Digitalizace

01. března 2024 09:32

Omnetic ze skupiny EAG získává na digitalizaci služeb v automotive dvě a půl miliardy korun. V příštích letech chce znásobit svou EBITDA

Platforma Omnetic, přední poskytovatel systémů pro digitalizaci automotive a správu dealerství ve střední Evropě, získává od investorů 100 milionů eur (2,5 miliardy korun). V čele historicky prvního investičního kola pro Omnetic stanul panevropský soukromý kapitálový fond Kartesia a středoevropský dluhový fond CVI. Omnetic, který je součástí skupiny EAG, založili před pěti lety v Česku Jakub Šulta, Pavel Svoreň a Petr Kratochvíl. Zakladatelé platformy potvrdili, že úspěšné investiční kolo podpoří již probíhající rozvoj a expanzi skupiny v západní a střední Evropě.


Zakladatelé skupiny EAG. Zleva Pavel Svoreň, Petr Kratochvíl a Jakub Šulta

Inzerce

Evropská expanze platformy Omnetic dostává nový impuls. Poskytovatel digitálních služeb v automotive v minulých letech upevňoval své tržní postavení v regionu CEE, aby se nedávno začal dívat také na západoevropské trhy. Silná důvěra investorů v nastavenou strategii „Buy & Build“ má v následujícím období pomoci uzavřít další akviziční cíle v Německu, Polsku, Francii a Beneluxu. Omnetic následně tyto akvizice využije nejen k expanzi na trhu, ale zejména k rozšíření funkcionality vlastních produktů.

„Před pěti lety jsme s kolegy viděli obrovský prostor v konsolidaci a inovaci systémů v automotive sektoru. Když se řekne automotive v Evropě, lidé si obvykle jako první představí velké automobilky. Ve skutečnosti jde ale o obrovské odvětví zahrnující celý životní cyklus vozu – od prvního prodejce a financování, přes pojištění, servis až po přechod na jiného majitele v autobazaru. Jsou to desetitisíce malých i velkých firem s obrovským potenciálem přechodu na špičkové plně digitální služby,“ vysvětluje Jakub Šulta, CEO Omnetic, a dodává: „Investujeme nejen do rozvoje či akvizic, ale vnímáme i důležitost zapojení klíčových lidí z managementu, kteří dnes drží téměř 10% podíl ve společnosti.“

Fond Kartesia provedl toto financování ve spolupráci s lokálním partnerem CVI. To potvrzuje sílu zájmu investorů o platformu Omnetic. Pro další rozšíření prostřednictvím akvizic můžeme postupně využít až 100 milionů eur podle potřeby. Očekáváme, že tuto částku investujeme v následujících letech,“ popisuje Pavel Svoreň, CEO skupiny Portiva, která se podílela na založení skupiny EAG a Omnetic je po Carvago jejím druhým úspěšným projektem v segmentu automotive.

Omnetic si šel na trh pro peníze na expanzi cíleně. V Německu, Francii, Polsku a Beneluxu má vytipované společnosti, jež mu pomohou rozšířit jeho služby do dalších zemí, případně posílit stávající pozici. „V tomto investičním kole, které organizovala společnost Wood & Company jako lead advisor, se z bezmála dvou desítek uchazečů dostali do finále tendru čtyři zahraniční zájemci. Fondy Kartesia, respektive CVI, nabídly nejflexibilnější kapitálové řešení a navíc působí na trzích, kde se nachází i naše budoucí akviziční cíle,“ říká investiční ředitel Omnetic Petr Kratochvíl s tím, že část peněz společnost nasměruje také do rozvoje stávajících produktů.

