Elektro

04. září 2022 08:45

Modulární high-end nosná deska Micro-ATX pro udržitelnější a vysoce škálovatelné systémy založené na standardu COM-HPC

Společnost congatec představuje vysoce výkonnou nosnou desku COM-HPC ve formátu Micro-ATX

Společnost congatec – přední dodavatel vestavné výpočetní techniky a techniky pro edge computing – vstupuje na trh špičkových průmyslových pracovních stanic a stolních klientských počítačů tím, že představuje svou první modulární nosnou desku (carrier board) kompatibilní s formátem Micro-ATX s rozhraním pro COM-HPC. Deska je navržena pro dlouhodobou dostupnost po dobu nejméně sedmi let, což eliminuje konstrukční rizika, požadavky na úpravy konstrukce a nejistoty dodavatelských řetězců standardních nebo semiprůmyslových základních desek, které jsou obvykle k dispozici pouze tři až pět let. Protože standardizovaný procesorový soket je nezávislý na výrobci procesorů, může být deska vybavena jakýmkoli modulem COM formátu COM-HPC Client velikosti A, B nebo C, díky čemuž jsou konstrukční sestavy navržené OEM ještě flexibilnější a udržitelnější. Vysoká škálovatelnost napříč celou řadou modulů COM-HPC s procesory Intel Core 12. generace, které congatec nabízí ve 14 různých variantách špičkového výpočetního výkonu, je jen začátkem. Možnosti škálování výpočetního výkonu pro novou nosnou desku conga-HPC/uATX sahají od modulů conga-HPC/cALS COM-HPC Client velikosti C, které mají aktuálně nejvyšší výkon pro vestavné klientské systémy s 16jádrovým procesorem Intel Core i9, až po přeborníky v optimalizaci poměru ceny a výkonu – moduly conga-HPC/cALP COM-HPC Client velikosti A s procesorem Intel Celeron 7305E.

Kombinace aplikačních průmyslových modulů COM, nosných desek připravených pro průmyslové použití s různými řešeními chlazení navrženými na míru a uceleného sortimentu vývojových balíčků BSP pro všechny přední operační systémy RTOS a hypervizor reálného času od firmy Real-Time Systems je ideální pro rychlé uvedení na trh a snižuje náklady na vývojové práce. Umožňuje zákazníkům velmi rychle reagovat na měnící se požadavky trhu, protože maximálně zjednodušuje škálovatelnost výpočetního výkonu systémů založených na standardu Micro-ATX. Díky této novince mohou zákazníci vytvořit kompletní nabídku produktů s jednotnou nosnou deskou.

Budoucí možnosti modernizace a aktualizace platforem založených na Micro-ATX nevyžadují redesign nosných desek, což přináší maximální flexibilitu z hlediska výpočetního výkonu, zabezpečení návrhu systému a udržitelné dlouhodobé dostupnosti pro aplikačně specifické nosné desky a návrhy systémů. V době nejistot v dodavatelských řetězcích je zvláště výhodná možnost vybrat si jakýkoli dostupný modul COM-HPC. Výrobci OEM ocení, že nejsou vázáni na jeden konkrétní procesor BGA nebo LGA od jediného dodavatele čipů nebo modulů COM, což výrazně snižuje riziko nedostatku dodávek. Mechanika a periferní zařízení specifická pro danou aplikaci mohou zároveň zůstat tak, jak jsou, aniž by bylo nutné hardware jakkoliv měnit.

„Nová průmyslová nosná deska COM-HPC ve formátu Micro-ATX přináší všechny výhody počítačových modulů COM na trh špičkových průmyslových a semiprůmyslových základních desek. Posune konvenční návrhy systémů založené na základních deskách, které jsou přizpůsobené určité generaci procesorů, k mnohem flexibilnějším a udržitelně škálovatelnějším návrhům základních desek využívajícím moduly COM. Průmyslové aplikace potřebují delší životní cyklus než tři až pět let, aby se snížily náklady na vývoj nových zařízení a maximalizovala návratnost investic do specializovaných systémů. Schopnost zvolit jakýkoliv současný i budoucí výkon procesoru bez nutnosti opětovného překonstruování celého systému je pro mnoho odvětví obrovskou výhodou,“ vysvětluje Martin Danzer, ředitel produktového managementu ve společnosti congatec.

