Digitalizace

16. listopadu 2022 23:40

Dynamický snímač náklonu s jedinečnou úhlovou stabilitou

Už jste se někdy snažili pověsit obrázek vodorovně pomocí vodováhy? Ano, je to snadné – bublina vodováhy ukazuje, kdy obraz visí správně. Pokusili jste se někdy udržet lžíci kolového nakladače ve vodorovné poloze, když stroj zrychluje, brzdí nebo jede po nerovné cestě s výmoly? Ne, samozřejmě ne – ani vodováha, ani snímač statického náklonu v tomto případě nepomohou. Nový snímač náklonu IMU F99 od společnosti Pepperl+Fuchs poskytuje spolehlivé hodnoty náklonu pro dynamická měření, jako jsou tato, protože je schopen okamžitě odfiltrovat vnější rušení (např. výmoly). Jedinečné softwarové nastavení prostřednictvím sběrnice CAN pomáhá zajistit vynikající kvalitu měření náklonu, i když se jízdní vlastnosti strojů značně liší.


Snímač IMU F99 s protokolem J1939

Statické snímače náklonu nejsou vhodné pro použití na strojích, které se dynamicky pohybují, jako jsou větrné turbíny, AGV a stroje používané ve stavebnictví, zemědělství a lesnictví. Je to proto, že statické snímače náklonu detekují změnu úhlu na základě gravitačního zrychlení, které má vždy stejný směr. Jakékoli další zrychlení vyvolané např. brzděním nebo projížděním po výmolech způsobí značné rušení, které znemožňuje spolehlivé měření skutečného náklonu.


Snímač IMU F99 použitý určení náklonu výložníku na rypadle

Speciálně pro tento typ použití byl vyvinut dynamický snímač náklonu IMU F99. V principu měří natočení a zrychlení ve všech třech prostorových osách a poté z nich inteligentní algoritmus spočítá skutečný náklon. To umožňuje dosáhnout spolehlivé hodnoty měření náklonu. Je však zřejmé, že různé stroje mají různé typy pohybu, a to znamená, že hodnoty natočení a zrychlení je třeba vyhodnotit algoritmem, který je přizpůsobený konkrétnímu stroji. Společnost Pepperl+Fuchs proto nabízí jedinečné a uživatelsky přívětivé nastavení, které umožňuje provádět jediným snímačem měření náklonu např. kolového nakladače, buldozeru, jeřábu atd.


Jednotka IMU F99 slouží k určení užitečného zatížení kolového nakladače

Jednotka IMU F99 také poskytuje paralelně s hodnotou náklonu hodnoty natočení a zrychlení pro každou ze tří os. To znamená, že výrobek lze používat v široké škále úloh. Zařízení lze například použít k určení rychlosti otáčení větrných turbín. Nebo může sledovat zrychlení lopatek, které se může měnit, když se na nich vytváří nežádoucí námraza. Tímto způsobem je možné řídit rychlost otáčení a provádět prediktivní údržbu větrné turbíny.

 


O firmě Pepperl+Fuchs

Firma Pepperl+Fuchs s 6 600 zaměstnanci po celém světě dosáhla v roce 2021 obratu 790 miliónů eur. Skupina patří v předním firmám v oblasti techniky snímačů pro průmysl a v oblasti ochrany proti výbuchu. V sídle firmy v Mannheimu v Německu je soustředěno jádro technických znalostí a zkušeností firmy – tam inženýři a odborníci realizují výzkum nové techniky a vyvíjejí nové produkty. Původně malá rodinná firma, založená v roce 1945, je nyní prostřednictvím více než 40 zastoupení přítomna na všech kontinentech. Naše celosvětová přítomnost nám dává to nejlepší z obou světů: nejvyšší technické standardy plus efektivní, nákladově úsporné výrobní závody. Společnost Pepperl+Fuchs se stala partnerem uživatelů automatizační techniky po celém světě a nabízí nejucelenější sortiment osvědčených komponent pro automatizaci strojní i procesní výroby.

Mohlo by se Vám líbit

Střízlivíme. Digitalizace je nástroj, problémy za nás nevyřeší

Za technologie utrácíme jako zběsilí. Divoká digitalizace nás dostala do stavu, kdy zavádíme jeden systém za druhým, ale vytěžit z nich dokážeme minimum. Trápí se […]

Vysokorychlostní kuličková ložiska se snadnou manipulací a velkou trvanlivostí od společnosti NSK

Tam, kde jsou vyžadovány velké provozní rychlosti, snadná manipulace a velká trvanlivost, mohou konstruktéři s výhodou využít nová čtyřbodová kuličková ložiska od společnosti NSK. Ložiska […]

Rösler Smart Solutions: Digitální sledování parametrů procesní vody

Lepší pochopení procesu zlepšuje výsledky povrchových úprav omíláním Z ekonomických a ekologických důvodů se stalo nezbytným čištění a recyklace procesní vody v aplikacích hromadných povrchových […]