Elektro

26. září 2016 15:15

Automobilový průmysl v ČR a ve světě

Automobilový průmysl patří mezi klíčové hospodářské odvětví nejen v České republice, ale i v Evropské unii, respektive v celém vyspělém světě. V České republice je navíc situace specifická tím, že význam automobilového průmyslu se v čase zvyšuje.

Zatímco zde ještě v roce 2001 pracovalo 8,6 % všech zaměstnanců zpracovatelského průmyslu, do roku 2012 tento poměr vystoupal na více než 13% hranici. V ukazateli podílu výroby v automobilovém průmyslu na celém HDP patří Česká republika s hodnotou 4,3 % na samou špici Evropské unie, kde průměr činí 1,4 %. Z hlediska vývoje v čase se od roku 2001 přidaná hodnota v ČR vytvořená automobilkami více než ztrojnásobila. (zdroj ČSU).

Výroba osobních aut v Česku v roce 2015 meziročně vzrostla o čtyři procenta na nový rekord 1,298 milionu vozů. Rekordní byla i produkce autobusů s růstem o 16 procent na 4 517 vozidel. Největší tuzemská automobilka Škoda Auto zvýšila loni domácí produkci meziročně o 1 026 vozů na 736 977 aut. Firma Hyundai v Nošovicích vyrobila 342 200 vozů, což je o 11 procent více než předloni a kolínská TPCA zvýšila výrobu o osm procent na 219 054 vozů. Počet vyrobených osobních automobilů na 1 000 obyvatel se zvýšil ze 118,4 na 123,2 automobilů. U autobusů byla dosavadní nejvyšší produkce překročena asi o 600 vozů. Největší výrobce Iveco Bus zvýšil výrobu o 13 procent na 3 728 vozidel, SOR Libchavy rostl o 34 procent na 742 autobusů a opavské KH motor centrum vyrobilo 47 autobusů, což je pokles o čtyři procenta. Kopřivnická společnost Tatra Trucks vyrobila loni 850 nákladních aut, což je o 3,5 procenta více, než v roce 2014. Podobně jediný výrobce v kategorii motocyklů Jawa Moto zvýšil produkci o 61 procent na 1 727 strojů. (zdroj: www.autosap.cz).

Vývoj počtu vyrobených aut prochází v posledních letech ve světě velkými změnami. Evropa už ztratila své výsadní postavení a kupředu se nezadržitelně dere Asie. V Evropě i v Americe je patrný pokles výroby v letech ekonomické krize, která zasáhla ve velké míře i automobilový průmysl. Propad výroby v roce 2009 oproti roku 2008 činil za Evropu a Ameriku více jak 5 mil. osobních automobilů. Evropa ještě stále nedosáhla předkrizových výsledků, zato Asie už produkuje více jak polovinu z celkového počtu vyrobených osobních automobilů. Zatímco v Evropě je počet vyrobených vozidel v posledních pěti letech zhruba stejný, produkce v zemích Asie stoupla za tuto dobu o téměř 20 %. Podobnou dynamiku vykazuje automobilový průmysl ve střední Evropě, kde přibližně jedno ze tří aut vyrobených v rámci EU dnes pochází z České republiky, Maďarska, Polska, Rumunska, Slovenska a Slovinska. V přepočtu vyrobených automobilů na jednoho obyvatele je Česká republika na 2. místě za sousedním Slovenskem. Z hlediska celosvětové produkce přispívají automobilky umístněné v ČR zhruba 1,4 procenty k celosvětové produkci, Slovensko zhruba 1,1 procentem. Zdaleka největším výrobcem je nyní Čína, kde vzniká již přes 25 procent vozů. Za ní následují USA a Japonsko. Jen tyto tři země dohromady vyrábí polovinu všech vozů. Čtvrté je Německo, do první desítky patří ještě Jižní Korea, Indie, Mexiko, Brazílie, Španělsko a Kanada (zdroj OICA).

Produkce automobilů v milionech v letech 2003–2015 (Zdroj: OICA)

Automobilový průmysl je a bude i nadále perspektivní odvětví českého hospodářství, které významně napomáhá dalšímu růstu a exportu tuzemského hospodářství. Rizikem je přesun výroby do zemí s levnější pracovní silou či blíže k raketově rostoucím asijským trhům. Tato hrozba je v případě České republiky potlačena koncentrací nejen samotné výroby automobilů a jejich součástek, ale i investicemi do výzkumu a vývoje, přičemž přesun vývojových center je již značně komplikovanější.

Pozitivní zprávou pro slovenský i český automobilový průmysl je výstavba nové továrny automobilky Jaguar Land Rover v Nitře. Jaguar Land Rover chce na Slovensku investovat jednu miliardu liber do nové továrny. Jedná se o další krok v avizovaném plánu globální expanze značky a dlouhodobé investice Jaguar Land Roveru do nových vozidel a technologií. Automobilka plánuje výrobu 300 000 automobilů ročně.

Ing. Petr Mandelík, Ph.D. , doc. Ing. Stanislav Škapa, Ph.D., Konference s. r. o.

www.konference.org

Mohlo by se Vám líbit

Tři noví partneři v „Power for All Alliance“

Maximální přidaná hodnota pro uživatele: Známé značky, jako je Husqvarna, rozšiřují možnosti použití akumulátorového systému Neustálé rozšiřování produktového portfolia – další výrobci budou následovat Jeden […]

Hyundai Motor uzavřel multilaterální dohodu o výstavbě vodíkového ekosystému pro mobilitu v České republice

Veřejné instituce a soukromé organizace z Jižní Koreje a České republiky se dohodly, že zde prozkoumají potenciál využití vodíku Hyundai Motor bude spolupracovat na výstavbě […]

Continental rozšířil areál o multifunkční budovu. Nabízí digitální laboratoř, virtuální realitu a hybridní práci

Společnost Continental Automotive Czech Republic, dodavatel elektroniky v automobilovém průmyslu, ve spolupráci s CPI Property Group uvedla do provozu novou multifunkční budovu ve svém výrobním areálu […]