Elektro

06. prosince 2021 12:03

Společnosti congatec a SYSGO spojily své síly

Funkční a kybernetická bezpečnost modulů COM

Společnost congatec, přední dodavatel vestavné výpočetní techniky a techniky pro edge computing, oznámila, že uzavřela strategické partnerství s firmou SYSGO, která je předním evropským dodavatelem operačních systémů reálného času pro bezpečnostní úlohy a kybernetickou bezpečnost. Cílem je poskytnout oborům kritických systémů – jako jsou průmyslová automatizace, zdravotnická technika, energetika, železnice, komerční a autonomní vozidla nebo stavební stroje – platformy pro řešení na klíč na bázi procesorů Arm a x86, jež jsou speciálně přizpůsobené požadavkům na funkční i kybernetickou bezpečnost. První implementace, které je možné certifikovat při vhodném návrhu až do kategorií ASIL B nebo SIL 2, budou počítačové moduly formátu Computer-on-Module s procesory x86 nebo Arm Cortex. Typickým příkladem použití jsou prvky SEooC (Safety Element out of Context) v automobilovém průmyslu, definované normou ISO 26262.

Nabídka kompletních služeb poskytovaná v rámci nové partnerské smlouvy je navržena tak, aby zjednodušila a zkrátila proces vývoje bezpečnostních a kriticky důležitých systémů, a zahrnuje kompletní podporu certifikace pro různé oborové bezpečnostní standardy analogické standardu IEC 61508 pro funkční bezpečnost elektronických systémů. Podpora pro platformy SYSGO PikeOS RTOS a hypervizorové platformy sahá od drážní dopravy (EN 50129 / EN 50657) přes užitková a zemědělská vozidla (ISO 26262), civilní avioniku (DO‑254) až po PLC v automatizaci a řízení procesů (IEC 61508) a zdravotnickou techniku (IEC 62304). Zákazníci také ocení bezpečnostní certifikace PikeOS EAL3+ podle standardu Common Criteria.

„Partnerství se společností SYSGO rozšiřuje stávající rozsah využití platforem společnosti congatec, jenž zahrnuje oblasti automatizace, kolaborativní robotiky a drážní dopravy, na systémy kritické z hlediska funkční a kybernetické bezpečnosti. Tato spolupráce je velmi prospěšná pro obě strany, protože nejnovější platformy od firem NXP a Intel umožňují poprvé vyvíjet systémy s vysokými požadavky na funkční bezpečnost bez dalšího hardwaru. Cílem partnerství je tuto možnost využít a zpřístupnit ji zákazníkům s co nejmenším úsilím vynakládaným na jejich vlastní vývoj,“ vysvětluje generální ředitel společnosti congatec Jason Carlson.

„Výrobci zařízení kritických z hlediska funkční bezpečnosti, aby snížili náklady na vývoj a certifikaci, se zaměřují na používání předem certifikovaného softwaru a hardwaru (COTS). To zkracuje vývojový cyklus, zmírňuje rizika vývoje zařízení kritických z hlediska funkční bezpečnosti a snižuje náklady na jejich certifikaci. Se společností SYSGO jako předním evropským dodavatelem RTOS máme nyní toho správného partnera, který nabízí takové balíčky funkční a kybernetické bezpečnosti, které jsou běžně dostupné, bez nutnosti dalšího vývoje, spolu se službou úprav nosné desky podle požadavků zákazníka, jak a kdy je třeba,“ zdůrazňuje Martin Danzer, ředitel oddělení produktového managementu ve společnosti congatec.

„Uzavření strategického partnerství s předním světovým dodavatelem modulů COM. Computer-on-Module, nám umožňuje nabízet zákazníkům škálovatelné integrované hardwarové a softwarové implementační platformy, které zkracují dobu uvedení na trh u komplexních projektů zahrnujících vestavné systémy a systémy edge. Využití vícejádrových procesorů a spojení schopností plnit požadavky funkční i kybernetické bezpečnosti v řešeních typu „vše v jednom“ přinese našim zákazníkům cennou konkurenční výhodu na jejich trzích a zároveň svým designem řeší rostoucí problémy kybernetické bezpečnosti související s konektivitou,“ říká generální ředitel SYSGO Etienne Butery.

