Elektro

11. března 2015 14:03

HITACHI upřednostňuje EtherCAT

EtherCAT (Ethernet for Control Automation Technology) je moderní průmyslová sběrnice postavená na základech rychlého Ethernetu. Dosahuje přenosových rychlostí až 100 Mbit/s a k přenosu informací používá stíněný kabel s kroucenými páry vodičů (100BASE TX).

Technologie byla navržena tak, aby nedocházelo k významnému zdražení senzorů, V/V zařízení a kontrolérů při přechodu na sběrnici EtherCAT. Výkonnost CPU jednotek není komunikací EtherCAT ovlivněna a volí se jen podle potřeb aplikace.

Výrobce automatizační techniky firma Hitachi Industrial Automation Systems Ltd. zavedl do svých PLC již před několika lety systém CoDeSys. Tím dostali vývojáři aplikací k dispozici i modul „master“ pro linku EtherCAT, aniž by byli nuceni přikupovat jakékoliv další hardwarové komponenty. Pro komunikaci EtherCAT použijí již instalovaný ethernetový port. PLC automaty HITACHI, jak modulární EH EHV+, tak i kompaktní Micro EHV+, využívají komunikační mechanismus CoE (CANopen over EtherCAT). Proto je možné snadno realizovat EtherCAT v zařízeních, která jsou vybavena linkou CANopen. HITACHI V/V moduly lze na sběrnici EtherCAT připojit prostřednictvím „slave“ kontroléru EH IOCA. Standardní jednotky z modulární řady EH 150 zasunuté do základny pro 3 až 11 modulů pracují na lince EtherCAT jako každé jiné V/V zařízení. Lze použít digitální a analogové V/V moduly, moduly pro měření teplot, rychlé čítače a další. Jeden „slave“ kontrolér EH-IOCA zpracovává informaci až o 1 408 připojených bodech.

Nově byl uveden do distribuce počátkem letošního roku modul EtherCAT pro měniče frekvence HITACHI série WJ200 pod označením WJ-ETC. Jednotka je osazena dvěma porty s rozhraním RJ45 a pohony lze ovládat, monitorovat a parametrizovat. V průběhu roku 2015 bude k dispozici modul EtherCAT i pro další měniče HITACHI.

Podrobnější informace o těchto a dalších produktech fy HITACHI získáte na stránkách společnosti AEF, s. r. o., která je distributorem těchto výrobků po Českou a Slovenskou republiku, nebo přímo dotazem tamtéž.

Ing. Jaroslav Sítek, AEF, s. r. o., technická podpora PLC

Mohlo by se Vám líbit

Před 55 lety začala výroba modelu Škoda 1203, doprovázela občany Československa celý život

V listopadu 1968 se lehký užitkový automobil Škoda 1203 dostal do výroby a k prvním zákazníkům Škoda 1203 se v Československu stala nedílnou součástí životů […]

CzechInvest spouští třetí výzvu projektu Technologická inkubace. 124 miliony podpoří startupy z nových oblastí inovací

Agentura CzechInvest spouští další letošní výzvu projektu Technologická inkubace. Příjem žádostí v pořadí už třetí výzvy začne 17. listopadu a potrvá do 18. prosince 2023. Předpokládaná […]

Pozoruhodný produkt pro rok 2024: ANeT-WebTime překonal hranice docházkových systémů

Redakce odborného portálu BusinessIT.cz každoročně vybírá ta nejlepší IT řešení k zařazení do přehledu Pozoruhodných produktů pro následující rok. V letošním roce do této galerie slávy […]