Elektro

04. října 2018 10:07

Connectronics s. r. o.

Výrobní závod firmy Connectronics s. r. o. byl v Kladně vybudován v roce 1998 jako pobočka belgické firmy Barco, zabývající se výrobou elektroniky. V roce 2006 byl tento závod odprodán firmě Connect Group, která stejně jako původní vlastník, působí v Belgii. Firma Connect Group, jejíž sídlo je v belgickém Kampenhoutu, sdružuje celkem 7 výrobních závodů v pěti zemích: Belgie, Nizozemí, Německo, Česká republika a Rumunsko. Ve všech pobočkách je zaměstnáno celkem 1 900 zaměstnaců. V roce 2017 společnost vygenerovala obrat cca 125 milionů €.

Kladenský závod disponuje výrobní plochou 5 300 m2 a v současné době zde pracuje více než 220 zaměstnanců. V roce 2017 přispěl k celkovému hospodaření společnosti částkou 19,9 mil €, s očekávaným nárůstem na 26,9 mil € pro rok 2018.

Kladenská pobočka se zaměřuje na výrobu elektroniky pro Railway industry. Pro naše zákazníky v tomto oboru vyrábíme produkty pro vlaky, metro, tramvaje, vybavení pro řízení železničního provozu a v neposlední řadě i zabezpečovací systémy. Pracujeme pro významné evropské firmy jako Alstom, Faiveley, dále je to Škoda Transportation, Unicontrols, Alpha inovations a další. Tito zákazníci naplňují naše výrobní kapacity zhruba z jedné poloviny.

Další významný segment trhu, kde se uplatňují výrobky z Kladna, je zdravotnictví. Zařízení na elektroléčbu a utrazvukovou léčbu pro firmu Enraf se dokázala prosadit až v Japonsku. Pro firmu Maquet vyrábíme eletroniku používanou na operačních sálech. Jednomu z největších světových výrobců nemocničních postelí, firmě Linet, dodáváme řídící elektroniku pro jejich, ve všech třech osách polohovatelné, postele. Dále vyrábíme pro firmy: AIM, Heinen and Löwenstein, Simeon, Storz a další. Tento segment trhu tvoří cca 20 % našeho obratu a v současné době se nejvíce podílí na růstu našeho obratu.

Další obor, kde se setkáte s výrobky z Kladna, je bankovnictví. Pro firmu ATOS Worldline vyrábíme čtečky bankovních karet a součásti do bankomatů. Velkou část tohoto byznysu tvoří pozáruční opravy. Zbytek našich kapacit využíváme pro výrobu pro tyto zákazníky: Barco (zobrazovací technika), Intrexis (průmyslové zdroje), Sensolus (trekovací systémy), Vialis (dopravní systémy) a další.

Jednou z největších předností proti konkurenci je flexibilita. Naše výroba funguje v režimu High Mix – Low Volume Production. Obvykle máme ve výrobě rozpracováno více než 250 zakázek s průměrnou velikostí výrobní zakázky pod 50 ks. Celkové množství aktivních projektů je několik set.

Všechny naše procesy jsou pravidelně auditovány, a to jak zákazníky tak i nezávislými organizacemi. Vlastníme certifikáty pro ISO 9001, ISO 13485 (medical) a IRIS, nově označený jako ISO/TS 22163 (international railway industry system). Samozřejmostí je v naší výrobě uplatňování pra­videl ESD (ochrana proti elektrostatickému výboji) a MSD (ochrana komponent proti vlhkosti).

Zákazníkům nabízíme kompletní logistický servis od nákupu komponent, přes výrobu, až po dodání hoto­vých výrobků přímo k zákazníkovi například do Sydney v Austrálii. Našim odběratelům posky­tujeme podporu během celého život­ního cyklu výrobku. S našimi zákazníky plně spolupracujeme na industrializaci jejich produktů, a to včetně designo­vých konzultací při navrhování DPS (deska plošných spojů). V neposlední řadě jsme schopni nabídnout vývoj testovacího softwaru a vývoj a výrobu hardwaru pro testy.

