Digitalizace

10. května 2019 10:06

FabLab Experience: Největší pojízdná laboratoř z Česka míří do zahraničí

Speciálně upravený návěs vybavený laserovou řezačkou, 3D tiskárnami, robotickým ramenem a dalšími pro mnohé futuristickými přístroji, putuje hlavně po školách v Česku. Co do vybavení a rozměru jde o unikát a je největší na světě. Vizionáři z JIC, kteří s ideou přišli, zavítali i za hranice republiky. První jejich zastávkou je Vídeň a festival Maker Faire.

První otevřená digitální dílna pro českou veřejnost (FabLab Brno) funguje v Brně bezmála dva roky v sídle JIC. Za tu dobu se v ní vystřídala třicítka škol. Zájem o prohlídky a workshopy byl velký a lidé z FabLab se proto rozhodli udělat variantu na kolech. Vznikl FabLab Experience, který za žáky a studenty jezdí přímo do škol. Navštěvuje také tuzemské i zahraniční festivaly. Tím prvním je rakouský Maker Faire. “Nenašli jsme nikde známku toho, že by existoval, co do rozměrů a vybavení, větší pojízdný FabLab. Je to světový unikát a rádi bychom ho ukázali nejenom v Česku,“ říká manažer FabLab Brno Tomáš Mejzlík.

Lidé z FabLab chtějí šířit nejenom povědomí o tom, že tato pojízdná digitální laboratoř existuje. Nabízí i svoje zkušenosti s plánováním, výstavbou a provozem digitální dílny. „FabLab Experience si pravidelně zvou české školy. Lektoři k nim s kamionem dorazí nejčastěji na tři dny a vysvětlují, jak moderní přístroje fungují. Studenti projdou školením, něco si sami vyrobí a odnesou na památku,“ vysvětluje manažer FabLab Experience Daniel Šín. Mobilní digitální laboratoř si můžou spřízněné organizace, firmy nebo další lidé na několik dní i s anglicky mluvícím týmem pronajmout.

Kamion s návěsem o výměře přibližně 44 m2má zázemí pro dva lektory a moderní vybavení čítající desítku přístrojů:

  • laserová řezačka
  • 3D tiskárny
  • robotické rameno
  • CNC frézka
  • řezací plotr
  • elektronový mikroskop
  • elektro a mecha dílna

FabLab Experience funguje od 25. února 2019:

  • 1 500 najetých kilometrů
  • 3 000 lidí ho od zahájení provozu navštívilo
  • 80 škol ho navštíví ročně

Na dalším velkém festivalu, na kterém se FabLab Experience objeví, je Maker Faire Brno. Bude se konat na brněnském výstavišti 19. – 20. října. Jeho spolupořadatelé jsou lidé z FabLab Brno. Právě ti se postarají o to, aby makeři viděli a dozvěděli se to nejzajímavější z oboru. Příklady zajímavých pracích je možné najít už teď na www.fablabbrno.cz/made-in-fablab.

Výstavba mobilního FabLabu vyšla na osm milionů korun. Partneři dodali vybavení za dva a půl milionu korun. Z velké části přispěl Jihomoravský kraj a město Brno. Finančně podpořilo digitální laboratoř na kolech Vysoké učení technické v Brně (VUT), společnost Thermo Fisher Scientific, Honeywell a AT&T. Mezi další podporovatele patří PORTIVA, Vodafone, TriLAB, Prusa Research, Aubo nebo Schunk.

Zdroj: www.jic.cz

 

 

Mohlo by se Vám líbit

Digitální továrna 2.0 na MSV nabídne pohled do budoucnosti průmyslu

Digitální transformace je v dnešní době významnou součástí téměř každého odvětví a průmysl není výjimkou. Umožňuje strojírenským firmám automatizovat mnoho procesů, což vede ke zvýšení efektivity […]

Úspěšná firma 21. století: Národní centrum Průmyslu 4.0 a jeho partneři představí na MSV 2023 návštěvníkům, jak na to

Potřeba digitalizovat je jasná, ale jak na to? Jak můžeme co nejlépe využít stávající potenciál firmy? I na tyto otázky najdou odpovědi návštěvníci expozice Úspěšná […]

Reprodukovatelná výroba dokonalých povrchů s vysokým leskem a úspora zdrojů

Suché elektrolytické leštění – větší udržitelnost v oblasti povrchových úprav  Oblast povrchových úprav se vyznačuje požadavky na vyšší kvalitu a zároveň rostoucí potřebou konzistence procesů, […]