16. ledna 2019 11:43
TOSHIBA: Technologie otevírají nyní novou éru výrobního průmyslu
Vzhledem k technologickému pokroku čeká výrobní průmysl v nadcházejících letech změna pracovních postupů. Možnosti nových zařízení, nástup 4G a cloudových služeb umožnily v nedávné době dosáhnout organizacím nové úrovně efektivity. Další vlna technologických inovací tento trend ještě více posílí. V první řadě využijí tento nastupující směr průmyslová odvětví využívající významné množství mobilních pracovníků. Jaké principy se dotknou výrobního sektoru?
Nová éra mobility – 5G
Hlavním přínosem nastupujících sítí 5G bude nejen vyšší rychlost mobilního připojení, ale také možnost přenášet větší kapacitu dat. To umožní výrobcům využít nové postupy a možnosti. Díky 5G bude dosaženo rychlejšího stahování a nahrávání dat, nižší latence a bude tak možné využívat aplikace pracující s větším objemem dat.
Výsledkem nástupu 5G v podnikovém prostředí bude možnost zapojení většího množství IoT zařízení. Podle nejnovější zprávy o mobilních technologiích společnosti Ericsson se očekává, že do roku 2024 dosáhne počet mobilních připojení k internetu 4,1 miliardy. Nové způsoby práce a využití technologických možností pomůže společnostem efektivně řešit vznikající potřeby v široké škále oblastí, včetně výrobního průmyslu.
IoT zařízení otevírají nové možnosti
Nedávný průzkum společnosti Zebra ukázal, že 86 % organizací očekává v příštích několika letech zvýšení svých výdajů na připojení k internetu. Kombinace nastupujících 5G sítí a mobilních řešení pro Edge Computing (výpočty prováděné na okraji sítě) vytváří nové prostředí, které zvyšuje efektivitu datových toků a otevírá zcela nové možnosti využití pokrokových IoT zařízení. Ukázkovým příkladem je zapojení chytrých brýlí do podnikového prostředí. Spojením tohoto mobilního řešení a minipočítače pro Edge Computing, který zpracovává data hned v místě jejich vzniku (na okraji sítě), se urychlují procesy a snižuje se provozní zátěž podnikových serverů, což může mít ve výsledku zásadní dopad na digitální transformaci výrobního sektoru.
Vezměme si například pracovníky v montážním závodě na výrobní lince. Inteligentní brýle s podporou technologií asistované reality mohou zaměstnanci využít k vyřešení nečekaných problémů nebo přizpůsobení se aktuálním pokynům v reálném čase. Tím budou eliminovány chyby při výrobě a bude dosaženo vyšší efektivity práce. Díky handsfree možnostem a nástrojům pro komunikaci těchto zařízení lze kdykoli během práce požádat o pomoc vzdáleného odborníka. Ten uvidí na svém monitoru problém přesně z pohledu pracovníka.
Zabezpečení budoucnosti
Nárůst počtu IoT zařízení připojených do podnikové sítě s sebou logicky přináší nárůst dat šířených bezdrátovou cestou. To do budoucnosti zvyšuje nutnost vzdělávání pracovníků a zlepšení zabezpečení vůči všem formám kybernetických hrozeb. Výzkum společnosti SonicWall například informuje, že v roce 2017 narostl meziročně počet šifrovaných hrozeb o neuvěřitelných 275 % a množství ransomware variant stouplo ve stejném roce o 101,2 %. Zpráva EEF zjistila, že 48 % výrobců bylo alespoň jednou zasaženo kybernetickým útokem a polovina z nich utrpěla následkem finanční ztrátu nebo u nich došlo k přerušení kontinuity práce. V boji proti hrozbám mohou hrát důležitou roli řešení mobilních výpočetních systémů, které umožňují před odesláním do výpočetního centra společnosti přes cloudové služby datovou komunikaci lokálně šifrovat.
Vzhledem k charakteru a rozšiřujícímu se množství hrozeb, jimž čelí průmyslové podniky, není překvapením fakt, který zjistila svým průzkumem Toshiba. 72 % IT manažerů působících v oblasti výroby řadí totiž při rozhodování o investicích do IT infrastruktury na přední příčku právě zabezpečení dat. Vzhledem k tomu, že roste popularita práce vykonávané mimo kancelář, se obavy soustředí především na zaměstnance působící v terénu. Nutno však připomenout, že potenciálními slabá místa mohou znamenat i lidé pracující z kanceláří například v sektoru financí, prodeje nebo HR. Pro zachování bezpečnosti je třeba, aby výrobci zajistili pravidelný program vzdělávání zaměstnanců s ohledem na implementaci strategie procesu ověřování identity uživatelů. Důležité je například správné a efektivní využívání biometrických funkcí notebooků, jako jsou snímače otisků prstů, ale také dalších hlubších bezpečnostních řešení předcházejících elektronickým hrozbám směřujícím k neoprávněnému přístupu do podnikové sítě.
Výrobcům se nyní otevírá nové prostředí, v němž jsou schopni získávat a analyzovat data přímo na místě v terénu a na základě zjištěných informací okamžitě reagovat. Tento postup přinese společnostem další konkurenční výhody a ve výsledku může znamenat zvýšení jejich zisku. Nové možnosti IoT zařízení jsou výzvou při dosažení nové úrovně digitální transformace v celém odvětví.
Nick Offin, vedoucí prodeje, marketingu a provozu Toshiba Northern Europe
Mohlo by se Vám líbit
Porsche začne na Slovensku s výrobou baterií pro elektromobily
- Automotive
-
07. září 2024
Nový závod na výrobu elektrobaterií v Hornej Strede bude spuštěn v roce 2025 (stav výstavby závodu k 08/2024) Na Slovensko finišuje investice ve výši 315 milionů eur, […]
Rozpočet ČR. O kolik vlastně jde?
- Strojírenství
-
06. září 2024
Je-li 1 milion Kč – 1 cm pak má rozpočet 23 km !!! Inzerce Převedeme-li miliardy Kč na jiné jednotky, konečně pochopíme, kolik je 2,316 […]
Vystavovatelé MSV se představují – WHS-Handling spol. s r.o.: Inovace v automatizaci kusové výroby
- Automatizace + Robotizace
-
04. září 2024
Společnost WHS-Handling spol. s r.o. vznikla v roce 2000 s cílem poskytovat špičkové služby v oblasti průmyslové robotiky a jednoúčelových zařízení. Specializuje se na manipulační aplikace ve strojírenství a plastikářském průmyslu a přináší mnoha lety […]