Digitalizace

27. března 2023 21:11

Společnost Weerg dosáhla zkrácení doby cyklu opracování o více než 60 % díky post processingu od společnosti AM Solutions

Italská společnost Weerg Srl byla založena v roce 2015 s cílem digitalizovat výrobu a tím ji zjednodušit, zrychlit a zefektivnit. Díky svému nastavení elektronického obchodu E-commerce nabízí nejen služby CNC obrábění, ale také aditivní výrobu komponentů vyrobených pomocí 3D tiskových systémů MJF-, FDM- a MSLA. Pro post processing 3D vytištěných součástí používá společnost Weerg (největší světový uživatel technologie HP MJF) stroje od společnosti AM Solutions – 3D post processing technology. Konkrétně se jedná o systémy S1, S2 a C1 a také o 3D automatickou rozbalovací stanici, která byla vyvinuta společně s HP. Tato konfigurace zařízení umožňuje vysoký stupeň automatizace, což snižuje množství přepracování téměř o dvě třetiny, vyžaduje méně personálu a zlepšuje celkovou kvalitu výrobků.

Italského podnikatele Mattea Rigamottiho motivovala k digitalizaci výrobních operací jeho vášeň pro inovace a nové technologie. S malým týmem odborníků vyvinul platformu pro CNC komponenty, která umožňuje zákazníkům vybrat základní materiál, obráběcí operaci, tolerance výrobku a získat cenu a pevný termín dodání v reálném čase. Kromě toho vytvořil ultramoderní CNC provoz, který zajišťuje rychlou výrobu a vynikající kvalitu objednaných komponent. Během krátkého období od roku 2015 do současnosti se díky této koncepci společnost Weerg stala největším evropským e-commerce job shopem. Vyrábí 100 % své produkce ve vlastní režii, má přísný systém kontroly kvality, nabízí rychlé dodací lhůty a působivě nízké výrobní náklady.

Aditivní výroba – investice do budoucnosti

Investice do budoucnosti jsou součástí DNA společnosti Weerg. Z tohoto důvodu bylo pro společnost zabývající se e-commercí se sídlem ve Scorzé v Benátsku zcela přirozené vstoupit do oblasti aditivní výroby (AM). V roce 2017 začala se systémem MJF od společnosti HP, od té doby se stala největším uživatelem této technologie na světě. Kromě rozšiřování provozu AM o tiskové systémy FDM a MSLA začala společnost Weerg vyvíjet také vysoce výkonné materiály, například nylon (PA 12) s až 40 % podílem skleněných vláken. Pomocí 3D tištěných prototypů, vytištěných z různých plastových materiálů, společnost zásobuje zákazníky z oborů, jako je automobilový průmysl, strojírenství, potravinářství, architektura a zdravotnická technika.

Optimalizace post processingu

Zatímco zpracování objednávek a výroba 3D komponentů byla zpočátku řízena digitálně, řada operací post processingu musela být stále prováděna ručně, což vyžadovalo mnoho času a personálu a přinášelo nekonzistentní výsledky. Pro optimalizaci této části procesního řetězce AM se společnost Weerg – po komplexním průzkumu trhu – rozhodla zakoupit stroje pro post processing od společnosti AM Solutions – 3D post processing technology. Jejich součástí byla automatická rozbalovací stanice, kterou společně vyvinuly společnosti HP a AM Solutions. Toto průmyslové, rozšířitelné řešení post processingu umožňuje v nepřetržitém provozu automatizované a důsledné vybalování komponent vytištěných technologií HP Jet Fusion. V porovnání s metodami ručního vybalování umožnila automatická vybalovací stanice společnosti Weerg nejen zvýšit produktivitu, ale také zvýšit míru zpětného získávání prášku s minimálním podílem lidské práce.

Až o 65 % rychlejší výroba s nižšími personálními náklady

Po předběžném odprášení se k automatickému čištění a povrchové úpravě součástí používá kompaktní systém plug-and-play S1 od společnosti AM Solutions. Efektivní koncepce 2 v 1 pomohla nejen udržet nízké investiční náklady a prostorové nároky, ale také snížit spotřebu energie a podstatně zkrátit dobu zpracování. Zatímco v minulosti bylo k čištění a povrchové úpravě tiskové úlohy zapotřebí 60 minut, nyní to trvá pouze 20 minut. Kromě výrazné úspory času umožňuje systém S1 také vyšší průchodnost komponent. Ty se dříve musely kvůli své velikosti a křehkosti dodatečně ručně zpracovávat. Procento komponent, které lze nyní mechanicky vyčistit a dokončit, se zvýšilo z 60 na 90 %. Další výhodou je, že k post processingu je zapotřebí podstatně méně personálu. Místo dvou lidí stačí na stejnou práci pouze jeden člověk. Další výhodou je snadná a ergonomická manipulace se systémem S1, který je v souladu s ATEX, a možnost přepnout na ruční obsluhu při zpracování velkých a složitých součástí.