Jak uvádějí německý Spolkový úřad pro civilní ochranu a pomoc při katastrofách (BBK) a Spolkový úřad pro informační bezpečnost (BSI), v prostředí kritických infrastruktur (KRITIS) je pro zajištění funkční a kybernetické bezpečnosti nezbytná silně zakořeněná důvěryhodnost. Zařízení zajišťující funkční bezpečnost v kritických infrastrukturách umístěná v náročném pracovním prostředí se vyskytují převážně v odvětví dopravy a také v oblastech souvisejících s dodávkami energie a vody.

Inženýři, kteří vyvíjejí zařízení plnící úlohy funkční bezpečnosti podle normy IEC 61508, potřebují platformy pro vestavné systémy a systémy edge, které jsou připravené k certifikaci – včetně ovladačů, balíčků BSP a kompletní dokumentace pro příslušný certifikát. K tomu budou nové platformy congatec zahrnovat výpočetní jádro vyhovující požadavkům funkční bezpečnosti založené na operačním systému PikeOS RTOS společnosti SYSGO a hypervizoru s Linuxem, k nimž jsou k dispozici certifikovatelné balíčky BSP. První platforma založená na procesorech Intel a NXP se zaměří na mobilní zařízení pro drážní a užitková vozidla, včetně vozidel pro logistiku. Podporovány budou všechny běžné standardní komunikační protokoly vhodné pro použití v aplikacích funkční bezpečnosti, ať založené na Ethernetu, nebo na sériových rozhraních. Platformy řešení na klíč budou také dodávány s příslušnými požadovanými dokumenty, které pokrývají všechny úrovně strukturované hierarchie požadavků, včetně sledovatelnosti, aby se zjednodušilo opětovné použití ve vlastních certifikacích a dokumentaci zákazníků. To značně snižuje složitost procesu certifikace pro koncového zákazníka. OEM také získají kontakty na kompetentní firmy, na něž se mohou obrátit s dotazy týkajícími se implementace softwaru relevantního pro kybernetickou bezpečnost, zatímco koncoví zákazníci budou mít kontakt na odborníky, na které se mohou obrátit s dotazy ohledně implementace softwaru souvisejícího s funkční bezpečností.


O společnosti congatec

Congatec je rychle rostoucí technická firma, která se soustředí na produkty a služby pro vestavnou výpočetní techniku a edge computing. Vysoce výkonné počítačové moduly nacházejí uplatnění v široké škále aplikací a zařízení v průmyslové automatizaci, zdravotnické technice, dopravě, telekomunikacích a mnoha dalších oborech. Vzhledem k tomu, že většinovým vlastníkem firmy je fond DBAG Fund VIII, německý investiční fond zaměřující se na středně velké firmy v rostoucích průmyslových oborech, má společnost cognatec financování a zkušenosti z M&A, aby mohla využít příležitosti na tomto rozvíjejícím se trhu. Congatec je přední firma na světovém trhu v segmentu počítačů Computer on Module s vynikající strukturou zákazníků, od start-upů po největší a nejziskovější mezinárodní firmy. Firma založená v roce 2004 má sídlo v Deggendorfu v Německu a v roce 2020 dosáhla obratu 127,5 miliónů US dolarů. Více informací je na naší webové stránce www.congatec.com nebo jsou dostupné prostřednictvím LinkedIn, Twitter aYouTube.

Mohlo by se Vám líbit

Řízení robotů: Intuitivní ovládání robotů díky digitálnímu dvojčeti

Nákladově efektivní řízení robotů a simulace zdarma Možnost naprogramovat si vhodné řešení ještě před pořízením samotného robota. To umožňuje nový software pro snadné programování robotů, […]

Téměř bez zpoždění s až 226,5 snímků za sekundu

Firmy congatec a MATRIX VISION představují techniku pro vysokorychlostní snímání obrazu založenou na PCIe Společnosti congatec a MATRIX VISION na veletrhu Vision ve Stuttgartu (hala […]

Přesné hlubokotažené díly pro lékařskou techniku s dokonalou povrchovou úpravou

Dokonale přizpůsobená řešení a spotřební materiály zaručující vysokou kvalitu a bezpečnost procesu omílání Hlubokotažené funkční díly se stále více prosazují při výrobě zdravotnické techniky a […]