Automotive

09. dubna 2024 08:30

Výroba autoprůmyslu nad předkrizovými hodnotami

V prvních dvou měsících 2024 bylo na linkách tuzemských výrobců osobních vozidel zkompletováno již celkem 263 028 vozidel. To představuje meziroční nárůst o 22,3 %. Přírůstek zaznamenali také výrobci autobusů, a to o více jak 7 % na 678 ks. S celkovým výsledkem 152 ks a téměř 40% meziročním nárůstem se dařilo i výrobě motocyklů. V segmentu elektrických vozidel bylo do konce února vyrobeno celkem 18 536 elektrických vozidel, z nichž 13 286 bylo čistě elektrických a 5 250 s plug-in hybridním pohonem.

„Nejen lednové, ale i únorové údaje výroby vozidel překonávají v absolutních číslech ty nejlepší výsledky z doby před krizí. Navzdory výpadkům některých komponent či zprávám o ekonomickém ochlazení tak autoprůmysl i nadále podporuje českou ekonomiku. Vozidlům tuzemských značek se totiž daří jak na domácím, tak na evropském trhu. To nakonec potvrzují údaje nejprodávanějších značek v Evropě podle počtu prodaných vozidel, kde se Toyota a Škoda Auto umístily mezi prvními třemi,“ říká Zdeněk Petzl, výkonný ředitel Sdružení automobilového průmyslu.

Osobní vozidla
V lednu a únoru bylo v České republice vyrobeno 263 028 osobních vozidel, tj. meziročně o 22,3 % více než v prvních dvou měsících předchozího roku. Elektrických vozidel bylo v daném období vyrobeno 18 536 ks a jejich podíl na tuzemské produkci automobilů dosahoval 7 %. Celkem bylo vyrobeno 13 286 bateriových BEV a 5 250 plug-in hybridních PHEV vozidel.
Největší domácí automobilka Škoda Auto vyrobila v lednu a únoru ve svých tuzemských závodech 161 733 osobních automobilů (+14,1 %). Elektrických vozů (bateriových BEV a plug-in hybridních PHEV) vyrobila Škoda 8 605 ks, tj. 5,3 % z celkové produkce značky. Z toho bylo 7 015 vozidel bateriových BEV a 1 590 vozidel plug-in hybridních.
V nošovickém závodě automobilky Hyundai bylo za první dva měsíce vyrobeno celkem 58 800 vozidel, tj. o 8,7 % více než ve stejném období loňského roku. Z celkového počtu vozidel mělo 6 271 ks čistě elektrický a 3 660 ks plugin hybridní pohon. Celkově tak elektrické vozy tvořily 16,9 % z celkové produkce.
V kolínské Toyotě v prvních dvou měsících zaznamenali nárůst produkce o 120 %. Ten je dán především nižší srovnávací základnou z minulého roku, ve kterém automobilka kvůli nedostatku komponent odstavila výrobu na téměř celý měsíc únor. V absolutním vyjádření bylo v Kolíně v úvodu letošního roku vyrobeno celkem 42 495 osobních automobilů. Téměř 47 % z nich tvořila vozidla hybridního modelu Yaris HV.

Autobusy
V lednu a únoru 2024 bylo v Česku vyrobeno o 45 autobusů více než ve stejném období loňského roku. Celková hodnota výroby tak dosáhla počtu 678 autobusů, který představuje 7,1% nárůst oproti předchozímu roku.
Ve vysokomýtském IVECO CR bylo vyrobeno 642 autobusů, tedy o 9,9 % více než ve stejném období loňského roku. SOR Libchavy dokázal v prvních dvou měsících tohoto roku vyrobit 31 autobusů, tj. o 14 ks méně než vloni.
Společnost KHMC vyrobila v lednu a únoru 5 ks minibusů. V segmentu elektrických pohonů nebyl v prvních dvou měsících vyroben žádný elektrický autobus.

Motocykly
Obdobně jako ostatní kategorie vozidel, tak i tradiční výrobce motocyklů – JAWA Moto zaznamenal meziroční nárůst výroby. Z výrobní linky tuzemské značky sjelo celkem 152 motocyklů (+39,4 %), v meziročním absolutním srovnání tedy o 43 motocyklů více než v lednu a únoru loňského roku.

 


Sdružení automobilového průmyslu je dobrovolné sdružení společností zapojených do výrobního řetězce automobilového průmyslu České republiky. Sdružuje také subjekty aktivní ve výzkumu a vývoji, testování a certifikaci, vysoké školy a další poskytovatele služeb, kteří mají zájem aktivně přispívat k rozvoji českého automobilového průmyslu. Sdružení vytváří platformu pro jejich vzájemnou komunikaci a podporu společného cíle – zabezpečení trvalé konkurenceschopnosti sektoru.
Automobilový průmysl je nejvýznamnějším odvětvím zpracovatelského průmyslu České republiky, na jejím HDP se podílí téměř 10 procenty. Přímo zaměstnává zhruba 180 tisíc pracovníků, nepřímo, tedy včetně navazujících oborů, téměř 500 tisíc. V roce 2023 bylo v České republice vyrobeno 1 423 979 silničních vozidel všech typů, z nichž 1 397 816 představovaly osobní automobily. Více informací o českém  automobilovém průmyslu najdete na www.autosap.cz

Mohlo by se Vám líbit

Robotizace se vyplácí. OSTROJ rozšiřuje kovárenskou výrobu

Česká strojírenská společnost OSTROJ rozšiřuje produkci zápustkových výkovků pro automobilový koncern Volkswagen. Díky investici do moderní robotické kovací linky se opavské společnosti podařilo významně zvýšit […]

Inovativní podlahové desky con-pearl®: Nová éra užitkových vozidel

Je čas na něco nového! Alternativou dřevěných podlah a obložení stěn užitkových vozidel a dodávek jsou nově polypropylenové voštinové desky con-pearl®. Jsou o cca 50 […]

Tatra Trucks má nejmladšího ředitele výzkumu a vývoje ve své historii

Od počátku března nově zastává pozici ředitele výzkumu a vývoje společnosti Tatra Trucks Jakub Pončík, který spojil svou profesní dráhu s nejstarší českou automobilkou již […]