Digitalizace

13. září 2021 11:29

Využití cloudu stále roste. Je základem pro rozvoj dalších technologií jako BigData, internet věcí nebo aplikace rozšířené reality

  • Cloud již využívají více než dvě třetiny firem
  • Podle IDC by letos poptávka po cloudových službách měla vzrůst o dalších 30 %
  • Cloud se stává také základem pro rozvoj dalších moderních technologií – BigData, IoT, XR

Cloud computing přestal být módním trendem, stal se samozřejmou součástí moderního technologického světa. Poptávka po cloudu každoročně výrazně roste a poroste i dále – podle předpovědi IDC by letos měla vzrůst o dalších 30 %. Zájem o něj zvýšila jednak pandemická situace a potřeba rychlého přechodu na vzdálený přístup k datům a aplikacím, jednak snadný přístup k pokročilým technologiím, které jsou s cloudem spojené.

„Mnoho firem přitahovala efektivita, pružnost a inovativnost cloudu již dříve. Ale rok 2020 si zapamatujeme jako dobu, kdy si společnosti ze všech oborů a oblastí výrazně připomněly, jak je důležité mít své IT systémy připravené na rychlé změny. Ve výhodě byli najednou ti, kteří mohli těžit z odolnosti, agility, adaptability a škálovatelnosti cloudových systémů,“ říká Juraj Vaško, Infrastructure & Engineering Lead Accenture ČR.

Rozhoduje schopnost využít možnosti cloudu

Cloud ke své práci dnes používají více než dvě třetiny firem. Vloni na jaře při koronavirové pandemii pomáhal s přechodem na práci z domova, teď zefektivňuje jejich každodenní chod – například pomáhá ke snadnějšímu a bezpečnějšímu sdílení souborů mezi zaměstnanci. S cloudem se setkáváme čím dál tím častěji a z uživatelského hlediska si už ani neuvědomujeme, zda námi využívané služby spadají do kategorie cloudových řešení nebo ne. Přesunují se do něj celé firemní CRM a ERP systémy, nebo je využívaný jen pro některé činnosti, například správu a sdílení dat, finančních dokumentů a účetnictví, provoz náročných grafických aplikací a sdílení dokumentů z nich, ukládání a sdílení velkých multimediálních souborů.

„Přijetí cloudových služeb ve firmách už neblokuje klasický odpor k novinkám, stále častěji pohlíží na cloud jako na prostředek pro zvýšení flexibiity a snižování rizik. Odstranění nutnosti pořizovat vlastní servery a obecně posílení bezpečnosti a infrastruktury jsou další nejčastěji zmiňované výhody. I cloudová řešení s sebou ale přinášejí rizika. K jejich zavedení ve firmě je třeba přistupovat střízlivě a s ohledem na konkrétní specifika. V reálu bohužel nedokáže mnoho společností uvolnit plný potenciál cloudových technologií,“ říká k situaci říká Ondřej Dědina, generální ředitel společnosti MIBCON.

Cloud pracuje v pozadí

V pracovním i soukromém životě roste potřeba propojení. Využíváme stále více zařízení připojených k internetu a mezi sebou navzájem. A v pozadí jsou často cloudové služby. Jejich širší přijetí podpořilo například rozvoj internetu věcí v mnoha odvětvích podnikání, kde může být vývoj IoT architektury na místě velmi nákladný. Ukládání dat z těchto sytémů v cloudu umožní snížit náklady a má řadu dalších výhod – kapacita úložiště je škálovatelná, k datům lze jednoduše přistupovat odkudkoli, dá se systémpvě řešit jejich zabezpečení.

Ale internetem věcí to nekončí. Potřeba analyzovat data z propojených zařízení a určovat z nich vzory a trendy vede k propojení mezi IoT, Big Data a cloudem, které vytváří nové obchodní příležitosti. Jednoduše řečeno, IoT je zdroj dat, Big Data analytická platforma a cloud úložiště, u něhož je možné měnit velikost a na němž závisí rychlost přístupu.

V poslední době se také setkáváme s pojmem edge computing. Ten souvisí zejména s přenosem dat mezi centrálním cloudem a dalšími úložišti nebo zařízeními. „IoT zařízení nebo 5G síť podporující aplikace, které pracují s daty v reálném čase, vyžadují, aby byl výpočetní výkon co nejblíže místu, kde se data vytvářejí. To je důležité pro masivní využití IoT zařízení, rozvoj aplikací rozšířené reality, autonomních vozidel a dalších zařízení, ale i pokročilých technologií chránících soukromí. Edge computing a jeho „edge“ zařízení snižují latenci a zpracovávají data na okraji sítě. A to je důvod toho, proč je edge computing budoucnost cloudu,“ vysvětluje Juraj Vaško z Accenture.


O společnosti Accenture

Accenture je globální společnost poskytující profesionální služby v oblasti digitalizace, cloudu a kybernetické bezpečnosti. Díky propojení zkušeností a specializovaných dovedností ve více než 40 průmyslových odvětvích nabízíme služby v oblastech poradenství & strategie, Interactive, Technology a Operations – a to díky podpoře největší celosvětové sítě Advanced Technology a Intelligent Operations center. Našich 567 000 zaměstnanců využívá možnosti nejnovějších technologií i lidské vynalézavosti v práci pro klienty ve více než 120 zemích. Díky síle změn vytváříme hodnoty a zvyšujeme úspěšnost našich klientů, lidí, akcionářů, partnerů i celé společnosti. Navštivte nás na www.accenture.com nebo https://www.accenture.com/cz-en/about/company/newsroom.

Mohlo by se Vám líbit

Na trh vstupuje soudkovitá fréza CoroMill® Plura barrel – řešení, s nímž se tvarové obrábění posouvá o další krok vpřed

Společnost Sandvik Coromant zařadila do své nabídky novou koncepci monolitních karbidových stopkových fréz, která umožňuje zkrácení času cyklu až o 90 %. Inzerce Společnost Sandvik Coromant, která […]

Přípravy na MSV 2025 jsou v plném proudu. Podívejte se na první novinky letošního ročníku

Od 7. do 10. října 2025 se na brněnském výstavišti koná již 66. ročník Mezinárodního strojírenského veletrhu. Svým návštěvníkům představí průmyslové inovace a nejnovější trendy napříč obory. Letos se […]

Bez mazání i při použití kovu: Polymerová kuličková ložiska pro nápojáře

Samomazná a bezúdržbová kloubová ložiska igubal nově dostupná s cenově výhodnými plechovými domečky V nápojářském průmyslu jsou ložisková tělesa a přírubová ložiska často vystavena silnému […]