Elektro

26. září 2016 16:07

Přijetí LED

V průběhu 50 let se LED diody vyvinuly z malého červeného výboje v účinnější, spolehlivou a kontrolovatelnou náhradu pro téměř každou myslitelnou aplikaci. Od světlometů po využití v lékařství, tuzemských a pracovních prostředích, při všech velkých výkonech a ve všech armaturách – LED diody jsou všude.

LED diody se běžně používají v celé řadě aplikací, jako jsou monitory a televize s plochou obrazovkou, smartphony a tablety, automobilové refl ektory a směrová světla, semafory a lampičky na vánočním stromku, v oblasti značení a zábavních aplikací. Jak se vyvíjí energeticky úsporná LED technologie, tak se rozšiřuje naše využití LED diod.

Inzerce

Zajímavá data o LED diodách

  • Teplo způsobí, že se tradiční žárovky rozsvítí (incadescence), zatímco elektrické napětí samo o sobě rozsvítí LED (elektroluminiscence).
  • LED diody jsou díky svému nízkému obsahu ultrafialového záření mnohem méně atraktivní pro hmyz než tradiční světla.
  • Kvalitní LED diody mohou lehce překročit 50 000 hodinovou životnost – to je více než pět a půl roku nepřetržitého provozu!
  • Modré LED diody mohou napomoci k udržení čerstvosti potravin. Mají silný antibakteriální účinek na alimentární patogeny vedoucí ke zvýšení jejich používání v ledničkách.
  • Silvestrovská koule na Times Square je nasvícena 32 256 LED diodami! Tato koule může celkem zobrazit 16 milionů barev, umožňujících její fascinující kaleidoskopické efekty.

LED diody pro zahradnictví

LED diody mohou výrazně stimulovat růst rostlin a zároveň výrazně omezit spotřebu energie pomocí cílenějšího osvětlení. Novým trendem, který se zřejmě stane megatrendem v ne příliš vzdálené budoucnosti, je koncept městského zemědělství nebo zahradnictví. Díky neustálému nárůstu populace bude stále náročnější pokrýt poptávku spotřebitelů po čerstvém ovoci a zelenině. Pojetí městského zemědělství zahrnuje farmy na mrakodrapech, podzemní a střešní farmy, které produkují čerstvé ovoce, zeleninu a obilí uvnitř městských oblastí. To snižuje náklady na dopravu a uhlíkovou stopu spolu s minimalizací spotřeby půdy a umožňuje produkci plodin po celý rok v kterékoli části světa. Ve skutečnosti kosmonauti v nedávné době jedli první potraviny vypěstované mimo planetu Zemi za pomoci LED diod, které simulovaly přirozený vegetační cyklus.

LED pro inteligentní pouliční osvětlení

Na celém světě úřady přecházejí k pouličnímu LED osvětlení kvůli lepší viditelnosti a snížení spotřeby energie. Například ve Velké Británii dokončuje West Berkshire Council aktualizaci systému za 7 milionů GBP v podobě nahrazení 10 000 světel pouličního osvětlení LED diodami. Všechna nová světla jsou vybavena dálkovým monitorovacím systémem za účelem zajištění maximální úspory energie. Tak na co ještě čekáte v případě tolika skvělých důvodů pro použití LED diod?

Typy LED diod:

Barevné LED diody

Vlnová délka se používá pro odlišení barevných, infračervených a ultrafialových LED diod, nikoliv však těch bílých. Vlnová délka LED diod je dána polovodičovým materiálem v nich použitým. Hodnota vlnové délky Vám dá představu o barvě, kterou bude LED dioda emitovat, nicméně je vždy dobré vyzkoušet, jak to bude vypadat v reálu před nákupem ve velkém.

Bílé LED diody

Můžete si myslet, že bílá je bílá, ale ve skutečnosti existuje obrovská škála bílých odstínů a tónů, protože bílé LED diody ve skutečnosti bílé nejsou. Ve skutečnosti je bílý efekt, který vidíme, vytvořen smícháním červené, zelené a modré LED diody. Bílé LED diody mohou být také vytvořeny potažením modré LED žlutým fosforem, aby vyzařovaly světlo, které se lidskému oku bude jevit jako bílé.

Ten správný druh bílé pro daný účel si můžete vybrat pomocí teploty chromatičnosti. Teplé bílé mají žluto-červený nádech a jsou útulné a uklidňující. Jsou často používány v domácnostech, hotelích a restauracích a napodobují tón svíček. Chladné bílé mají ledově modrý nádech. Jsou tvrdší a mají tendenci být používány v průmyslovém prostředí a pro veřejné osvětlení. Neutrální bílé jsou mezi nimi a jsou upřednostňovanou volbou pro učebny, obchodní a kancelářské prostředí.

Vzhled bílého světla (teplota chromatičnosti) se měří v kelvinech (K). Zjednodušeně řečeno, čím nižší je hodnota, tím teplejší je bílá. Nejlepší způsob, jak barvu definovat, je porovnat ji u LED, kterou plánujete použít, s teplotním grafem barev.

IR a UV LED diody

Když uvažujeme o LED diodách v typickém smyslu, jsou to ty, které můžeme vidět ve viditelném světle spektra. Nicméně existují také infračervené (IR) LED diody, které se běžně vyskytují v dálkových ovladačích a při automatickém rozpoznávání SPZ (ANPR – automatic number plate recognition), jakož i dotykových obrazovkách, pohybových čidlech a inteligentních hodinkách.

Vzhledem k tomu, že všechny objekty na Zemi vyzařují infračervené záření (IR) nebo teplo, které může být detekováno pomocí elektronických snímačů, je jednou z nejvíce užitečných aplikací v infračerveném spektru detekce a snímání, jak jsou používány v bezpečnostních kamerách a brýlích pro noční vidění. Infračervené LED diody jsou umístěny podél kamery nebo čoček brýlí a mohou vidět/zachycovat infračervené obrazy za nulových světelných podmínek a dokonce i přes kouř nebo mlhu.

Další běžnou LED diodou je dioda ultrafialová (UV), obvyklá v soláriích, u akvarijního osvětlení a při lékařském ošetření. Velký trh ultrafialového vytvrzování (instantní vytvrzování lepidel, barev a nátěrových hmot) přijímá teď takové UV LED diody, jelikož dosáhly výkonové hustoty, jež je činí konkurenceschopnými vůči ostatním UV lampám a světelným zdrojům. UV LED diody jsou tedy bezpečnější, s nižší úrovní emitovaného UV záření.

Trh ultrafialových LED diod výrazně poroste, jelikož aplikace sahají od UV vytvrzování po čištění vody a dezinfekci.

cz.rs-online.com

Mohlo by se Vám líbit

Výstružníky Seco Nanojet optimalizují odvod třísek a potlačují tak zmetkovost

Monolitní karbidové výstružníky Seco Nanojet zlepšují díky inovativnímu výstupu chladicí kapaliny odvádění třísek. Eliminují tak vznik zmetků, pěchování třísek nebo poškozování břitů, což vede k […]

Panasonic LP-RH: Nový CO2 popisovací laser

Vyšší přesnost a značení „on the fly“ při vysokých rychlostech je jen začátkem z výčtu mnoha funkcí řady LP-RH Inzerce Nové laserové CO2 popisovací systémy LP-RH […]

Výroba autoprůmyslu nad předkrizovými hodnotami

V prvních dvou měsících 2024 bylo na linkách tuzemských výrobců osobních vozidel zkompletováno již celkem 263 028 vozidel. To představuje meziroční nárůst o 22,3 %. […]