Elektro

11. března 2015 14:03

HITACHI upřednostňuje EtherCAT

EtherCAT (Ethernet for Control Automation Technology) je moderní průmyslová sběrnice postavená na základech rychlého Ethernetu. Dosahuje přenosových rychlostí až 100 Mbit/s a k přenosu informací používá stíněný kabel s kroucenými páry vodičů (100BASE TX).

Technologie byla navržena tak, aby nedocházelo k významnému zdražení senzorů, V/V zařízení a kontrolérů při přechodu na sběrnici EtherCAT. Výkonnost CPU jednotek není komunikací EtherCAT ovlivněna a volí se jen podle potřeb aplikace.

Výrobce automatizační techniky firma Hitachi Industrial Automation Systems Ltd. zavedl do svých PLC již před několika lety systém CoDeSys. Tím dostali vývojáři aplikací k dispozici i modul „master“ pro linku EtherCAT, aniž by byli nuceni přikupovat jakékoliv další hardwarové komponenty. Pro komunikaci EtherCAT použijí již instalovaný ethernetový port. PLC automaty HITACHI, jak modulární EH EHV+, tak i kompaktní Micro EHV+, využívají komunikační mechanismus CoE (CANopen over EtherCAT). Proto je možné snadno realizovat EtherCAT v zařízeních, která jsou vybavena linkou CANopen. HITACHI V/V moduly lze na sběrnici EtherCAT připojit prostřednictvím „slave“ kontroléru EH IOCA. Standardní jednotky z modulární řady EH 150 zasunuté do základny pro 3 až 11 modulů pracují na lince EtherCAT jako každé jiné V/V zařízení. Lze použít digitální a analogové V/V moduly, moduly pro měření teplot, rychlé čítače a další. Jeden „slave“ kontrolér EH-IOCA zpracovává informaci až o 1 408 připojených bodech.

Nově byl uveden do distribuce počátkem letošního roku modul EtherCAT pro měniče frekvence HITACHI série WJ200 pod označením WJ-ETC. Jednotka je osazena dvěma porty s rozhraním RJ45 a pohony lze ovládat, monitorovat a parametrizovat. V průběhu roku 2015 bude k dispozici modul EtherCAT i pro další měniče HITACHI.

Podrobnější informace o těchto a dalších produktech fy HITACHI získáte na stránkách společnosti AEF, s. r. o., která je distributorem těchto výrobků po Českou a Slovenskou republiku, nebo přímo dotazem tamtéž.

Ing. Jaroslav Sítek, AEF, s. r. o., technická podpora PLC

Mohlo by se Vám líbit

Robotizace se vyplácí. OSTROJ rozšiřuje kovárenskou výrobu

Česká strojírenská společnost OSTROJ rozšiřuje produkci zápustkových výkovků pro automobilový koncern Volkswagen. Díky investici do moderní robotické kovací linky se opavské společnosti podařilo významně zvýšit […]

Inovativní podlahové desky con-pearl®: Nová éra užitkových vozidel

Je čas na něco nového! Alternativou dřevěných podlah a obložení stěn užitkových vozidel a dodávek jsou nově polypropylenové voštinové desky con-pearl®. Jsou o cca 50 […]

Tatra Trucks má nejmladšího ředitele výzkumu a vývoje ve své historii

Od počátku března nově zastává pozici ředitele výzkumu a vývoje společnosti Tatra Trucks Jakub Pončík, který spojil svou profesní dráhu s nejstarší českou automobilkou již […]