Elektro

28. června 2022 23:46

LANXESS představuje novinky v oblasti elektromobility

  • Široká škála materiálů pro elektrotechnický průmysl
  • Biokompozity pro pláště elektrických kabelů
  • Na míru dělané směsi pro bateriová řešení

Společnost LANXESS se zúčastní konference “Fuse Box Meets Dryer – Plastics in E&E Applications”, kterou organizuje Jihoněmecké centrum pro výzkum plastů (Das Kunststoff-Zentrum, SKZ). Akce je určena pro elektrotechnický průmysl (E&E) a tento rok se zaměřuje na nové požadavky týkající se udržitelnosti, uhlíkové stopy a elektromobility. Dalším tématem události jsou plastové směsi pro elektrické pohonné jednotky a nabíjecí zařízení elektromobilů. Konference se bude konat 1. a 2. června 2022 v německém Veitshöchheimu.

Široká škála udržitelných plastových směsí

LANXESS již nabízí širokou škálu udržitelných plastových směsí. Příkladem jsou produktové řady Durethan ECO a Pocan ECO na bázi polyamidu 6 a 66 (PA 6 a PA 66), respektive polybutylentereftalátu (PBT), které obsahují 15 až 60 % hmotnosti recyklovaných vláken ze skelného odpadu. Společnost také uvádí na trh výrobky nové řady „Scopeblue“. Produkty této řady obsahují významný podíl recyklovaných či biologických surovin nebo mají výrazně nižší uhlíkovou stopu než běžné výrobky. Cílem je tuto řadu neustále rozšiřovat. „Budeme vyvíjet srovnatelně udržitelné směsi, které splňují požadavky pro elektrotechnický průmysl, jako je např. vynikající nehořlavost,“ říká Sarah Luersová z oddělení globálního vývoje E&E aplikací společnosti LANXESS.

Expertíza v oblasti baterií

Za mnoho let svého působení v elektrotechnickém a automobilovém průmyslu získala společnost LANXESS rozsáhlé zkušenosti v oblasti výzkumu materiálů a aplikací plastů pro komponenty baterií. Bylo tak možné sestavit např. velký plastový kryt určený pro vysokonapěťové baterie elektromobilů. Produkt je vyvíjen ve spolupráci se společností Kautex Textron jako téměř sériový technologický demonstrátor. LANXESS byl zodpovědný za vývoj materiálu, Kautex za vývoj komponentů a procesů. Konstrukce neobsahuje žádné kovové výztužné prvky a její hmotnost se pohybuje někde ve středním dvouciferném rozmezí kilogramů. Nyní jsou k dispozici výsledky testů hotových dílů, které ukazují, že součástka splňuje všechny kladené požadavky.

Nová koncepce přívodů pro nabíjení elektromobilů

Dalším bodem společnosti LANXESS bude vlastní vyvinutý koncept konstrukce nabíjecích přívodů pro elektromobily. Přizpůsobené materiály zajišťují vysoký stupeň funkční integrace snižující náklady. Celý modul, který se skládá jen z několika komponentů, lze navíc sestavit rychle a bez nutnosti použití šroubů. Což také přispívá ke snížení nákladů.

Kompozitní materiály s nehořlavými vlastnostmi

LANXESS rovněž upozorní na možnosti využití termoplastických kompozitních materiálů Tepex. Tento materiál nabízí široký potenciál, zejména pokud jde o jeho nehořlavé vlastnosti. „Na našem stánku budeme promítat film ukazující vynikající nehořlavé vlastnosti kompozitů, které se uplatní např. v případě tepelného úniku baterie,“ popisuje Luersová. K tepelnému úniku dochází, když se baterie začne přehřívat v důsledku nekontrolované chemické reakce, což může způsobit její vznícení a výbuch.

Konstrukce přívodu pro nabíjení. Jakmile jsou kabely a kontaktní kolíky umístěny v držáku a „PCB“ je zacvaknuta, všechny komponenty se spojí pomocí zásuvných prvků.

Zdroj: LANXESS

Mohlo by se Vám líbit

MSV 2023: Nejvýhodnější ceny získají vystavovatelé do konce března

Mezinárodní strojírenský veletrh, který se uskuteční od 10. do 13. října 2023 v Brně, se v letošním roce zaměří na řadu témat, která hýbou světem průmyslu. Pozornost […]

Nespoutaná výroba

Konzolové regály pro Adamet-Niemet Pro zvýšení skladové kapacity a zajištění efektivnější logistiky vybavila společnost Adamet-Niemet svůj sklad se surovým materiálem konzolovými regály od společnosti OHRA. […]

Společnost Weerg dosáhla zkrácení doby cyklu opracování o více než 60 % díky post processingu od společnosti AM Solutions

Italská společnost Weerg Srl byla založena v roce 2015 s cílem digitalizovat výrobu a tím ji zjednodušit, zrychlit a zefektivnit. Díky svému nastavení elektronického obchodu […]