Nová nosná deska conga-HPC/uATX pro počítačové moduly COM-HPC v provedení Micro-ATX umožňuje konstruktérům okamžitě vytvářet prototypy nové generace vysoce výkonných vestavných systémů a systémů pro edge computing, aby se tak zkrátila doba potřebná pro jejich uvedení na trh. Oblastí použití Micro-ATX jsou zejména systémy, které podporují několik displejů současně, a lze je nalézt na různých trzích. Typické úlohy jsou od průmyslových HMI, HMI pro zdravotnické přístroje a zařízení a jednotek edge schopných práce v reálném čase přes průmyslové počítače a systémy ve velínech až po infotainment, digital signage a systémy profesionální herních automatů.

Nosná deska nabízí nejnovější rozhraní, jako jsou PCIe Gen4 a USB 4, a je ideální pro návrhy systémů se špičkovými moduly COM-HPC Client od společnosti congatec založenými na procesorech 12. generace Intel Core i9/7/5/3 pro stolní počítače (dříve označovanými jako Alder Lake-S). Nejpůsobivější je skutečnost, že konstruktéři mohou využít inovativní výkonnou hybridní architekturu od společnosti Intel. Procesory 12. generace Intel Core mají až 16 jader/24 vláken a představují obrovský skok v multitaskingu a škálovatelnosti.

Aplikace IoT a edge nové generace využívají až 8 optimalizovaných výkonových jader (P‑jádra), až 8 energeticky úsporných jader (E-jádra) a podporu paměti DDR5 pro urychlení vícevláknových aplikací a efektivnější provádění úloh na pozadí. Grafika modulů založených na procesorech LGA, optimalizovaná pro nejvyšší výkon vestavných klientských počítačů, nyní umožňuje až o 94 % rychlejší zpracování úloh a z něj odvozený výkon při klasifikaci obrazů se téměř ztrojnásobil, takže má až o 181 % vyšší propustnost. Moduly navíc mají obrovskou šířku pásma pro připojení diskrétních GPU pro maximální grafický výkon a výkon AI založený na GPGPU.

Kromě šířky pásma a výkonu zapůsobí nové moduly COM-HPC Client specializovanými stroji pro AI s podporou Windows ML, sadou nástrojů Intel Distribution OpenVINO a Chrome Cross ML. Různé pracovní zátěže AI lze bez problémů delegovat na P-jádra, E‑jádra a také na jednotky GPU, aby bylo možné zpracovat i ty nejnáročnější úlohy AI v úrovni edge. Integrovaný soubor funkcí Intel Deep Learning Boost využívá různá jádra pomocí instrukcí VNNI (Vector Neural Network Instructions) a integrovaná grafika podporuje instrukce DP4a GPU s akcelerací AI, které lze dokonce přizpůsobit vyhrazeným GPU. Integrovaný akcelerátor AI společnosti Intel s nejnižší spotřebou, Intel Gausssian & Neural Accelerator 3.0 (Intel GNA 3.0), navíc umožňuje dynamické potlačení šumu a rozpoznávání řeči a může dokonce běžet i tehdy, když je procesor ve stavu s nízkou spotřebou energie, aby jej bylo možné aktivovat hlasovým příkazem.

Moduly conga-HPC/cALS COM-HPC Client velikosti C s procesory 12. generace Intel Core pro stolní počítače budou k dispozici v následujících 4 konfiguracích:

 

Procesor   Jádra / (P + E)   Frekvence P-jader [GHz]   Frekvence E-jader [GHz]   Výpočetní jednotky GPU   Základní výkon CPU [W]
conga-HPC/cALS-i9-12900E 16 (8+8) 2,3/5,0 1,7/3,8 32 65
conga-HPC/cALS-i7-12700E 12 (8+4) 2,1/4,8 1,6/3,6 32 65
conga-HPC/cALS-i5-12500E 6 (6+0) 2,9/4,5 – / – 32 65
conga-HPC/cALS-i3-12100E 4 (4+0) 3,2/4,2 – / – 24 60

 

Pro méně náročné stolní klientské počítače je k dispozici 10 dalších variant s pájenými procesory na modulech conga-HPC/cALP COM-HPC Client vel. A (95 x 120 mm).