Zákazníkům nabízíme kompletní procesy SMT (Surface mount technology), PTH (Pin Through Hole), testů a mon­táží. Na středisku SMT používáme univerzální osazovací stroje Siemens. Schopnosti těchto strojů využíváme na maximum. Vzhledem k rozmanitosti naší výroby na nich osazujeme nejmenší DPS o velikosti 3,2 mm × 10 mm vyu­žívané pro vyšetření očního pozadí až po největší desku s 6 500 LED diodami. Naší specialitou je osazování package on package pro firmu Starmans, což spočívá v osazení BGA komponetu na již osazený BGA komponent. Pro kontrolu našich procesů SMT využíváme online AOI (automatickou optickou inspekci), Sampling check components, offline 5D xray a Full component traceability. K namátkovým kon­trolám pájení kritických komponent používáme 2D xray.

Pro výrobu projektů, které obsahují PTH komponenty nabízíme PB containing (railway) a PB free (ostatní zákaz­níci) procesy. Striktně dodržujeme jejich oddělení, a to včetně strojního vybavení, které je vždy určeno jen pro jeden typ cínu. Toto platí i pro ostatní střediska. Využíváme tři technologie pájení: Wave soldering – pájení vlnou, Selective soldering – pájecí robot ERSA a Manual soldering – ruční pájení jak mikropájkou, tak horkým vzduchem. Stejně jako u SMT procesů je i zde zařazena Automatická optická inspekce. Zařízení firmy Göpel je speciálně navržené pro kontrolu PTH komponent. Součástí výroby je i dělení DPS na CNC děličce panelů od firmy IPTE a lisování konektorů na programovatelném zařízení press‑fit Föhrenbach. Na velkou část výrobků pro railway a medical nanášíme pomocí lakovacích robotů od firmy Asymtec ochranný lak.

Podle požadavků zákazníků testujeme jednotlivé pro­jekty na rozmanitých testech. Nabízíme takzvané struk­turální testy: FPT (Flying Probe Test), ICT (In Circuit Test) a Dielektrický test. Pro ověření funkčnosti používáme univerzální CAT towers (Computer Aided Test), a to včetně nahrávání firmwarů nebo unikátní Stand Alone testy pro jednotlivé rodiny projektů. Samozřejmostí je pro nás offline pro­gramování komponent. Nedílnou sou­částí testů jsou Burn‑in komory pro aktivní i pasivní testy v rozsahu od −20 do +50 °C. Nejvýkonnější komora s externí chladící jednot­kou dokáže měnit teplotu rychlostí 3 °C za minutu.
Přestože většina výrobků opouští náš závod jako osa­zená DPS, je součástí naší výroby i takzvaný Box build. Vyrábíme projekty v rozsahu od několikagramových soft­warových klíčů až po mnohatunové zařízení pro rekuperaci tepelné energie od brzd určené pro metro, které se dá při­rovnat k zařízení KERS využívaném ve vozech Formule 1.

Poměrně čerstvou novinkou je u nás systém 3D tisku firmy Průša, který využíváme pro zrychlení vývoje a výroby přípravků pro nové výrobky. Široké spektrum používa­ných materiálů, od ESD plastu pro přímý kontakt s DPS až po houževnatý materiál na různé montážní přípravky, umožňuje rychle reagovat na požadavky zákazníků a jen podtrhuje naši výše zmíněnou flexibilitu.

Více informací naleznete na stránkách společnosti Connect Group:
www.connectgroup.com

Mohlo by se Vám líbit

MCAE Systems představuje řadu cenově dostupných a vysoce výkonných 3D tiskáren kovů Xact Metal střední velikosti XM300G

Společnost MCAE Systems oznamuje, že její partner, společnost Xact Metal uvedla cenově dostupné, středně velké kovové 3D tiskárny XM300G na IMTS 2022 v Chicagu, Illinois […]

Nový 2FGP20 – Sada uchopovačů pro KLT boxy

2FGP20 – Sada uchopovačů pro KLT boxy 2FGP20 – Sada uchopovačů pro KLT boxy S potěšením oznamujeme, že společnost OnRobot představila novou sadu uchopovačů pro […]

Mezinárodní strojírenský veletrh ukáže cestu k chytrému a efektivnímu průmyslu

Inovativní technologické novinky, téma energetické efektivity i digitální řešení pro průmysl budoucnosti. To vše nabídne již 63. Mezinárodní strojírenský veletrh, který se uskuteční od 4. […]