Automotive

10. července 2023 07:08

Valeo investuje do rozšíření výrobních závodů v České republice

Valeo, globální lídr v oblasti mobility, rozšiřuje své působení v České republice investicí do svých výrobních závodů v Žebráku a Rakovníku. Valeo tak bude schopno reagovat na silně rostoucí poptávku automobilek po svých produktech na chlazení baterií a po senzorech pro asistenční systémy. Nové budovy budou otevřeny v posledním čtvrtletí 2023.

Výkon elektromobilů, zejména s ohledem na jejich dojezd, silně závisí na bateriích, které jsou vysoce citlivé na změny teploty. Rychlé nabíjení generuje více tepla než standardní nabíjení a může zvláště zkrátit životnost baterií, pokud nejsou správně chlazené. Pro optimální životnost a výkon musí být teplota baterií udržována mezi 15 °C a 45 °C a to rovnoměrně napříč články.

Valeo je světovým lídrem v systémech tepelného managementu pro auta. Každý třetí elektromobil po celém světě je vybaveno technologií Valeo pro chlazení baterií. Díky konstrukčnímu řešení Valeo mají kapalinové kanály vynikající kontakt s články baterie, čímž zajišťují homogenní teplotu mezi články.

Pro uspokojení rostoucí poptávky se výrobní plocha továrny v Žebráku rozroste o 50 %. Na nových výrobních linkách se bude ročně vyrábět přes 260 000 modulů chlazení baterií – klíčových komponent pro elektromobily.

Valeo stojí i v čele revoluce autonomního řízení: hodnota objednávek na produkty ADAS (pokročilé asistenční systémy řidiče) se v roce 2022 ztrojnásobila a každé třetí vozidlo vyrobené po celém světě je vybaveno pokročilými asistenčními systémy a senzory od Valeo.

V Rakovníku umožní nová investice skupině Valeo nastartovat výrobu kamer pro systémy sledování bdělosti řidiče (driver monitoring system), řídících jednotek pro asistenční systémy a zvýšit objem výroby ultrazvukových senzorů pro automatické parkování. Kromě těchto nových montážních linek bude navýšena i kapacita vlastní výroby desek plošných spojů (PCB) do kamer a senzorů o deset nových plně automatizovaných SMT strojů.

Valeo působí v České republice od roku 1995, kdy otevřelo první pobočku v Rakovníku. Od té doby postavilo další čtyři závody: Žebrák v roce 2001, Humpolec v roce 2002, Podbořany v roce 2005 a druhou továrnu v Rakovníku v roce 2019. Závody vyrábějí systémy chlazení a klimatizace, včetně řešení nejnovější generace pro elektromobily, přední masky, komponenty pro hnací ústrojí a asistenční systémy řízení, včetně senzorů a kamer. Výzkumné a vývojové centrum v Praze založené v roce 2002 v současnosti zaměstnává 750 lidí. Dnes je Valeo jedním z největších zaměstnavatelů v automobilovém průmyslu v České republice s téměř 4 500 zaměstnanci na svých šesti pobočkách.

 


O skupině Valeo

Valeo je technologická firma a partner všech automobilek po celém světě. Přináší inovace, které zajišťují, aby byla mobilita čistší, bezpečnější a chytřejší. Společnost se zaměřuje na čtyři klíčové oblasti: elektrifikaci vozidel, asistenční systémy, znovuobjevení zážitků v interiéru auta a osvětlení.

Valeo v číslech: v roce 2022 skupina dosáhla tržeb ve výši 20 miliard eur, k 31. prosinci 2022 mělo Valeo 183 výrobních závodů, 21 výzkumných center, 44 vývojových center, 18 distribučních platforem a zaměstnávalo 109 900 lidí ve 29 zemích světa.

Valeo je kótováno na pařížské burze cenných papírů.

Mohlo by se Vám líbit

Robotizace se vyplácí. OSTROJ rozšiřuje kovárenskou výrobu

Česká strojírenská společnost OSTROJ rozšiřuje produkci zápustkových výkovků pro automobilový koncern Volkswagen. Díky investici do moderní robotické kovací linky se opavské společnosti podařilo významně zvýšit […]

Inovativní podlahové desky con-pearl®: Nová éra užitkových vozidel

Je čas na něco nového! Alternativou dřevěných podlah a obložení stěn užitkových vozidel a dodávek jsou nově polypropylenové voštinové desky con-pearl®. Jsou o cca 50 […]

Tatra Trucks má nejmladšího ředitele výzkumu a vývoje ve své historii

Od počátku března nově zastává pozici ředitele výzkumu a vývoje společnosti Tatra Trucks Jakub Pončík, který spojil svou profesní dráhu s nejstarší českou automobilkou již […]