Automotive

26. února 2021 07:43

SKUPINA RENAULT & PLUG POWER SPOJUJÍ SVÉ SÍLY, ABY SE STALY JEDNIČKOU V OBLASTI LEHKÝCH UŽITKOVÝCH VOZIDEL NA VODÍKOVÝ POHON

  • Podpis protokolu o dohodě s cílem vytvořit do konce prvního pololetí roku 2021 ve Francii společný podnik v poměru 50/50 a dosáhnout 30 % podílu na trhu s lehkými užitkovými vozidly (LUV) s vodíkovým pohonem v Evropě.
  • Joint-venture umístí do Francie špičkové činnosti v oblasti výzkumu a vývoje, výroby systémů palivových článků a jejich začlenění do vozidel.
  • Partnerství nabídne jedinečnou nabídku služeb na trhu: komplexní řešení na klíč zahrnující současně dodání vozidel s vodíkovým pohonem, stanice pro dobíjení a doplňování paliva a služby uzpůsobené tomuto novému používání.
  • Tento strategický projekt přispěje k dekarbonizaci mobility v Evropě prostřednictvím rozvoje trvalejších energetických řešení a k vytvoření nových inovativních činností vytvářejících hodnoty ve Francii, k nimž patří účast výroby na trhu s velkým potenciálem růstu, obchodní know-how a duševní vlastnictví k této nové technologické oblasti.

Skupina Renault, jedna z nejvýznamnějších světových automobilek, a Plug Power Inc. (NASDAQ: PLUG), světová jednička v systémech palivových článků a službách spojených s vodíkem, oznamují podepsání memoranda o porozumění na vytvoření společného podniku ve Francii v poměru 50/50 na konci prvního pololetí roku 2021. Toto strategické partnerství umožní skupině Renault a Plug Power působit v Evropě v příštích letech jako důležité subjekty v oblasti výzkumu a vývoje, transformace, výroby a prodeje vozidel na vodíkový pohon a také v oblasti nabídky služeb souvisejících s touto činností. Tento společný podnik bude reagovat na velmi silný růst trhu s užitkovými vozidly, taxíky a komerční přepravou osob fungující s palivovými články.

Tento podnik spojí vzájemně se doplňující síly každého z partnerů, bude vycházet z průkopnických zkušeností skupiny Renault s novými energiemi a jejího silného postavení na trhu a lehkými užitkovými elektromobily a také z 20leté zkušenosti Plug Power s technologiemi palivových článků a řešeními na bázi vodíku. Plug Power je světovou jedničkou v oblasti řešení služeb týkajících se vodíkového ekosystému, který realizoval více než 40 000 systémů palivových článků, vyvinul a postavil 110 dobíjecích stanic s kapacitou distribuovat více než 40 tun vodíku denně. Plug Power je ostatně technologickou jedničkou v oblasti zelených vodíkových řešení založených na elektrolýze.

Společnost zamýšlí nabízet na trhu lehká užitková vozidla a jedinečná, komplexní a diferencovaná řešení podle potřeb zákazníků na základě 3 klíčových pilířů:

  •  Výzkum a vývoj: Skupina Renault a Plug Power hodlají vytvořit centrum excelence pro vývoj technologie palivových článků a lehkých užitkových vozidel na vodíkový pohon na základě současných a budoucích platforem skupiny Renault. Důraz bude položen zpočátku na segment dodávek za použití platforem vozidel Trafic a Master. Toto centrum soustředí na jednom místě multidisciplinární týmy engineeringu výzkumu a vývoje.
  • Výroba: Joint-venture bude kombinovat výrobní kapacity pro vozidla skupiny Renault s know-how Plug Power v oblasti vodíku tím způsobem, že vytvoří ve Francii vertikálně integrované výrobní centrum palivových článků s cílem je začleňovat do lehkých užitkových vozidel. Kromě toho bude toto centrum dodávat dobíjecí stanice vodíku, strategický prvek pro rozvoj tohoto nového ekosystému.
  • Prodej: Cílem tohoto partnerství je vytvořit podnik, jehož nabídka pokryje veškeré potřeby ekosystému vodíkové mobility, zahrnující prodej vozidel a dobíjecí infrastrukturu, zásobování vodíkem a také komplexní nabídku služeb pro zákazníky. Tento globální přístup umožní urychlit přijetí této technologie do vozových parků společností.

Joint-venture zahájí prodej lehkých užitkových vozidel s palivovými články prostřednictvím pilotních flotilových projektů v Evropě v průběhu roku 2021.

Luca de Meo, generální ředitel Renaultu, prohlásil: „Tento projekt společného podniku zapadá dokonale do naší strategie, jejímž cílem je nabídnout vodíkové řešení, které by bylo možné prodávat na trhu s lehkými užitkovými vozidly. S Plug Power hodláme vytvořit jedinečnou nabídku zaměřenou na celý hodnotový řetězec palivových článků a nabízet řešení na klíč pro zákazníky, zejména vozidla, dobíjecí stanice nebo dodávky dekarbonizovaného vodíku. S tímto projektem je ambice udělat z Francie špičku výrobního, technického a obchodního rozvoje této klíčové technologie a posílit naše vedoucí postavení v Evropě; naším cílem je stát se evropskou jedničkou v lehkých užitkových vozidlech na palivové články“.

„Plug Power je pyšný na to, že je na špičce inovací v oblasti vodíkových palivových článků. Jsme nadšení z perspektivy spojit se se skupinou Renault, abychom se stali jedničkou na trhu s vodíkovými užitkovými vozy v Evropě. Již se nemůžeme dočkat toho, až budeme pracovat s našimi novými partnery a kombinovat naši technologii s jejich zkušenostmi leaderů evropského automobilového trhu v řádu několika desítek let“, připojil Andy Marsh, generální ředitel Plug Power.

Skupina Renault a Plug Power poskytnou tomuto společnému podniku zdroje nezbytné pro dosažení jeho cílů. Finalizace projektu závisí na podmínkách uplatňovaných standardně na tento typ operace, mezi které patří představení zástupcům zaměstnanců podle platných nařízení a případné povolení od úřadů zabývajících se ochranou hospodářské soutěže; vše by mělo být ukončeno do konce prvního pololetí roku 2021.


group.renault.com

 

 

 

 

 

 

Mohlo by se Vám líbit

MSV 2022: Novinky z oborů 3D tisk a logistika

Mezinárodní strojírenský veletrh 2022 se blíží a my vám postupně představujeme zajímavosti z vybraných oborů. Dnes se zaměříme na 3D tisk a logistiku. Inzerce 3D […]

Radikální změna: Nový software OnRobot uvolňuje 80% času stráveného instalací automatizace robotů

V dánském Odense, „hlavním městě robotů“, se sešli klíčoví hráči z robotického průmyslu ve střední a severní Evropě, aby jim společnost OnRobot představila svůj nový […]

Doprovodný program MSV 2022 se bude věnovat digitalizaci i energetice

Součástí Mezinárodní strojírenského veletrhu v Brně je každoročně i doprovodný program určený především pro odbornou veřejnost. I v letošním roce se návštěvníci mohou těšit na řadu akcí, konferencí […]