Automotive

27. září 2018 16:43

Senzorika: elektronika se všemi smysly

Dosud největší veletrh electronica, který se bude konat v 17 halách na výstavní ploše 180 000 m2

Digitální svět žije z dat. A ty stále více pocházejí ze zasíťovaných a inteligentních senzorů. Jako s jednou z nejdůležitějších klíčových technologií pro témata budoucnosti, kterými jsou IoT, autonomní řízení, Průmysl 4.0, Smart Health nebo Smart City, se s ní můžete setkat v mnoha oblastech a při mnoha událostech největšího světového veletrhu zaměřeného na elektronické komponenty, systémy a jejich aplikace, který se koná od 13. do 16. listopadu 2018. Senzory jsou soustředěny ve výstavních prostorách „Senzorika, mikro- a nanosystémy“ (Hala B3) a „Měření a testování“ (Hala A3).

S „Internetem věcí“ proniká internet ještě dále do všech soukromých a obchodních oblastí. Zde hrají senzory významnou roli, protože přeměňují každou věc na zdroj dat. Tak vytváří most mezi analogovým a digitálním světem ve vozidlech, „chytrých“ městech, „chytrých“ továrnách, „chytrých“ domech nebo v medicíně. Toto množství různých scénářů vede automaticky k obrovskému nárůstu variant senzorů, které následují asi tucet základních principů měření.

Senzorika – trh
Asociace elektronických informačních technologií (VDE) předpovídá obrovský růstový potenciál pro trh senzorů. Ze současných deseti miliard kusů se očekává, že do roku 2030 vzroste poptávka na stovku bilionů. A tak se ukazuje, že i tuzemská převážně středně velká odvětví jsou podle průzkumu Sdružení pro senzoriku a měřicí techniku AMA velmi příznivě nakloněna výzkumu a investicím v této oblasti.
Analytici trhu Zion Market Research očekávají, že prodej senzorů IoT s téměř 24% průměrem ročního růstu (CAGR) dosáhne do roku 2022 na 27,38 miliardy dolarů. Průmysl 4.0, automobilový sektor, ale i lékařská elektronika se také podílejí na vysokých prodejních číslech. Z tohoto důvodu hrají senzory významnou roli v mnoha výstavních oblastech a na mnoha konferencích veletrhu electronica 2018.

Senzorika – konference
Z tohoto důvodu se s nimi můžete setkat na electronica Automotive Conference (eAC), která se koná 12. listopadu 2018. Neboť v systémech asistence řidiči s komfortními funkcemi se již v minulých letech enormně zvýšil počet senzorů a jejich různých variant. Elektrifikace pohonu, autonomní řízení a zasíťování tento trend v příštím desetiletí ještě urychlí. Senzorika podléhá vysokým technickým požadavkům, ale také rostou nároky z hlediska nákladů, miniaturizace, robustnosti a spolehlivosti. Především pro splnění bezpečnostních požadavků na autonomní řízení je nezbytná existence multisenzorových systémů a sloučení dat od různých senzorů (fúze senzorů).
Na Embedded Platforms Conference (eEPC), která se koná ve dnech 14. a 15. listopadu 2018, nehraje senzorika o nic méně významnější roli. V inovativních vestavěných systémech nemá již na zřeteli pouze životní prostředí, ale zpracovává měřené hodnoty a stále častěji na to reaguje pomocí algoritmů strojového učení. Díky technologii Embedded Vision otevírají senzory v malých, chytrých systémech zpracování obrazu zcela nová pole v továrnách budoucnosti, v dopravě, v lékařství, ale také ve spotřebitelském sektoru.
Bezdrátové systémy založené na senzorech, které shromažďují lékařské údaje, budou představeny 15. listopadu 2018 na electronica Medical Electronics Conference (eMEC), která má na veletrhu svou premiéru. Do budoucna budou utvářet zdravotní péči, přizpůsobenou individuálním potřebám, efektivněji a za nižší náklady. Musí být splněny přísné požadavky zdravotnictví na přesnost a spolehlivost. Aplikace, které přiléhají k tělu, vyžadují rovněž biokompatibilní kryty senzorů, stejně jako bezpečná a plynotěsná zapouzdření.

