Elektro

26. září 2016 12:45

Frekvenční startér

Společnost Eaton představuje další úroveň s integrovanou komunikací CANopen

Společnost Eaton rozšiřuje svou řadu frekvenčních startérů PowerXL DE1o startér DE11. Kromě standardního rozhraní Modbus a možnosti integrace do systému SmartWire DT nabízí nová řada produktů také možnost přímého připojení ke sběrnici s komunikačním protokolem CANopen. Okamžitě tak otevírá další uplatnění v mnoha oblastech v rámci strojírenství a jednoduše, účinně a úsporně splňuje směrnici ErP.

Frekvenční startér PowerXL DE11 nabízí nové možnosti použití podporující energetickou účinnost ve strojírenství

Frekvenční startér je nová kategorie přístrojů, kterou společnost Eaton nedávno uvedla na trh. Společnost Eaton chtěla zákazníkům poskytnout alternativu, která jim umožní spolehlivě chránit a spouštět motory v rámci jejich energeticky účinného provozu. Pokud jde o požadavky na minimální stupně účinnosti, jako u čerpadel a ventilátorů, vyžadují procesy a zařízení často elektronické řízení proměnných otáček. Frekvenční měniče však mají v mnoha případech přebytečnou funkcionalitu a příliš složitě se obsluhují, zatímco spouštěče motorů se sice používají snadno, ale mají omezenou funkčnost. Frekvenční startér tuto mezeru vyplňuje, protože kombinuje výhody obou přístrojů.

Stejně jako startér DE1 umožňuje i startér DE11 řízení proměnných otáček pro aplikace do 7,5 kW, a z pohledu použití je podobný stykači nebo spouštěči motoru s možností provozu „ihned po vybalení“, aniž byste museli nastavovat parametry. V rámci nového provedení DE11 je k dispozici odnímatelná řídicí svorkovnice, která šetří čas a práci strojním inženýrům a výrobcům rozváděčů. Uživatel může přístroj nainstalovat buď vodorovně nebo svisle. Vzhledem k tomu, že šířka přístroje odpovídá standardnímu spouštěči motoru, lze ho jednoduše nahradit. Znamená to také zjednodušení v projektech dodatečného vybavení.

Z výrobního nastavení lze provést individuální přizpůsobení parametrů pro konkrétní aplikaci. Uživatel může použít zásuvný konfigurační modul a provést základní vlastní úpravy výrobního nastavení pouze pomocí šroubováku – bez potřeby klávesnice, softwaru nebo návodu. Při praktickém srovnání s konvenčními řešeními snižuje tento typ konfigurace dobu instalace až o 70 procent.

Frekvenční startér poskytuje díky konstrukci „Trip-Free-Design“ nejvyšší úrovně dostupnosti. Vedle těchto vlastností je přístroj schopen detekovat zpětnou energii z motorů a automaticky ji monitorovat; má funkci automatického restartu, funkci DC brzdění, DC regulaci v případě nerovnováhy, automatické snížení spínací frekvence při vysokém zatížení nebo při vysokých okolních teplotách; vnitřní ochranu motoru proti přetížení, ochranu před zkratem a přímou termistorovou ochranou motoru. Přístroj je také připraven k použití bez snížení výkonu až do 60 °C.

Díky své jedinečné výkonnostní specifikaci vyhrál frekvenční startér PowerXL DE1 cenu německého průmyslu za rok 2015 (Industriepreis 2015) v kategorii elektrotechnika. Frekvenční startéry DE1 a DE11 splňují požadavky nejen čerpadel a ventilátorů, ale i mnoha dalších aplikací na trhu, pro které dříve neexistovala žádná ideální řešení. Patří mezi ně případy, kdy není možné přímé připojení na síť spouštěčem hvězda -trojúhelník nebo softstartérem, protože aplikace neumožňuje sníženou frekvenci startů zátěže a protože má přímé spuštění za následek extrémně vysoký rozběhový proud. Kromě toho přístroj nabízí řešení pro rostoucí počet aplikací s konstantními otáčkami, u kterých jsou požadovány frekvence odlišné od frekvence sítě.

www.eaton.cz


O skupině EATON Corporation

Elektrotechnický sektor společnosti Eaton je globálním lídrem v distribuci energie a ochraně elektrických obvodů; ochraně pomocných záložních zdrojů; v řízení a automatizaci; osvětlení a bezpečnosti; strukturálních řešeních a zařízeních pro elektrické sítě; řešeních pro drsná či nebezpečná prostředí a v inženýrských službách. Díky svým komplexním řešením je společnost Eaton připravena přijmout i ty nejdůležitější výzvy v oblasti řízení elektrické energie.

Eaton je společností zabývající se řízením energie, která svým zákazníkům poskytuje úsporná řešení pomáhající řídit elektrickou, hydraulickou a mechanickou energii efektivněji, bezpečněji a udržitelněji. Obrat společnosti dosáhl v roce 2015 hodnoty 20,9 miliard USD. Má přibližně 97 000 zaměstnanců a prodává své výrobky zákazníkům ve více než 175 zemích světa.


 

Mohlo by se Vám líbit

Představte své inovace na veletrhu HANNOVER MESSE 2023

Od 17. do 21. dubna 2023 se uskuteční v Hannoveru tradiční strojírenský veletrh HANNOVER MESSE. Jste firma působící v oblasti strojírenství, elektrotechniky, digitálního průmyslu, aromatizace […]

Bosch Connected World 2022 Kampaň pro digitalizaci: Bosch investuje další miliardy do oblastí budoucího digitálního růstu

Bosch spolupracuje s IBM na kvantové výpočetní technice Dr. Stefan Hartung: „Pro Bosch představuje digitalizace velké příležitosti ve všech oblastech podnikání.“ Do roku 2025: 10 […]

Software pro elektro inženýring v oblasti výstavby pivovarů

Na území ČR a SR je několik stovek minipivovarů jejichž kvalita piva je odlišuje od průmyslových velkovýrobců. Zde je příběh jednoho z nich. Pivovar Muflon je […]