Elektro

14. března 2017 08:47

BridgetekCleO50 – výkonnější následovník modulu Cleo35

BridgetekCleO50 je jednoduše programovatelný 5palcový displej shield pro Arduino. Nabízí 800×480 TFT displej s 24bitovou barevnou hloubkou a rezistivním dotykovým panelem. Stejně jako menší modul Cleo35, je i Cleo50 certifikován CE a FCC.

CleO50 přidává ethernetové rozhraní 10/100Mbit/s. Signály jsou připojeny na konektor CN5, je třeba přidat pouze jednoduchý plošný spoj s RJ45 zásuvkou s integrovaným transformátorem, například Pulse J0026D21BNL.

CleO50 také poskytuje dvě mikroBUS™ rozhraní, pomocí kterých může být připojena široká škála „klik destiček“ firmy MikroElektronika a tím navíc přidána funkcionalita dle potřeby. CleO50 je založen na FTDI FT812 – Advanced Embedded Video Engine (EVE2) a FT900 – 32bitový, výkonově optimalizovaný mikrokontrolér s nízkým příkonem. FT812 ovládá displej a snímá 4vodičový rezistivní dotykový panel. Dokáže rozeznat, kterého grafického objektu se uživatel dotknul a pohyb prstu po panelu.

Pro zjednodušení návrhu HMI rozhraní umožňuje FT812 vykreslování tlačítek, hodin, skupin tlačítek, ručičkových měřicích přístrojů, textů, sloupcových ukazatelů průběhu (progress bar), posuvníků, přepínačů, rotačních ovládacích knoflíků, gradientů atd., dále animací jako např. zobrazování loga, kalibračních značek, indikátor probíhající akce (spinner), spořič obrazovky a skicu. Podporuje zrcadlení a rotování displeje a nastavení transformační matice dotykového panelu za chodu (CMD_SETROTATE), rotování, zvětšování, zmenšování a posouvání rastrových obrázků. FT812 dokáže přehrávat video v AVI (video ve formátu MJPEG (Motion Encoded JPEG) se zvukem zakódovaným jako 4 Bit IMA ADPCM, 8 Bit signed PCM, 8 Bit u-Law).

Zabudovaný syntetizátor generuje zvuky pro upozornění, které jsou přehrávány přes PWM audio výstup. FT812 dokáže také přehrát zvuky zaznamenané v RAM. O data, která mají být zobrazena, se stará FT900. Zpracovává data z rozhraní SPI slave, které je konfigurovatelné pomocí propojek tak, že akceptuje 5V nebo 3,3V napěťové úrovně. Typickým zdrojem dat je NerO nebo jiná Arduino UNO kompatibilní deska. FT903 může zpracovat i data z microSD/ SDHC paměťové karty, kamery nebo z 8MB Q-SPI Flash paměti na desce a poslat je FT812 přes rozhraní Q-SPI.

CleO50 a CleO35 sdílejí shodné příslušenství: CleOCamera, CleO-Speaker, CleO-RIO (konektorová deska pro připojení k Arduinu) a samozřejmě NerO. CleO50 je propagován jako Arduino shield, může být ovšem použit i jako samostatný bez Arduino kompatibilní desky. Konektor CN10 obsahuje jednovodičové debug/programovací rozhraní (DEBUG, RESET a GND), kompatibilní s programátorem/debugerem UMFTPD2A, ovšem je potřebný speciální kabel a propojku CN7 na CleO50 je nutné nastavit do polohy 1-2 (VDD_ SEL=VDD_3V3). Vývojové prostředky pro FT900 jsou volně ke stažení z FTDI nebo Bridgetek.

Výhody / vlastnosti:

 • Úplný přístup k obsáhlým zdrojům pro vývoj, který obsahuje i tutoriály, vzorové projekty a softwarové nástroje.
 • Web věnovaný podpoře s uživatelským fórem www. CleOstuff.com.
 • Téměř každý i bez předchozích znalostí komplexního programování grafiky a matematiky dokáže naprogramovat profesionálně vypadající HMI/GUI.
 • Plynulá animace a grafika, dokonce i při zobrazování 60 snímků za sekundu.
 • Dvě mikroBUS™ rozhraní.
 • Orientace displeje na výšku i na šířku.
 • Anti-Aliasing zlepšuje kvalitu zobrazení grafiky bez artefaktů v rastrových obrázcích, objekty jsou vykreslovány s rozlišením na 1/16 pixelu.
 • Souborový systém podporuje 8 současných operací se soubory.
 • Rychlý a přímý přenos souborů mezi mikroSD, Q-SPI Flash a FT810 bez potřeby použití zdrojů Arduina UNO.
 • Modul s rámečkem připravený k zabudování do panelu.
 • 10/100Mbit/s ethernet rozhraní.
 • Hodiny reálného času s bateriovým zálohováním.
 • Slot pro mikroSD/SDHC paměťové karty.
 • 8MByte Q-SPI Flash na desce.
 • USB DFU (Device Firmware Upgrade) pro aktualizaci firmwaru.
 • Rozhraní Serial Camera Control Bus (SCCB).
 • Zabudovaný 1,25W/8Ohm zesilovač pro reproduktor.
 • Navržen jako Arduino a NerO rozšíření.
 • CE a FCC certifikován.

Zdroj: http://soselectronic.cz

Mohlo by se Vám líbit

Digitální továrna 2.0 na MSV nabídne pohled do budoucnosti průmyslu

Digitální transformace je v dnešní době významnou součástí téměř každého odvětví a průmysl není výjimkou. Umožňuje strojírenským firmám automatizovat mnoho procesů, což vede ke zvýšení efektivity […]

Úspěšná firma 21. století: Národní centrum Průmyslu 4.0 a jeho partneři představí na MSV 2023 návštěvníkům, jak na to

Potřeba digitalizovat je jasná, ale jak na to? Jak můžeme co nejlépe využít stávající potenciál firmy? I na tyto otázky najdou odpovědi návštěvníci expozice Úspěšná […]

Reprodukovatelná výroba dokonalých povrchů s vysokým leskem a úspora zdrojů

Suché elektrolytické leštění – větší udržitelnost v oblasti povrchových úprav  Oblast povrchových úprav se vyznačuje požadavky na vyšší kvalitu a zároveň rostoucí potřebou konzistence procesů, […]