Elektro

26. září 2016 14:21

Robot KUKA typu LBR iiwa optimalizuje osazovací linky SMT pro elektronický průmysl

 

Kolaborativní roboty

Společnost ASM Assembly Systems, přední světový dodavatel výrobních zařízení pro elektronický průmysl, představila při akci ASM Inhouse-Technology-Show 2015, uspořádané v centru kompetence v oboru techniky povrchové montáže (SMT) v hlavním sídle firmy v Mnichově u příležitosti veletrhu Productronica 2015, nasazení robotu KUKA LBR iiwa (intelligent industrial work assistent) ve dvou variantách: stacionárního robotu na úseku předpřípravy a na pojízdné plošině jako KMR iiwa (KUKA Mobile Robot iiwa) během probíhající výroby na osazovací lince SIPLACE SMT. Cílem jeho použití nebylo ani tak předvést již hotové řešení, ale spíše představit návštěvníkům možnosti koncepce Smart Factory v rámci sítě partnerů ASM.

Robot LBR iiwa umožňuje nová automatizační řešení bez ochranné zóny

V aplikacích Showcase odebírá robot LBR iiwa role s díly ze zařízení SIPLACE Tower a ukládá je v požadovaném pořadí do vozíku na součástky. Vysoce přesný robot LBR iiwa lehké konstrukce se přitom bez ochranné zóny vzájemně doplňuje s člověkem. „Ukázka se dvěma způsoby použití robotu byla na naší Inhouse Technologie Show v listopadu 2015 třešničkou na dortu,“ vysvětluje Bernhard Fritz, ředitel kompetenčního centra pro techniku SMT ve společnosti ASM Assembly Systems. Hlavním cílem zavádění robotů je požadavek zvýšit produktivitu při zachování vysoké kvality výroby.

Stacionární robot LBR iiwa odebírá role se součástkami

Při provozu automatizované osazovací linky typu SMT je na úseku předpřípravy třeba vkládat role součástek určených k povrchové montáži (SMD) na výměnné stoly. „Program SIPLACE Material Setup Assistant při tom zjišťuje, které role jsou pro danou výrobu třeba, a odesílá požadavek programu SIPLACE Material Manager, který pak tyto role automaticky vyskladňuje ze zařízení SIPLACE Tower,“ vysvětluje Fritz.

Stacionární LBR iiwa je odebírá a ukládá ve správném pořadí do vozíku na součástky. „Základním předpokladem pro činnost robotu je zvláštní konstrukce chapadla upravená podle přání zákazníka, aby byla zajištěna bezpečná manipulace s rolemi. Protože role součástek, s nimiž se manipuluje, mají rozličné průměry, tloušťku i pružnost, robot LBR iiwa musí mít velmi specifické uchopovací systémy,“ dodává k tomu Fritz.

Mobilní robot LBR iiwa podporuje běžný provoz

Druhá aplikace ukazuje obsluze, které role součástek ve které stopě na lince dojdou nejdřív, a dodává aktuálně potřebný materiál přímo na místo jeho použití. SIPLACE Tower ví, kterých deset rolí dílů se spotřebuje nejdřív a automaticky je vyskladní ve správném pořadí. Robot KUKA KMR iiwa, v němž se snoubí silné stránky citlivého robotu s provozní fl exibilitou mobilní autonomní plošiny, přijede k zařízení SIPLACE Tower a sám si najde spodní hranu a levou stranu jeho výdejní šachty. Potom robot vsune své rameno do šachty a nahmatá její hloubku. Zpětným pohybem zjistí výšku role, aby ji pak uchopil a odložil do boxu na mobilní plošině. Stejně mobilní robot odebere ze zařízení Siplace Tower i dalších devět vyskladněných rolí. Nakonec dopraví všechny role se součástkami k osazovací lince SMT a předá je lidské obsluze ve správném pořadí a na správném místě.

Spolupráce člověka s robotem v praxi funguje

„Při použití takové robotické automatizace mohou zaměstnanci našich zákazníků na úseku předpřípravy a na osazovací lince zamezit v budoucnu chybám a usnadnit si práci,“ bilancuje Bernhard Fritz. Robot LBR iiwa se svým integrovaným senzorovým systémem je konstruován pro přímou spolupráci s lidskými „kolegy“, může také spolehlivě manipulovat s jemnými výrobky a nevyžaduje přitom žádnou ochrannou zónu. Uživatelé linek SMT mohou v případě potřeby přemísťovat s použitím robotu i zpracovávané díly, což činí výrobu ještě pružnější a minimalizuje potřebu místa.

www.kuka-robotics.com/czech_republic/cs

Foto: archiv společnosti KUKA Roboter CEE GmbH


O společnosti KUKA Roboter GmbH

Společnost se sídlem v Augsburgu dnes patří mezi přední světové dodavatele průmyslových robotů. Klíčové kompetence jsou ve vývoji, výrobě a prodeji průmyslových robotů, řídicích systémů a softwaru. Společnost má vedoucí postavení na trhu v Německu a Evropě, a číslo tři na světě. KUKA Roboter GmbH zaměstnává asi 3 640 lidí na celém světě. V roce 2014 tržby činily 834,6 milionů EUR, společnost má 26 dceřiných závodů a je přítomna na hlavních trzích v Evropě, Severní a Jižní Americe a Asii.


 

Mohlo by se Vám líbit

Veletrhy wire & Tube nastavují nové standardy

Globální hráči z celého světa na vrcholném setkání oboru v Düsseldorfu Inzerce Veletrhy wire & Tube potvrzují i v roce 2024 (s více než 2.600 vystavovateli z 65 zemí) […]

Německá výroba obráběcích strojů dále stagnuje. Očekává se pokles výroby. Nové objednávky nejsou na obzoru.

Prodej obráběcích strojů členských firem svazu VDW je v současné době stále podporován nevyřízenými objednávkami. Na obzoru se nerýsuje žádná pozitivní změna trendu v objednávkách. Ve […]

AI na veletrhu HANNOVER MESSE: Klíč ke konkurenceschopnému a udržitelnému průmyslu

Posílení konkurenceschopnosti, ochrana klimatu, podpora prosperity – to jsou hlavní úkoly, které dnes stojí před průmyslem. Klíčem ke zvládnutí těchto výzev jsou inovativní technologie. Jak […]