Digitalizace

04. ledna 2023 17:02

MiR: budoucnost interní logistiky patří automatizaci

 Společnost Mobile Industrial Robots (MiR), vedoucí dodavatel autonomních mobilních robotů (AMR), sumarizovala klíčové trendy, které ovlivňují trh s AMR. Aktuálně dynamicky rostoucí instalace robotů do výrobních odvětví povedou k vývoji komplexních aplikací s podporou větších flotil robotů s důrazem na interoperabilitu, pokročilejší spolupráci s dalšími roboty a IT systémy, snazší údržbu a prvky umělé inteligence (AI).

Inzerce

45% zvýšení a dále roste

Podle nejnovější zprávy IFR jsou řešení mobilní robotiky s více než 49 500 dodanými jednotkami v roce 2021 již pevnou součástí odvětví přepravy a logistiky. To představuje 45% nárůst oproti předchozímu roku. Tyto prodejní výsledky také odrážejí poptávku po automatizované mobilní přepravě ve výrobě – přes 80 % mobilních robotů bylo dodáno za účelem přepravy a logistiky ve vnitřních prostorách (bez započtení sektoru veřejné dopravy), přičemž prodej těchto robotů se zvýšil o 47 % na 40 400 jednotek.

„Potřeba automatizovat manipulaci s materiálem dlouhodobě souvisí s nedostatkem pracovní síly a potřebou stabilních procesů ve výrobě a službách,“ řekl Jesper Sonne Thimsen, obchodní ředitel pro střední a východní Evropu v Mobile Industrial Robots (MIR).  „Posledních několik let ukázalo, že robotizace je správnou odpovědí na tyto výzvy. Roboty MiR pracují 24 hodin denně,7 dní v týdnu a jsou schopné se vyrovnat s měnícími se podmínkami a potřebami na pracovišti, když umožňují výrobním firmám se zaměřit na zvyšování hodnoty jejich operací, spíše než na aktivity, které naopak spotřebovávají náklady.“

Eaton a Forvia – pohled na úspěšná nasazení

Výrobní zařízení společnosti Eaton v rumunském Aradu vyrábí produkty pro obchodní divizi Life Safety. Roboty MiR byly nasazeny s cílem optimalizovat procesy interní logistiky a bezpečnosti.  Hlavním účelem nasazení bylo ulevit pracovníkům od rutinních činností a zaměstnat je úkoly s vyšší přidanou hodnotou v rámci komplexních týmů. Roboty MiR pracují ve firmě šest dní v týdnu ve dvou směnách a přepraví více než 100 palet každý den. Před nasazením AMR robotů byl materiál přepravován manuálně zaměstnanci s využitím paletových vozíků. Flotila obsahuje 5 robotů, přičemž společnost plánuje nasadit nový robot MiR250 k vyzvedávání elektronických komponent z linky na osazování plošných spojů (SMT).

Ve společnosti Forvia) v českém Písku funguje celkem 14 mobilních robotů. 7 z nich jsou určeny k přepravě těžkých nákladů, většinou MiR600, a pracují v oblasti expedice hotových produktů. Jejich úkolem je přivážet do výroby prázdné palety a vyzvedávat plné palety pro odvoz do expedice.  Druhou oblastí, kde pracují roboty MiR250, je zásobování komponent ze skladu na výrobní linky. Roboty ve Faurecii pracují 24 hodin denně, 7 dní v týdnu a pokrývají všechny tři směny. Roboty MiR nejlépe splnily potřeby výrobce: globální dostupnost, plně automatizovaná nakládka i vykládka, autonomní provoz, Wi-Fi konektivita, nezávislé mapování a software pro správu flotil. Jedním z klíčových rozhodovacích faktorů byla vysoká úroveň služeb a údržby poskytované společností MiR.