Návrh nosné desky Micro-ATX lze přizpůsobit požadavkům OEM a schémata nosné desky jsou k dispozici na vyžádání. Inženýři, kteří se chtějí naučit navrhovat vlastní nosné desky pro počítačové moduly COM-HPC, se mohou zúčastnit školení COM-HPC nabízených společností congatec.

Inženýři mohou snadno sestavit svou startovací sadu pro využití v reálném provozu objednáním nosné desky conga-HPC/uATX pro počítačové moduly COM-HPC v provedení Micro-ATX, výběrem jednoho z modulů Computer‑on‑Module COM-HPC Client a vhodného chlazení přizpůsobeného konkrétnímu modulu. V jedné dodávce si mohou objednat také validovanou paměť DRAM. Podpora hypervizoru od Real-Time Systems a také podpora OS pro Real-Time Linux a Wind River VxWorks činí z těchto startovacích sad skutečně ucelený balíček, který usnadňuje a urychluje vývoj aplikací pro edge computing.

Detailnější informace o všech technických parametrech této zbrusu nové nosné desky COM-HPC v provedení Micro-ATX najdete na webové stránce produktu: https://www.congatec.com/en/products/accessories/conga-HPC-uATX

Chcte-li najít vhodné moduly COM-HPC pro tuto novou nosnou desku standardu Micro‑ATX, navštivte buď https://www.congatec.com/en/products/com-hpc/conga-hpccals/ pro moduly s procesory 12. gen. Intel Core nebo https://www.congatec.com/en/products/com-hpc/conga-hpccalp/ pro pájené varianty BGA procesorů 12. gen. Intel Core.

Pro informace o budoucí škálovatelnosti výkonu nosné desky COM-HPC standardu Micro‑ATX, prosím kontaktujte sales@congatec.com, zde získáte také osobní prezentaci plánu rozvoje COM-HPC ve společnosti congatec. Pro určité informace bude vyžadována NDA.

 


O společnosti congatec

Congatec je rychle rostoucí technická firma, která se soustředí na produkty a služby pro vestavnou výpočetní techniku a edge computing. Vysoce výkonné počítačové moduly nacházejí uplatnění v široké škále aplikací a zařízení v průmyslové automatizaci, zdravotnické technice, dopravě, telekomunikacích a mnoha dalších oborech. Vzhledem k tomu, že většinovým vlastníkem firmy je fond DBAG Fund VIII, německý investiční fond zaměřující se na středně velké firmy v rostoucích průmyslových oborech, má společnost cognatec financování a zkušenosti z M&A, aby mohla využít příležitosti na tomto rozvíjejícím se trhu. Congatec je přední firma na světovém trhu v segmentu počítačů Computer on Module s vynikající strukturou zákazníků, od start-upů po největší a nejziskovější mezinárodní firmy. Více informací je na naší webové stránce www.congatec.com nebo jsou dostupné prostřednictvím LinkedIn, Twitter aYouTube.

Mohlo by se Vám líbit

Grumant: Produktivní nástroje pro vrtání

Efektivita je slovo, které se v dnešní době skloňuje snad v každé firmě. Ve strojírenství to znamená neutuchající úsilí při hledání nových technologií, postupů a v neposlední řadě produktivnějších […]

Mezinárodní strojírenský veletrh 2024 s novou technologickou expozicí i rozšířenou prezentací 3D tisku

Mezinárodní strojírenský veletrh opět soustředí na jednom místě inovace, které posouvají průmyslovou výrobu do nové éry. Největší středoevropská přehlídka průmyslových technologií se letos uskuteční na […]

Řešení problémů s vyrovnáním – Aplikace v leteckém a obranném průmyslu

K dosažení spolehlivých výsledků měření přímosti na dlouhé vzdálenosti je nutné použití: přesných přístrojů precizního softwaru pro zpracování dat pečlivých kalibračních postupů APLIKACE PRO LETECKÝ […]