Digitalizace

10. září 2022 09:10

NSK školí výrobní personál pomocí virtuální reality

Obsluha vysoce přesných brousicích a honovacích strojů ve výrobě kuličkových ložisek NSK nyní využívá ke školení metody virtuální reality (VR). Virtuální realita má mimo jiné tu výhodu, že umožňuje strojům během nácviku pokračovat ve výrobě a současně přináší snadnější standardizaci školicích kurzů. Pro NSK slouží první projekt v závodě v Munderkingenu v Německu jako model budoucího zavádění VR v dalších výrobních závodech.

Při výrobě vysoce kvalitních kuličkových ložisek jsou požadavky na přesnost obrábění extrémně vysoké, a proto výrobní závody NSK využívají speciální vysoce přesné brusky a honovací stroje. Úkolem je udržet tyto stroje v chodu nepřetržitě, 24/7, ale zároveň školit zaměstnance v jejich obsluze.

Společnost NSK, ve spolupráci s Varity.me, našla řešení ve virtuální realitě: žádná přerušení výroby nejsou během školení nutná, protože se nácviky konají interaktivně ve virtuálním prostoru. Kromě toho je možné školení konat v decentralizované lokalitě v prostoru ne větším než dva čtvereční metry.

Jednou z výhod tohoto typu školení je, že se každý pracovník obsluhy naučí stejný postup, jak nastavit stroj při každém přechodu na jiný produkt. V závodě v Munderkingenu jsou postupy nastavení zvláště důležité, protože závod vyrábí v malých sériích širokou škálu typů ložisek specifických pro konkrétní zákazníky, což vyžaduje časté nastavování strojů.

Školení procesu nastavení s podporou VR zavádí standardní postup, který omezuje chyby prodlužující doby cyklu a zvyšující zmetkovitost a odchylky kvality. Důležité je, že se obsluha může opakovaně procvičovat a zlepšovat své dovednosti při nastavování stroje, aniž by musela stroj pokaždé reálně přestavovat.

Carsten Schleyer, odpovědný za projekt v NSK v Munderkingenu, uvádí další výhodu: „Doba potřebná pro školení ve virtuálním prostoru je často jen třetinou doby vyžadované pro běžné školení, a to zejména proto, že školení ve VR se může soustředit pouze na postupy, aniž by bylo nutné reálně manipulovat se skutečnými nástroji a obráběnými dílci.“

V praxi se ukázalo, že VR by mohla NSK nabídnout další výhody, které jdou daleko nad rámec požadavků na školení obsluhy. Vezměme si například stroj, který je ještě stále ve vývoji u výrobce. Tento stroj je možné nainstalovat do virtuálního prostoru a vyškolit zaměstnance na něm. Postupy nastavení lze analyzovat a optimalizovat pomocí digitálního modelu stroje. Obsluha pak může navrhnout optimalizaci postupů nastavení a dokonce předat zpětnou vazbu a návrhy přímo vývojářům stroje, kteří mohou podle toho provést úpravy.

Další výhodou je, že digitální model stroje ve virtuálním prostoru je možné zobrazit z každého myslitelného úhlu. Tato schopnost může být přínosem pro pracovníky údržby, například proto, že se mohou podívat dovnitř virtuálního stroje a vytvořit postup výměny součástí.

Manažerský tým NSK považuje tento projekt za dobrý příklad toho, jak digitalizace přináší nejen očekávané přínosy, ale také odhaluje potenciál v jiných oblastech.

„Model brusky nebo honovacího stroje ve virtuálním prostoru nejen usnadňuje školení zaměstnanců, ale také pomáhá při provozu a údržbě skutečného stroje,“ potvrzuje Carsten Schleyer.

Realizace projektu v závodě NSK v Munderkingenu probíhala ve spolupráci s Varity.me, mezioborovým týmem společnosti Modellfabrik Bodensee GmbH. Společnost Varity.me vyvinula vlastní software Varity SDK pro rychlé a snadné vytváření interaktivních školicích kurzů ve virtuálním prostoru.

1) Školení obsluhy strojů ve VR v závodě NSK v Munderkingenu přináší mnoho důležitých výhod
(Foto: NSK Munderkingen)

 


O společnosti NSK Europe
Společnost NSK Europe Ltd. je evropskou pobočkou tokijského výrobce ložisek NSK založeného v Japonsku v roce 1916, který dnes zaměstnává zhruba 30 580 lidí ve svých provozech po celém  světě. Výrobky a řešení nabízené tímto dodavatelem pro potřeby průmyslové a automobilové výroby můžete najít všude tam, kde je třeba zajistit pohyb. Kromě téměř všech druhů valivých  ložisek zahrnuje sortiment společnosti také těsněná ložiska, lineární technologie, ložisková tělesa pro kola, ložiska převodovky a motoru a systémy řízení. Firma si zakládá na dokonalosti ve všech oblastech svého podnikání. Jejím cílem je razit ve svém oboru cestu kvality, které dosahuje díky neustálému zlepšování, prvotřídnímu vývoji nových výrobků, optimalizovaným  výrobním procesům a službám zaměřeným na spokojenost zákazníka. Ve fiskálním roce 2021 dosáhlo více 4 250 zaměstnanců společnosti NSK Europe Ltd. obratu přesahujícího 818 milionů eur.
www.nskeurope.com

 

Mohlo by se Vám líbit

O udržitelný zdroj bílkovin se starají na hmyzí farmě roboty KUKA

Šest robotů společnosti KUKA pracuje na největší a první komerční hmyzí farmě v Dánsku. Firma ENORM Biofactory zde chová larvy much Hermetia illucens, z nichž […]

Jak privátní 5G sítě pomáhají rozvoji chytré výroby?

Thorsten Lutz ze společnosti Panasonic TOUGHBOOK se zamýšlí nad dopadem implementace privátních 5G sítí do průmyslové výroby. Sektor výroby a průmyslu čelí mnoha výzvám, včetně […]

Grumant: Produktivní nástroje pro vrtání

Efektivita je slovo, které se v dnešní době skloňuje snad v každé firmě. Ve strojírenství to znamená neutuchající úsilí při hledání nových technologií, postupů a v neposlední řadě produktivnějších […]