„Celý segment automotive nyní prochází kompletní digitalizací a to na profesionály v tomto oboru klade velké nároky na implementaci nástrojů, jako je Omnetic. Díky robustnímu systému a kontinuálnímu rozvoji platformy se na Omnetic spoléhá jako na zásadní řešení na trhu. Těšíme se na spolupráci s celým týmem Omnetic, Portiva a CVI na dalším rozvoji platformy po celé Evropě,“ říká Giuseppe Mirante, Senior Advisor fondu Kartesia a doplňuje ho Radoslav Tausinger, Partner fondu CVI: „Jsme odhodláni podporovat růst úspěšných podniků v našem regionu a pomáhat jim při vstupu na další trhy. Jsme nadšeni, že můžeme podporovat EAG na jejich cestě mezi evropskou špičku v oboru.“

„DMS od Omnetic se stal součástí DNA naší společnosti. Pro naši společnost představuje významný prvek, který přispěl k zásadnímu zlepšení našeho interního procesu, zefektivnil naši práci. Dalším významným faktorem, který je třeba ocenit, jsou transakční a cenová data z trhu. Mobilní aplikace přinesla větší komfort našim zaměstnancům, kteří se často pohybují v terénu, a zrychlila tok informací mezi jednotlivými odděleními. I díky tomu poskytujeme našim zákazníkům rychlejší servis a našim odběratelům jsme spolehlivým partnerem,“ říká Roman Šolc, Managing Director Emil Frey ČR, největší dealerské sítě v Evropě.

 


Skupina EAG byla založena Jakubem Šultou, Pavlem Svoreněm a Petrem Kratochvílem v roce 2018 a zaměřuje se na digitální služby v oblasti automotive. Pod obchodními značkami Omnetic, Carvago a CarsData pokrývá svými softwarovými a analytickými produkty celý životní cyklus automobilu od jeho výběru, přes financování, nákup, pojištění, provoz a servis až po jeho prodej a patří v této oblasti mezi celoevropské lídry. Více na: www.eag.group.

Platforma Omnetic je předním poskytovatelem DMS systémů ve střední Evropě. DMS (Dealer management system) je specifický typ softwarového řešení navržený pro potřeby automobilových dealerů. Tento systém pomáhá dealerům spravovat různé aspekty jejich podnikání, jako je prodej vozidel, servis, skladování dílů, zákaznická péče, financování a leasing. K dnešnímu dni působí ve 12 evropských trzích a v regionu CEE má ve svém segmentu největší tržní podíl. Více na: www.omnetic.com.

Kartesia je panevropská soukromá společnost specializující se na poskytování finančních řešení pro přední Mid-Market společnosti z různých odvětví, aby podpořila jejich rychlejší růst. Kartesia spravuje aktiva v hodnotě více než 6 miliard eur a její tým tvoří téměř 100 zkušených profesionálů působících v investičních a provozních odděleních v kancelářích v Bruselu, Londýně, Lucemburku, Madridu, Mnichově, Amsterdamu, Paříži a Miláně. Více na: www.kartesia.com.

CVI byla založena v roce 2012 jako týmově vlastněný správce aktiv, který se specializuje na investice do malých a středních firem v členských zemích Evropské unie v regionu střední Evropy. Rychlým růstem se CVI stala největším regionálním subjektem v oblasti soukromých dluhů spravujícím aktiva v hodnotě téměř 750 milionů eur. Dosud CVI alokovala více než 2,8 miliardy eur na podporu růstu přes 350 společností. Fondy, které CVI spravuje, nabízí senior a junior dluh i strukturované financování vlastního kapitálu s možností investice až do výše 15 milionů eur na jednu společnost. Další informace naleznete na www.cvi.eu.

Mohlo by se Vám líbit

Měření tloušťky plechu

V automobilovém průmyslu se při lisování plechů používá stříhání a tvarování do forem pomocí lisovacího nástroje. Kovové raznice se používají k vytvoření vysoce přesných kovových […]

Ultrarychlé váhové terminály IND 360 pro automatizaci systémů vážení a plnění nádrží

Rychlé, automatizované aplikace usnadňují vážení. Terminál METTLER TOLEDO IND360 v sobě skrývá jedno zařízení pro více aplikací. Předprogramované aplikace pro řízení úrovně náplně v nádrži/zásobníku a […]

OSTROJ dodá dopravníkový systém pro Model Obaly. K prototypování využil virtuální realitu

Opavský OSTROJ získal rozsáhlou zakázku na dodávku komplexního dopravníkového systému pro automatizaci výroby ve společnosti Model Obaly a.s. S pomocí simulačního programu a virtuální reality navrhl […]