Ve všech těchto případech byly kalkulovány celkové náklady na vlastnictví, zejména s ohledem na současné dramaticky zvyšující se náklady na energie. „Jsme rádi, že můžeme říci, že naše produkty mají velmi nízkou spotřebu energie. Celodenní spotřeba elektrické energie jednoho robota činí pouze 2,58 EUR. Nasazením AMR robotů zákazníci tak získávají jak excelentní výkonnost, tak také nízké účty za energie,“ říká Jesper Sonne Thimsen.

MiR zvyšuje obrátky v regionu CEE

Společnost MiR je v celém regionu střední a východní Evropy zastoupena prostřednictvím 14 distributorů a certifikovaných integrátorů a 4 MiRGo partnerů. V jednotlivých zemích existuje silná partnerská síť, která umožňuje společnosti MiR být co nejblíže svým zákazníkům a jejich potřebám.

AMR v nejbližší budoucnosti

Rychlý rozvoj trhu s AMR a dalšími roboty a nové komunikační standardy zvýší poptávku po nástrojích pro správu flotil skládajících se z robotů od různých výrobců. Intenzivnější využití komunikačního standardu 5G přinese nové příležitosti vyplývající z rychlejší výměny dat a reakční doby robotů. Tento trend navíc posílí rozvoj AI funkcí, jež umožní AMR robotům komunikovat napřímo a usnadnit práci operátorům, kteří nebudou muset prioritizovat  jednotlivé mise. Lze také očekávat stírání hranic mezi různými „tradičními“ robotickými aplikacemi a integraci různých zařízení od různých dodavatelů do jednoho řešení. „Když vidíme, jak naši zákazníci využívají naše řešení, vidíme, že možnosti jsou nekonečné – závisí jen na ochotě a vůli vyřešit konkrétním problém,“ dodává J. S. Thimsen.

 


O Mobile Industrial Robots

Společnost Mobile Industrial Robots (MiR) vyvíjí a dodává nejpokročilejší kolaborativní

a bezpečné autonomní mobilní roboty (autonomous mobile robots – AMRs) na trhu. Tyto roboty umožňují rychlé, snadné a nákladově efektivní řízení interní logistiky, přičemž zaměstnancům umožňují vykonávat produktivnější činnost. Inovativní roboty od MiR již nasadily stovky velkých a středně velkých výrobních společností, logistických center a též řada nemocnic po celém světě.  MiR, jako světový lídr na trhu, velmi rychle vytvořil globální distribuční síť 220 partnerů ve více než 60 zemích a má regionální kanceláře v New Yorku, San Diegu, Singapuru, Frankfurtu, Barceloně, Tokiu, Soulu a Šanghaji. Firma se sídlem v dánském Odense hned od svého založení v roce 2013 rychle rostla a její obrat se každým rokem výrazně zvyšuje. roce 2018 byla koupena společností Teradyne.

Pro více informací navštivte: http://www.mobile-industrial-robots.com.

 

Mohlo by se Vám líbit

Tatra Trucks má novou konstrukční kancelář v Brně, v blízké době přibude další v Ostravě

Kopřivnická automobilka nastartovala procesy restrukturalizačních kroků a investic, která mají výrazně zvýšit objem produkce a také zefektivnit její chod v mnoha oblastech. Kvůli navýšení výroby i […]

Pozvánka na 8. ročník konference „Očekávaný vývoj odvětví kolejových vozidel v ČR a ve světě“

Pozvánka na 8. ročník konference: konferenci: „Očekávaný vývoj odvětví kolejových vozidel v ČR a ve světě“, která se koná dne 24. 4. 2024 v Brně, v kongresovém centru Quality Hotel […]

Siemens a NVIDIA rozšířily spolupráci v oblasti generativní AI pro imerzivní vizualizaci v reálném čase

Nové řešení propojuje platformu Siemens Xcelerator s aplikačními rozhraními NVIDIA Omniverse Cloud API pro kolaborativní vizualizaci podporovanou generativní umělou inteligencí (AI) Společnosti Siemens a NVIDIA […]