Elektro

12. prosince 2023 18:51

Dronetag zvýšil tržby na 50 milionů a dodává nejvíce zařízení pro koordinaci dronů v USA

Český start-up Dronetag, který vyvíjí zařízení a platformu pro dálkovou identifikaci dronů a jejich bezpečnou koordinaci, navýšil v posledních měsících výrobu a dodávky na světový trh na 600 až 1000 zařízení týdně. Úspěšným škálováním výroby ve spolupráci s brněnskou společností Y Soft společnost cílí na tržby za letošní rok v odhadované výši 50 milionů korun. Dronetag pokrývá svým zařízením zhruba 70 % amerického trhu a rozšiřuje své aktivity v Asii a na Taiwanu.

Inzerce

Český startup Dronetag, který vytváří hardware i software a zajišťuje digitální vizibilitu dronů všem účastníkům letového provozu, dokázal od léta letošního roku navýšit prodej z desítek kusů týdně na průměrně 600 až 1000 zařízení týdně. Odrazit by se to mělo i v nárůstu tržeb společnosti na přibližně 50 milionů korun za letošní rok.

Firma prošla kompletní obměnou interních procesů, procesů výroby a designování nové generace produktů. Za úspěchem stojí i spolupráce na výrobě a procesu distribuce s brněnskou IT společností Y Soft, jejíž venture-kapitálová platforma Y Soft Ventures do Dronetag v loni investovala.

„Díky spolupráci s Y Softem jsme dokázali rychle přepnout na škálovatelný business model, změnili jsme interní a výrobní nastavení. Oceňujeme interakci s kolegy z výroby Y Soft v Brně, kteří integrují součástky do našeho řešení i v řádu pouze několika hodin od dodání, což opět urychlilo celý proces výroby a tím i dodání řešení ke spokojenosti našich zákazníků,” popsal výrobní proces a spolupráci s brněnskými kolegy z Y Soft Lukáš Brchl, CEO Dronetag. Brchl oceňuje i další pomoc a mentoring Y Softu, sdílení zkušeností ohledně logistiky velkých dodávek do USA a na další trhy.

„Tak jako u většiny startupů, i ve spolupráci s Dronetagem je nezbytná maximální flexibilita vzhledem k častým změnám, schopnost téměř okamžitého plnění objednávek a aktivní konzultace při návrhu desek plošných spojů s důrazem na optimalizaci výrobního procesu,” vysvětluje proces výroby Ondřej Župka, VP of Manufacturing Y Soft, který dodal, že v Brně Y Soft vyrábí pro další start-upy, jako jsou VRgineers, Sewio Networks nebo Sensoneo.

„Dronetag během posledního roku jednoznačně potvrdil, že na trh přichází ve správný čas s tím správným řešením – přitom tohle je jen první krok v budování jejich produktového portfolia.
V posledních měsících zvládli ve spolupráci s naší brněnskou výrobou téměř zázračně naškálovat celý výrobní a dodavatelský proces, což je v případě hardwarových produktů obrovskou výzvou, na které řada startupů pohoří. Těšíme se, co tým ukáže v dalších letech, protože takovýto start se jen tak nevidí,“
uvedl Lukáš Konečný, Junior Partner Y Soft Ventures.

Mezinárodní expanze, silná pozice v USA a pobočka na Taiwanu

Start-up tak operuje již ve více než ve 20 zemích na čtyřech kontinentech. Zejména hlavní produkt firmy, Dronetag Mini, už nyní koordinuje lety doslova po celém světě. Díky probíhajícím změnám americké legislativy se Dronetag stal majoritním dodavatelem remote ID zařízení provozovatelům komerčních dronů v USA. Česká firma pokrývá nyní 70 % všech dodaných remote ID zařízení do Ameriky. V listopadu letošního roku Dronetag otevřel prvního amerického distributora, společnost Drone Nerds, která patří mezi největší hráče mezi resellery dronů ve Spojených státech. Drone Nerds bude řídit vybrané obchodní a marketingové aktivity na US trhu.

V zámoří navíc Dronetag jako první Remote ID dodavatel na světě získal povolení UAS Declaration of Compliance od amerického Federálního úřadu pro letectví (FAA). Produkt Dronetag Mini se tak stal prvním schváleným Remote ID modulem pro americký trh.

Na trhu ve Spojených státech je nyní dle FAA registrováno 864 000 profesionálních dronů, z toho zhruba 350 000 dronů spadá do segmentu komerčního provozu. V Evropské unii v oboru komerčního využití dronů podniká na 50 tisíc firem. Studie hovoří o tom, že ještě do roku 2024 bude vést využití dronů pro armádní účely, ale následně je předběhne komerční enterprise segment služeb s létáním drony.

