Elektro

06. prosince 2021 12:03

Společnosti congatec a SYSGO spojily své síly

Funkční a kybernetická bezpečnost modulů COM

Společnost congatec, přední dodavatel vestavné výpočetní techniky a techniky pro edge computing, oznámila, že uzavřela strategické partnerství s firmou SYSGO, která je předním evropským dodavatelem operačních systémů reálného času pro bezpečnostní úlohy a kybernetickou bezpečnost. Cílem je poskytnout oborům kritických systémů – jako jsou průmyslová automatizace, zdravotnická technika, energetika, železnice, komerční a autonomní vozidla nebo stavební stroje – platformy pro řešení na klíč na bázi procesorů Arm a x86, jež jsou speciálně přizpůsobené požadavkům na funkční i kybernetickou bezpečnost. První implementace, které je možné certifikovat při vhodném návrhu až do kategorií ASIL B nebo SIL 2, budou počítačové moduly formátu Computer-on-Module s procesory x86 nebo Arm Cortex. Typickým příkladem použití jsou prvky SEooC (Safety Element out of Context) v automobilovém průmyslu, definované normou ISO 26262.

Nabídka kompletních služeb poskytovaná v rámci nové partnerské smlouvy je navržena tak, aby zjednodušila a zkrátila proces vývoje bezpečnostních a kriticky důležitých systémů, a zahrnuje kompletní podporu certifikace pro různé oborové bezpečnostní standardy analogické standardu IEC 61508 pro funkční bezpečnost elektronických systémů. Podpora pro platformy SYSGO PikeOS RTOS a hypervizorové platformy sahá od drážní dopravy (EN 50129 / EN 50657) přes užitková a zemědělská vozidla (ISO 26262), civilní avioniku (DO‑254) až po PLC v automatizaci a řízení procesů (IEC 61508) a zdravotnickou techniku (IEC 62304). Zákazníci také ocení bezpečnostní certifikace PikeOS EAL3+ podle standardu Common Criteria.

„Partnerství se společností SYSGO rozšiřuje stávající rozsah využití platforem společnosti congatec, jenž zahrnuje oblasti automatizace, kolaborativní robotiky a drážní dopravy, na systémy kritické z hlediska funkční a kybernetické bezpečnosti. Tato spolupráce je velmi prospěšná pro obě strany, protože nejnovější platformy od firem NXP a Intel umožňují poprvé vyvíjet systémy s vysokými požadavky na funkční bezpečnost bez dalšího hardwaru. Cílem partnerství je tuto možnost využít a zpřístupnit ji zákazníkům s co nejmenším úsilím vynakládaným na jejich vlastní vývoj,“ vysvětluje generální ředitel společnosti congatec Jason Carlson.

„Výrobci zařízení kritických z hlediska funkční bezpečnosti, aby snížili náklady na vývoj a certifikaci, se zaměřují na používání předem certifikovaného softwaru a hardwaru (COTS). To zkracuje vývojový cyklus, zmírňuje rizika vývoje zařízení kritických z hlediska funkční bezpečnosti a snižuje náklady na jejich certifikaci. Se společností SYSGO jako předním evropským dodavatelem RTOS máme nyní toho správného partnera, který nabízí takové balíčky funkční a kybernetické bezpečnosti, které jsou běžně dostupné, bez nutnosti dalšího vývoje, spolu se službou úprav nosné desky podle požadavků zákazníka, jak a kdy je třeba,“ zdůrazňuje Martin Danzer, ředitel oddělení produktového managementu ve společnosti congatec.

„Uzavření strategického partnerství s předním světovým dodavatelem modulů COM. Computer-on-Module, nám umožňuje nabízet zákazníkům škálovatelné integrované hardwarové a softwarové implementační platformy, které zkracují dobu uvedení na trh u komplexních projektů zahrnujících vestavné systémy a systémy edge. Využití vícejádrových procesorů a spojení schopností plnit požadavky funkční i kybernetické bezpečnosti v řešeních typu „vše v jednom“ přinese našim zákazníkům cennou konkurenční výhodu na jejich trzích a zároveň svým designem řeší rostoucí problémy kybernetické bezpečnosti související s konektivitou,“ říká generální ředitel SYSGO Etienne Butery.

