Digitalizace

30. září 2023 23:48

Digitální továrna 2.0 na MSV nabídne pohled do budoucnosti průmyslu

Digitální transformace je v dnešní době významnou součástí téměř každého odvětví a průmysl není výjimkou. Umožňuje strojírenským firmám automatizovat mnoho procesů, což vede ke zvýšení efektivity a produktivity. A právě digitalizace bude jedním z klíčových témat Mezinárodního strojírenského veletrhu, který se koná od 10. do 13. října na výstavišti v Brně. Digitálním technologiím se bude věnovat už počtvrté projekt Digitální továrna 2.0, který návštěvníci najdou v pavilonu F.

Hlavním partnerem je v letošním roce Národní centrum Průmyslu 4.0 společně s výzkumným pracovištěm CIIRC ČVUT v Praze – RICAIP Testbedem pro Průmysl 4.0, společnostmi Siemens, T-Mobile, Česká spořitelna, DEL, SICK a evropským inovačním společenstvím EIT Manufacturing.

Řešení pro digitalizaci průmyslu

V Digitální továrně 2.0 nebude chybět přes 20 firem, které budou prezentovat nejnovější transformační technologie. Řešení pro monitoring strojů představí společnost 4dot. Lákadlem bude nový senzor vibrací PM3 vyvinutý speciálně pro tvářecí troje, ale uplatnění najdou i u obráběcích strojů a v ostatních aplikacích. Zajímavá bude také expozice firmy AYES, která se specializuje na dodávku chytrých brýlí a využití rozšířené reality při digitalizaci průmyslové výroby. K vyzkoušení budou nejrůznější značky a typy brýlí jako je RealWear, Microsoft HoloLens, Vuzix nebo Magic Leap 2.

Unikátní logistické systémy a technologie pro zefektivnění a optimalizaci logistických procesů pro výrobu i sklady bude prezentovat společnost Bossard, která představí systémy Smart Factory Logistics a řešení Smart Factory Assembly. Na dodávky a realizaci informačních a řídicích technologií se specializuje společnost dataPartner. Ta dodává výrobní informační systémy kategorie MES, automatizuje stroje a výrobní linky a dodává také softwarové komponenty pro tvorbu řídicích jednotek a ovladačů strojů. Vysoce inovativní řešení založené na strojovém vidění a umělé inteligenci, snižující počet zranění na pracovišti, přináší na trh průmyslové bezpečnosti společnost Invanta. Na veletrhu budou k vidění nejčastěji využívaná zabezpečení pracovišť jako je ochrana vymezeného perimetru nebezpečného stroje a detekce správného užívání ochranných pomůcek.

V Digitální továrně 2.0 bude prezentována také mobilní aplikace JOBka, díky které lze moderně, zábavně, udržitelně, snadno a rychle komunikovat se zaměstnanci. Společnost MicroStep představí kromě celého portfolia strojů a technologií také svůj softwarový produkt CyberFab Manager zaměřený na automatizaci výrobního procesu.

Svůj stánek připravuje také firma Pantek (CS), autorizovaný distributor a poskytovatel technické podpory celosvětově rozšířeného softwaru AVEVA pro průmyslovou automatizaci. Chybět nebude ani společnost RAYNET se svým online nástrojem, který pomáhá udržet přehled o zákaznících, obchodu i výsledcích na jednom místě. Prezentovat se bude také technologický startup CodeNOW pomáhající firmám správně začlenit softwarové nástroje do business procesů. Na svém stánku představí nástroj Health Check Assessment, který umožňuje úspěšnou digitalizaci firem.

Návštěvníci se dále seznámí s nabídkou firem 3Dees Industries, Act-in CZ, Additive Systems, Almeto, BoldBrick, Bossard CZ, GE Intelligent Platforms, GradexSoft, mySCADA Technologies nebo S&K Solutions. Součástí budou také stánky Elektrotechnické asociace ČR a Svazu průmyslu a dopravy ČR. V blízkosti Digitální továrny 2.0 najdou zájemci i další firmy, které se zabývají digitalizací průmyslu, například Beckhoff Automation, Compas automatizace, Konica Minolta, Nordson CS, Servis Control a Visometry.

Digitální stage – 5G sítě, digitální dvojčata i kyberbezpečnost

Atraktivní program nabídne Digitální stage s tematicky rozdělenými bloky. V úterý se bude mluvit o 3D tisku v průmyslu a službách, nanotechnologiích v průmyslu, virtualizaci a digitálních dvojčatech. Ve středu budou hlavními tématy podpora inovací, financování, dotační poradenství a 5G sítě. Čtvrtek bude patřit novým obchodním modelům, využití dat, kyberbezpečnosti nebo digitálním inovačním hubům. V pátek se program zaměří na ocenění Svazu průmyslu a dopravy ČR za Průmysl 4.0 a také školám a jejich podílů na digitální transformaci. Vysílání, které zajišťuje Elektrika.tv, bude živě streamováno a návštěvníci ho tak mohou sledovat nejen osobně na veletrhu, ale také na webových stránkách veletrhu nebo u vybraných mediálních partnerů. Letos poprvé bude navíc k dispozici i druhé pódium pro dodatečné bližší diskuze k daným tématům.

Soutěžte se startupem CodeNOW

Pro návštěvníky veletrhu si startup CodeNOW přichystal soutěž o Health Check v hodnotě 10 000 eur. Všichni návštěvníci, kteří na stánku č. 224 v pavilonu F vyplní krátký dotazník budou zařazeni do soutěže o Health Check Assessment.

Více informací

PRŮZKUM: Jak jsou na tom české firmy s digitalizací a AI? 

Společně s PR a marketingovou agenturou Lesensky.cz realizujeme průzkum mezi tuzemskými průmyslovými firmami na téma využití digitalizace, automatizace a umělé inteligence v českém průmyslu. Pokud byste mohli věnovat 2 minuty 6 rychlým otázkám v tomto dotazníku, velmi to oceníme. Anonymizované výsledky průzkumu budou součástí tiskové zprávy pro média.

Vyplnit dotazník 

Praktické informace o MSV

Mezinárodní strojírenský veletrh a souběžně konané akce začínají na brněnském výstavišti v úterý 10. října 2023 a potrvají do pátku 13. října 2023. Otevřeno bude denně od 9 do 17 hodin, poslední den do 16 hodin. Nejvýhodnější vstupenky jsou k zakoupení online.

Koupit/registrovat vstupenku                     Otevírací doba a vstupné

Mohlo by se Vám líbit

O udržitelný zdroj bílkovin se starají na hmyzí farmě roboty KUKA

Šest robotů společnosti KUKA pracuje na největší a první komerční hmyzí farmě v Dánsku. Firma ENORM Biofactory zde chová larvy much Hermetia illucens, z nichž […]

Jak privátní 5G sítě pomáhají rozvoji chytré výroby?

Thorsten Lutz ze společnosti Panasonic TOUGHBOOK se zamýšlí nad dopadem implementace privátních 5G sítí do průmyslové výroby. Sektor výroby a průmyslu čelí mnoha výzvám, včetně […]

Grumant: Produktivní nástroje pro vrtání

Efektivita je slovo, které se v dnešní době skloňuje snad v každé firmě. Ve strojírenství to znamená neutuchající úsilí při hledání nových technologií, postupů a v neposlední řadě produktivnějších […]