Obchodní síť Dronetag díky resellerské spolupráci pokrývá celý svět. Dronetag tak zastupují reselleři a distributoři ve všech klíčových regionech. Firma expandovala také do Asijsko-pacifického regionu a na Taiwan, kde se vyrábí zejména spotřební produkty Dronetag a firma odtud zajišťuje i obsluhu asijské klientely. Z Taiwanu je dodáváno hlavně OEM řešení pro výrobce dronů, které zde Dronetag prodává po desítkách tisíc kusů.

Legislativní změny v EU a odpověď Dronetag

Dronetag nabízí řešení pro převratné změny v legislativě Evropské unie pro provoz dronů. Dle nových nařízení je nutné při provozu dronů v kategorii Specific využívat drony vybavené funkcí Remote ID. Tato podmínka může být splněna buď pomocí dronu třídy C, který má vestavěnou funkci Remote ID, nebo dodatečným modulem Remote ID, který lze přidat ke kompatibilnímu dronu.

Pokud se chystáte provozovat dron v rámci kategorie Open, měli byste volit drony, které spadají do váhových kategorií C0 až C4 a jsou označeny příslušným identifikačním označením. Alternativně můžete využít dron, který jste zakoupili nebo vyrobili před 31. prosincem 2023.

Pokud potřebuje provozovatel dronu dokoupit potřebný modul (info k rekognici nutnosti koupě modulu zde), má pro vás právě Dronetag připravené řešení. “Pokud váš dron potřebuje modul Remote ID, naše zařízení Dronetag Beacon je jedním z prvních, která získala schválení od EASA a která byla vyvinuta v souladu se standardem ASD-STAN 4709-002,” popisuje možnosti nabídky Dronetag Lukáš Brchl. Podle Brchla není s čím otálet. “Aby se provozovatelé dronů vyhnuli problémům, které provázely zahájení provozu Remote ID v USA v září letošního roku, měli by zajistit své zařízení Remote ID již nyní a ujistit se, že v roce 2024 budou schopni bezpečně provozovat svůj dron. Výrobní kapacity jsou stále omezené, proto čím dříve objednáte, tím lépe!”

Prémiový produkt i díky software výbavě

Dronetag také jako jediný na trhu poskytuje zákazníkům službu White labeling, kdy dodává klientům customizované řešení pod jejich vlastním brandem a dle vlastních specifikací klienta. „Jsme schopni takové úpravy našeho zařízení, kdy umožňujeme jejich vydávání pod značkou partnera v USA i Evropě. Navíc součástí naší dodávky je jako u jediné firmy na trhu plnohodnotná softwarová platforma. Prémiová řada od Dronetag obsahuje kromě Software i přidanou hodnotou ve formě zákaznické podpory a propracované dokumentace ke všem produktům,“ vysvětluje produktové možnost Jan Jiroušek, Marketing Manager Dronetag.


 O Y Soft Ventures

Y Soft Ventures představuje venture kapitálové křídlo založené společností Y Soft Corporation, a.s. v roce 2014 s cílem poskytnout začínajícím podnikům ve střední a východní Evropě potřebný kapitál, zdroje a odborné znalosti, které jim umožní rychlý přístup na globální trhy. Investiční platforma Y Soft Ventures pomáhá zrychlovat technologický růst dalších inovativních firem, zejména v oblastech IoT a hardwarových řešení pro B2B trh.

O Dronetag

Dronetag je česká společnost, která vyvíjí komplexní řešení pro bezpečné lety dronů. Společnost byla založena v roce 2018 a její vizí je poskytnout dronům bezpečný přístup do vzdušného prostoru a předcházet nehodám dronů. Startup dlouhodobě spolupracuje s Evropskou kosmickou agenturou. Jejich produkt Dronetag Mini je nejmenší, nejlehčí a nejdostupnější zařízení dálkové identifikace na světovém trhu.

 

Mohlo by se Vám líbit

CastForge upevňuje své postavení na trhu

Silný růst a velký mezinárodní význam / Třetí ročník veletrhu odlitků a výkovků je naprostým úspěchem Od 4. do 6. června 2024 se na stuttgartském […]

Grumant: Nástroje z práškové oceli

Moderní doba klade stále větší požadavky na obráběcí nástroje a používané technologie. Při rozhodovacím procesu je však nutné zohlednit mnoho faktorů a nástroje, které se s obrovským úspěchem […]

Veletrh EuroBLECH 2024 uvádí nové způsoby zapojení do produktivity

Tisíce expozic a čtyři dny intenzivního sourcingu produktů, navazování kontaktů a výuky: Obor zpracování plechu se připravuje na laťku nastavující akci: veletrh EuroBLECH 2024 předvádí […]