Digitalizace

11. února 2019 07:02

HANNOVER MESSE 2019 – Automatizace a IT: Partneři pro projekt Průmysl 4.0

Spojit reálný a virtuální svět – to je základní myšlenka projektu Průmysl 4.0. Vyjádřeno méně abstraktně – Průmysl 4.0 vyžaduje propojení výroby, automatizační techniky a IT. Veletrh HANNOVER MESSE 2019 ukáže, jak může fungovat propojení, integrace a spolupráce různých oborů. Vedoucí světový průmyslový veletrh nabídne uživatelům a nakupujícím celé spektrum systémových řešení pro inteligentní výrobní postupy a technologie.

Automatizace a informační technologie byly ještě před několika lety dva samostatné obory. Hranice mezi nimi se však s postupující digitální transformací stírá. Jako průkopníci pronikly do světa digitalizace velké společnosti zabývající se automatizací a velcí výrobci strojů a zařízení. Softwarové koncerny naopak obrátily svou pozornost k průmyslu. „Veletržní oblasti Automation a IT se stále více propojují i na veletrhu HANNOVER MESSE,“ říká Arno Reich, Global Director IAMD a Digital Factory v týmu HANNOVER MESSE. „Hlavní téma ‚Industrial Intelligence‘ představí na veletrhu HANNOVER MESSE 2019 digitální propojení člověka se stroji ve věku umělé inteligence a také ukáže, kde tyto znalosti vznikají – na platformách, kde se scházejí lidé, zařízení a data.“

Projekt Průmysl 4.0 je reálný jen v úzké kooperaci oborů informační technologie a automatizace.  Že to není snadné, je zřejmé. „Hlavní výzva spočívá ve vzájemném dorozumění,“ říká Rainer Glatz, jednatel ve Svazu VDMA se zaměřením na digitální automatizaci, software a digitalizaci. „Setkávají se zde světy, které mluví různou řečí, světy odlišných oborů a podnikové organizace, což často vede k neporozumění, protichůdným zájmům a zbytečné konkurenci.

Inzerce

Jak může probíhat úspěšná spolupráce, je možno doložit na řadě příkladů. Jedním z nich je platforma IIoT pro výrobu strojů a zařízení, která vznikla v kooperaci  společností Adamos a Software AG. Slouží ke sběru strojových dat různých výrobců a ke společnému vývoji Smart Services určených pro zákazníky. ABB a IBM v rámci svého strategického partnerství kladou důraz na umělou inteligenci a strojové učení. S rostoucím významem umělé inteligence pro průmyslová řešení počítá také veletrh HANNOVER MESSE 2019. V centru pozornosti veletrhu bude v roce 2019 ´Industrial Intelligence´ jako jeho vedoucí téma.

Nedávno vzniklo spojení společností Bosch a Huawei. Oba partneři v říjnu oznámili, že služby IoT firmy Bosch budou v Číně, na strategicky významném trhu, do budoucna k dispozici přes cloudovou platformu společnosti   Huawei. Bosch a Huawei se na jednotné průmyslové standardy už předem společně připravili v rámci ´Konsorcia průmyslového internetu´. Spojení klasických výrobců automatizace a zástupců ITK představuje pracovní sdružení „5G Alliance for Connected Industries and Automation“ (5G-ACIA) založené svazem ZVEI. Jeho cílem je připravit standard bezdrátového systému 5G pro průmysl, zavést ho do průmyslové výroby a v budoucnu tak ještě rychleji realizovat projekt Průmyslu 4.0.

Specializované firmy, například Software AG a hardwarová firma Dell, spojují své síly, aby mohly zákazníkům z průmyslu nabídnout ještě výkonnější řešení. Dalším příkladem jsou DXS Technology a Amazon Web Services (AWS), které budou na veletrhu společně nabízet řešení na bázi technologie AWS-Cloud. „Jedním z největších problémů při realizaci Průmyslu 4.0 je v mnoha firmách nedostatečná kompetentnost v oblasti digitalizace a nedostatek odpovídajících odborníků,“ říká R. Glatz. „Tradiční firmy by se měly ještě více zaměřit na startupy. Se zajímavými řešeními přicházejí také mezioborové týmy zkušených odborníků v oboru automatizace a jejich mladých kolegů z řad IT specialistů.

Veletrh HANNOVER MESSE 2019 představí všechny součásti a řešení pro továrnu budoucnosti – automatizaci výroby a spojitých technologických procesů, průmyslové informační technologie, robotiku, chytrou techniku pohonu, inteligentní hydrauliku a pneumatiku.

www.hannovermesse.de

Mohlo by se Vám líbit

Technologie studené plazmy výrazně snižuje pachovou zátěž z gumárenské výroby

Společnost Continental Barum za poslední dvanáct let prováděla mnoho studií či testovala různé technologie vedoucí k snížení pachových emisí z výroby pneumatik. V loňském roce byla finalizován systém […]

Reportáž: GÜHRING INNOVATION DAYS 2024

Zvýšení efektivity obrábění je ve výrobních firmách trvalý proces. A je jedním z důvodů, proč firma GÜHRING – přední světový výrobce obráběcích nástrojů – pořádá pod […]

Transformace efektivity výroby: úspěšný příběh zákazníka

  • 23. dubna 2024

Přemýšleli jste někdy o tom, jak mohou strategická technologická partnerství pozvednout vaši výrobu do nových výšin? Ponořme se do skutečné proměny, které byl svědkem pan […]