Elektro

28. září 2023 11:55

ELDIS Pardubice roste, řeší nové projekty a nabírá zaměstnance

Vedlejším efektem pandemie covid-19 bylo dočasné utlumení leteckého provozu a tím i propad příjmů řízení letového provozu řady zemí. Tyto organizace byly proto nuceny zrušit nebo odložit výběrová řízení a utlumit rozvoj letecké přepravy. Opatření se dotkla řady firem, mezi nimi také výrobce radarů Eldis Pardubice. Aktuální situace, a především výhled na další období už ale slibují významné zlepšení. A to natolik, že Eldis Pardubice, jenž je od roku 2017 členem skupiny CSG a její divize CSG Aerospace, rozjíždí velký nábor: získat by chtěl několik desítek nových zaměstnanců.

Minulé roky ukázaly, že je firma zdravá. I přes odložení několika významných zakázek byla firma vysoce zisková. Eldis za to vděčí především tomu, že je relativně málo závislý na externích subdodavatelích. Významné procento svých radarových systémů si sám vyrábí. Výrobce radarů se zároveň soustředil na vývoj nové generace všech svých hlavních produktů: primárního, sekundárního a přesného přibližovacího radaru. Tím posílil svou konkurenceschopnost na trhu. V roce 2022 už Eldis Pardubice dle výroční zprávy utržil bezmála 600 milionů korun a výhled do příštího období je optimistický.

„Hodně projektů bylo v době covidu zrušených, nebo odložených. Nyní se již trh oživuje a výběrová řízení se objevují. V řadě z nich jsme úspěšní, například jsme vyhráli tendr na dodávku dvou kombinovaných a jednoho sekundárního radaru pro polské řízení letového provozu PANSA. Zde již mimochodem budeme instalovat naše radary nové generace a tento projekt se pro nás zároveň stane významnou referencí,“ říká Filip Vogel, obchodní ředitel Eldis Pardubice.

„Zpoždění oproti plánu jsou i z důvodu covidu značná, ale projekt běží. Do Indie jezdím jednou za dva měsíce. Máme tam aktuálně několik dalších příležitostí s Airports Authority of India, tedy jejich civilním řízením letového provozu. S nimi spolupracujeme už 15 let, máme tam dodané radary, testovací a servisní centrum, kde si sami testují komponenty radaru. Pro ilustraci: aktuálně máme v Indii instalovaných 25 radarů a s těmi pro námořnictvo jich bude 36,“ upřesňuje Filip Vogel.

Firma je ale úspěšná i na dalších kontinentech. V Maroku vyhrál Eldis Pardubice kontrakt na dva sekundární radary, přičemž první už je předaný. Významnou referencí byla též nedávná instalace sekundárního radaru v Kolumbii. Pardubická firma se ale poohlíží též po Evropě a významnou referenci získá již brzy v Německu, kam dodá přesný přibližovací radar nové generace PAR-NG pro vojenské letiště. Tato zakázka by mohla firmě pomoci otevřít cestu do dalších armád NATO.

Vzhledem k zakázkové naplněnosti a dalším významným projektům, jež jsou ve výhledu, nyní Eldis Pardubice připravuje nábor několika desítek nových zaměstnanců. Nejvíce do technického úseku, kde se kromě dalších prací na vývoji nové generace radarů připravuje například též projekt 3D radaru a ve spolupráci s partnery Eldis Pardubice nedávno dokončil dotační projekt na vývoj vlastního radomu, tedy radarového krytu. Ale uplatnění ve firmě najdou i pracovníci ve výrobě. Na kariérních stránkách firmy je aktuálně vypsáno 12 různých pracovních pozic.

„V tuto chvíli potřebujeme získat lidi na různé pozice včetně výrobních. Ale hlavně potřebujeme posílit náš technický úsek, především vývoj. Vzhledem k požadavkům trhu, novým produktům a projektům, které řešíme, je pro nás zásadní právě technický úsek. Přestože je lidí v tomto oboru nedostatek, je pozitivní, že se nábor daří. Potenciální zaměstnanci vnímají Eldis jako zajímavou a atraktivní firmu,“ říká Pavlína Novotná, personální ředitelka Eldisu Pardubice.

 


O společnosti ELDIS Pardubice

Společnost ELDIS Pardubice, s.r.o. je ryze česká firma, která byla založena v Pardubicích v roce 1991. Od svého vzniku se specializuje především na oblast vývoje a výroby radarové techniky a systémů pro řízení letového provozu, v současnosti je předním českým výrobcem aktivních radarových systémů. Produkty společnosti používají zákazníci ve více než pětadvaceti zemích po celém světě, včetně České republiky, přičemž tyto radarové systémy slouží civilním organizacím zajišťujícím řízení letového provozu i vojenským subjektům. Nejdůležitější aktuální produkty společnosti jsou primární přehledový radar RL-2000, sekundární přehledový radar MSSR-1 a přesný přibližovací radar PAR-E. U všech těchto klíčových produktů aktuálně firma dokončuje jejich novou generaci, jež je plně v souladu s normami EUROCONTROL a ICAO. Od roku 2017 je společnost ELDIS Pardubice součástí průmyslového holdingu Czechoslovak Group a její divize CSG Aerospace.

 

Mohlo by se Vám líbit

Výroba automobilů roste, bateriové vozy z ČR zaznamenávají výrazný úspěch i na zahraničních trzích

Meziroční nárůst výroby o 16,2 % a celkových 1 162 315 vyrobených automobilů, to jsou výsledky domácích výrobců osobních vozidel za prvních deset měsíců letošního […]

Nové kloubové ložisko pro potravinářství

Nová, bezplatná vzorkovnice igubal Food Contact – včetně magnetu a nového dvojitého kloubového ložiska V potravinářském průmyslu musí součásti strojů splňovat velmi vysoké hygienické požadavky, […]

Novinky v Siemens Industrial Edge: nová cloudová služba, více zařízení a integrace low-code

Ekosystém Siemens Industrial Edge byl rozšířen o nový hardware asoftware Portál Industrial Edge Management nově v nabídce jako cloudová služba Low-code pro Industrial Edge: jednodušší programování […]