Jak uvádějí německý Spolkový úřad pro civilní ochranu a pomoc při katastrofách (BBK) a Spolkový úřad pro informační bezpečnost (BSI), v prostředí kritických infrastruktur (KRITIS) je pro zajištění funkční a kybernetické bezpečnosti nezbytná silně zakořeněná důvěryhodnost. Zařízení zajišťující funkční bezpečnost v kritických infrastrukturách umístěná v náročném pracovním prostředí se vyskytují převážně v odvětví dopravy a také v oblastech souvisejících s dodávkami energie a vody.

Inženýři, kteří vyvíjejí zařízení plnící úlohy funkční bezpečnosti podle normy IEC 61508, potřebují platformy pro vestavné systémy a systémy edge, které jsou připravené k certifikaci – včetně ovladačů, balíčků BSP a kompletní dokumentace pro příslušný certifikát. K tomu budou nové platformy congatec zahrnovat výpočetní jádro vyhovující požadavkům funkční bezpečnosti založené na operačním systému PikeOS RTOS společnosti SYSGO a hypervizoru s Linuxem, k nimž jsou k dispozici certifikovatelné balíčky BSP. První platforma založená na procesorech Intel a NXP se zaměří na mobilní zařízení pro drážní a užitková vozidla, včetně vozidel pro logistiku. Podporovány budou všechny běžné standardní komunikační protokoly vhodné pro použití v aplikacích funkční bezpečnosti, ať založené na Ethernetu, nebo na sériových rozhraních. Platformy řešení na klíč budou také dodávány s příslušnými požadovanými dokumenty, které pokrývají všechny úrovně strukturované hierarchie požadavků, včetně sledovatelnosti, aby se zjednodušilo opětovné použití ve vlastních certifikacích a dokumentaci zákazníků. To značně snižuje složitost procesu certifikace pro koncového zákazníka. OEM také získají kontakty na kompetentní firmy, na něž se mohou obrátit s dotazy týkajícími se implementace softwaru relevantního pro kybernetickou bezpečnost, zatímco koncoví zákazníci budou mít kontakt na odborníky, na které se mohou obrátit s dotazy ohledně implementace softwaru souvisejícího s funkční bezpečností.


O společnosti congatec

Congatec je rychle rostoucí technická firma, která se soustředí na produkty a služby pro vestavnou výpočetní techniku a edge computing. Vysoce výkonné počítačové moduly nacházejí uplatnění v široké škále aplikací a zařízení v průmyslové automatizaci, zdravotnické technice, dopravě, telekomunikacích a mnoha dalších oborech. Vzhledem k tomu, že většinovým vlastníkem firmy je fond DBAG Fund VIII, německý investiční fond zaměřující se na středně velké firmy v rostoucích průmyslových oborech, má společnost cognatec financování a zkušenosti z M&A, aby mohla využít příležitosti na tomto rozvíjejícím se trhu. Congatec je přední firma na světovém trhu v segmentu počítačů Computer on Module s vynikající strukturou zákazníků, od start-upů po největší a nejziskovější mezinárodní firmy. Firma založená v roce 2004 má sídlo v Deggendorfu v Německu a v roce 2020 dosáhla obratu 127,5 miliónů US dolarů. Více informací je na naší webové stránce www.congatec.com nebo jsou dostupné prostřednictvím LinkedIn, Twitter aYouTube.

Mohlo by se Vám líbit

Skupina Progresus s developerem Garbe oznámili úplné obsazení nového průmyslového centra u Chomutova. V projektu za půl miliardy získal poslední volnou kapacitu stávající nájemce ISOLITE

Špičkový projekt industriálního centra Garbe Progresus Park Klášterec I mezi Chomutovem a Kláštercem nad Ohří je krátce po svém dokončení již plně obsazen. Také zbývajících […]

Robotizace se vyplácí. OSTROJ rozšiřuje kovárenskou výrobu

Česká strojírenská společnost OSTROJ rozšiřuje produkci zápustkových výkovků pro automobilový koncern Volkswagen. Díky investici do moderní robotické kovací linky se opavské společnosti podařilo významně zvýšit […]

Inovativní podlahové desky con-pearl®: Nová éra užitkových vozidel

Je čas na něco nového! Alternativou dřevěných podlah a obložení stěn užitkových vozidel a dodávek jsou nově polypropylenové voštinové desky con-pearl®. Jsou o cca 50 […]