Kontinuální otryskávací zařízení zvyšuje provozní flexibilitu a výrobní kapacitu

V listopadu 2022 společnost Weerg rozšířila svou kapacitu post processingu o kontinuální tryskací systém S2 od společnosti AM Solutions. Systém S2, první svého druhu na světě, se používá k automatickému čištění a povrchové úpravě plastových komponentů tištěných technologiemi tisku na bázi práškového lože. Tento vysoce produktivní stroj vyžaduje velmi málo času obsluhy, a nabízí proto obrovský potenciál úspory nákladů. S2 je navržen pro nepřetržitý provoz a zvládá výstup z několika tiskáren. Speciální pás z polyuretanu zajišťuje šetrnou manipulaci s obrobky a díky tomu zabraňuje jakémukoli poškrábání choulostivých součástí. Tím se eliminuje nutnost nákladných dotisků. Vestavěný systém recyklace a čištění tryskacího média a automatické monitorování procesu tryskání zaručují vysoce kvalitní konzistentní výsledky v krátkých dobách cyklu, a to i u choulostivých a složitých součástí. Společnost Weerg využívá stroje S1 a S2 s identickými procesy a tryskacími médii pro nejrůznější komponenty. To zaručuje vysokou flexibilitu operací post processingu.

Odstraňování podpěr a pryskyřice je rovněž automatizované

Zakoupením systému C1 od společnosti AM Solutions – 3D post processing technology společnost Weerg rovněž automatizovala postprocesing komponentů z MSLA. Proces – řízený sofistikovaným softwarem – je založen na chemických, tepelných a mechanických efektech. Jejich dokonalá souhra umožňuje důsledné, šetrné a rychlé odstranění nosného materiálu a pryskyřice z těžko přístupných povrchových oblastí, a to i v případě extrémně složitých obrobků. Standardní programy zpracování pro různé skupiny obrobků uložené v PLC lze navíc doplnit vlastními programy. Parametry, jako je teplota, doba zpracování a křivka nasycení zpracovávaného média, jsou zaznamenávány a ukládány pomocí záznamníků dat. To umožňuje sledovatelnost operací post processingu a zaručuje trvale vysokou kvalitu dokončování. Stabilitu a bezpečnost procesu dále zvyšuje senzorem řízená kontrola hladiny náplně a doplňování směsi. Vzhledem k tomu, že všechna ekologická zpracovatelská média jsou společně vyvíjena a vyráběna společnostmi AM Solutions a Rösler, je společnost Weerg schopna rychle získat směsi prakticky pro jakoukoli používanou pryskyřici.

Fotografie: Rösler Oberflächentechnik GmbH


Matteo Rigamonti, zakladatel / generální ředitel (uprostřed) a Fabio Trotti, vedoucí výzkumu a vývoje (druhý zleva) společnosti Weerg, a tým společnosti AM Solutions – 3D post processing technology se těší na úspěšnou spolupráci.


Místo dřívějších až 60 minut trvá nyní čištění a povrchová úprava tiskové úlohy ve společnosti Weerg díky systému S1 pouhých 20 minut. Efektivní koncepce 2 v 1 šetří nejen investice do strojů a výrobních prostor, ale také výrazně snižuje spotřebu energie. 


Kromě stroje S1 sází společnost Weerg při post procesingu 3D vytištěných dílů také na nový stroj S2 a nový stroj C1 od společnosti AM Solutions.

 


Soukromá společnost Rösler Oberflächentechnik GmbH se již více než 80 let  aktivně zabývá oblastí povrchových úprav. Jak lídr globálního trhu nabízíme komplexní portfolio vybavení, spotřebního materiálu a služeb v oblasti omílání a tryskání pro široké spektrum rozmanitých průmyslových odvětví. Náš sortiment asi 15 000 spotřebních materiálů, vyvinutých v našich zkušebních centrech po celém světě, slouží našim zákazníkům pro jejich individuální dokončovací operace. Pod značkou AM Solutions nabízíme řadu řešení a služeb v oblasti aditivní výroby/ 3D tisku. V centrální školicím středisku Rösler Academy nabízíme praktické semináře k tématům technologie omílání a tryskání, štíhlé výroby a aditivních technologií. Ke skupině Rösler patří vedle německých závodů v Untermerzbachu/ Memmelsdorfu a Bad Staffelsteinu/Hausenu dalších 15 poboček a cca. 150 obchodních zastoupení po celém světě.

Detailní informace naleznete na: www.rosler.com

Mohlo by se Vám líbit

Grumant: Produktivní nástroje pro vrtání

Efektivita je slovo, které se v dnešní době skloňuje snad v každé firmě. Ve strojírenství to znamená neutuchající úsilí při hledání nových technologií, postupů a v neposlední řadě produktivnějších […]

Mezinárodní strojírenský veletrh 2024 s novou technologickou expozicí i rozšířenou prezentací 3D tisku

Mezinárodní strojírenský veletrh opět soustředí na jednom místě inovace, které posouvají průmyslovou výrobu do nové éry. Největší středoevropská přehlídka průmyslových technologií se letos uskuteční na […]

Řešení problémů s vyrovnáním – Aplikace v leteckém a obranném průmyslu

K dosažení spolehlivých výsledků měření přímosti na dlouhé vzdálenosti je nutné použití: přesných přístrojů precizního softwaru pro zpracování dat pečlivých kalibračních postupů APLIKACE PRO LETECKÝ […]