtuální klíče od vozidel v chytrých telefonech jsou už delší dobu součástí vozových parků. Tato vozidla se nemůžou dát do pohybu, dokud jejich provozovatel nepovolí vstup přes cloud; pouze tehdy může uživatel pomocí aplikace vozidlo odemknout, nastartovat ho a znovu zamknout. K této komunikaci mezi telefonem a vozidlem se využívá technologie Near field communication (NFC), což je bezdrátový protokol pro sdílení dat na vzdálenost několika centimetrů. Aby to mohlo fungovat, musí uživatel před každou cestou vyndat svůj chytrý telefon a podržet ho na označeném místě na vozidle. Pouze tehdy dokáže systém rozpoznat uživatele a odemkne mu dveře. Se systémem Perfectly Keyless od společnosti Bosch může chytrý telefon zůstat v kapse. To znamená snazší používání pro řidiče a více pohodlí pro uživatele sdílených vozidel. Řešení Bosch funguje také u nákladních automobilů a vozových parcích užitkových vozidel. Výsledkem je konec manuální správy klíčů, fyzického předávání nebo nepříjemnostem při ztrátě nebo krádeži klíče. Při ztrátě nebo krádeži chytrého telefonu, a tím i aplikace Perfectly Keyless, je možné digitální klíč jednoduše online deaktivovat a zamezit tak přístupu do vozidla.


www.bosch-press.cz

Mohlo by se Vám líbit

Nová modulární lineární osa pro libovolnou délku pojezdu

Téměř nekonečně rozšiřitelný a snadno montovatelný: Drylin EGW nabízí novou svobodu designu pro dlouhé pojezdy. S lineárním modulem drylin Endless Gear (EGW) přichází na trh […]

Obchodní rok 2022: Bosch v náročném období dosahuje svých stanovených cílů

Celosvětová expanze zajišťuje příležitosti k růstu Naplnění plánovaného obratu a zisku: V roce 2022 obrat vzrostl na 88,4 miliard eur / obchodní výsledek se zlepšil […]

DAKO-CZ poprvé v historii překonalo dvoumiliardové tržby. Za poslední čtyři roky vyrostlo o 100 procent

Společnost DAKO-CZ, výrobce brzdových systémů a komponent pro kolejová vozidla z východočeské Třemošnice, pokračuje ve strmém růstu. V roce 2019 poprvé překonala miliardový obrat a za pouhé […]