Senzorika – fóra
Vedle konferencí se mohou konstruktéři, specialisté z oboru a technický management zúčastnit ve všech čtyřech dnech veletrhu fóra Automotive (hala B4), fóra Embedded (hala B5) a fóra IIoT (hala C5) v příslušných výstavních halách, informovat o trendech v oblasti senzorů a prodiskutovat s experty a kolegy aktuální tržní a technologická témata. Nově se letošním rokem koná „TechTalk“ – formát, který je svou odborností explicitně zaměřen na inženýry a vývojáře. Návštěva všech fór veletrhu electronica je součástí vstupného.

Senzorika – vystavovatelé
Obory senzorika, mikro- a nanosystémy (hala B3), měření a testování (hala A3), ale také Embedded (hala B5) a Automotive (hala B4) pokrývají celou šíři senzoriky, od hardwaru přes software, až po kompletní systémy a služby.
Fraunhoferův Institut pro senzory IIS tak kombinuje senzory s algoritmy pro analýzu dat přímo na stroji. Tímto způsobem se rychle zjistí možné chyby, ale také je možno optimalizovat výrobní procesy nezávisle na zkušebních strojích.
Digitální kamery HDR CMOS od společnosti First Sensor patří spolu se senzory Solid­‑State LIDAR od firmy OSRAM – předního světového dodavatele senzorových světel pro autonomní vozidla – k základním předpokladům pro poloautonomní a plně autonomní řízení.
Inteligentní řídicí jednotka ProAI společnosti ZF Friedrichshafen a specialisty na umělou inteligenci společnosti Nvidia zpracovává enormní tok dat komplexní sady senzorů v reálném čase, aby bylo umožněno plně automatizované řízení na úrovni 4.
Kombinace extrémně nízké spotřeby energie a dlouhodobé stability předurčuje senzory společnosti Sensirion pro monitorování kvality vzduchu v mobilních a bateriových aplikacích Smart­‑Home.
Bosch, přední světový výrobce senzorů MEMS pro automobilovou a spotřební elektroniku, představí senzory s vyhodnocovacím obvodem v polovodičovém pouzdře.
TE Connectivity nabízí řešení senzorů, která splňují přísné požadavky mnoha aplikací v oblasti zdravotní péče.
Členové sdružení pro senzoriku a měřicí techniku AMA představí ve společném stánku vše, co se týká senzorových prvků, senzorů a měřicí techniky až po systémová a komplexní řešení.


www.electronica.de


Veletrh electronica je předním světovým veletrhem a konferencí v oblasti elektroniky. Veletrh je nejvýznamnějším mezinárodním místem setkání tohoto oboru a mimoto nabízí také rámcový program fór a konferencí jako jsou konference electronica Automotive, konference Embedded platforms a Kongres Wireless. Kromě toho se od roku 2016 uděluje cena veletrhu electronica Fast Forward Award. V roce 2016 se veletrhu účastnilo přibližně 73 000 návštěvníků a více než 2 900 vystavovatelů. Veletrh electronica se od roku 1964 koná každé dva roky v Mnichově. Příští veletrh se koná od 13. do 16. listopadu 2018.


 

Mohlo by se Vám líbit

Cívka za cívkou pro vyšší efektivitu

Vysokozátěžové paletové regály pro Invesztál Cívky z nejrůznějších (barevných) kovových plechů představují základní materiál, ze kterého Invesztál vyrábí nejrůznější tvary a druhy střešních krytin a systémy […]

Panasonic Industry nabízí přizpůsobení automatizačních produktů

Speciální služba přináší zákazníkům Panasonic Industry možnost získat produkt již vhodně předpřipravený pro jejich projekt či výrobu. Společnost Panasonic Industry nabízí nejen nejmodernější produkty pro […]

Trelleborg rozšiřuje své podnikání prostřednictvím akvizice společnosti Minnesota Rubber & Plastics

Společnost Trelleborg komentuje nedávno dokončenou akvizici americké společnosti Minnesota Rubber & Plastics. Tato firma se sídlem nedaleko Minneapolis je předním výrobcem polymerových a termoplastických komponentů […]