Automotive

25. září 2017 13:31

Převodníky rozhraní M-Bus a HART na Ethernet

M-Bus a HART jsou specifická rozhraní pro přenos dat, v některých oblastech techniky jsou však široce rozšířené. Dále popsané převodníky PiiGAB a HART ETH konvertují rozhraní M-Bus a HART na Ethernet. Tím je umožněno začlenit zařízení s těmito rozhraními do rozsáhlých systémů, přenášet data po celém světě. Použití Ethernetu, který je dnes všudypřítomný, také zjednodušuje připojování nových měřicích míst – není třeba zřizovat žádná vedení, převodník se jen zapojí do nejbližší zásuvky sítě LAN.

Konvertory pro tyto linky do svého programu zařadila společnost Papouch s.r.o. (viz inzerát dole), která tradičně dodává převodníky pro mnoho běžných rozhraní, i méně běžných rozhraní: RS232, RS485, USB, Ethernet, WiFi, Wiegand atd.

Obr. 1: Převodník M-Bus – LAN umožní odečet spotřeby přes Internet

Převodník M-Bus – Ethernet
Rozhraní M-Bus (také Meter Bus) se používá standardně pro odečet měřičů spotřeby energií, tedy pro plynoměry, měřiče tepla a elektroměry. Jeho alternativou je linka RS485 s protokolem Modbus RTU, přesto se M-Bus užívá velmi často. Právě převod na Ethernet je pro dálkový odečet velmi výhodný, protože umožňuje přenos dat i přes Internet. To je jistě velmi zajímavé jak pro spotřebitele, tak pro dodavatele měřené energie. Konfigurace převodníku se provádí přes interní webové stránky.
K převodu rozhraní M-Bus na Ethernet jsou určeny převodníky PiiGAB 810 (obr. 1) dodávané ve třech variantách, pro 5, 20 a 60 měřičů. Převodníky PiiGAB jsou v provedení na lištu DIN. Součástí dodávky je i virtuální sériový port, který usnadňuje začlenění do jiných systémů.
Dodat lze také „OPC server“, což je program, který umožní odečet z měřičů různých výrobců.

Obr. 2: Převodník HART-Ethernet

Převodník HART – Ethernet
Rozhraní HART je určeno jako náhrada analogové proudové smyčky 4–20 mA. Vyskytuje se tedy především u různých čidel a měřicích přístrojů. Běžný je například u měřičů tlaku. Převod rozhraní HART na Ethernet umožňuje snadný přenos měřených veličin v rámci sítě LAN i přes Internet.
K převodu rozhraní HART na Ethernet je určen převodník HART ETH (obr. 2). Je konvertována fyzická i datová vrstva – na straně Ethernetu probíhá komunikace protokolem Modbus TCP. Konfigurace převodníku se provádí přes interní webové stránky.

Konfigurace převodníku HART-ETH se provádí přes webové stránky

Převodník je dodáván v robustním provedení s možností uchycení na lištu DIN. Napájení může být v rozsahu 8 až 30 V. Kontrolky signalizují napájení a komunikaci po obou rozhraních. Součástí dodávky je i virtuální sériový port, který usnadňuje začlenění do jiných systémů.

Uvedené převodníky M-BUS – Ethernet a HART – Ethernet je možné zapůjčit k vyzkoušení a technici společnosti Papouch jsou připraveni poradit s jejich aplikací.

Papouch s. r. o.
Strašnická 3164/1a, 102 00 Praha 10
+420 267 314 267
papouch@papouch.com
www.papouch.com

Mohlo by se Vám líbit

Nová modulární lineární osa pro libovolnou délku pojezdu

Téměř nekonečně rozšiřitelný a snadno montovatelný: Drylin EGW nabízí novou svobodu designu pro dlouhé pojezdy. S lineárním modulem drylin Endless Gear (EGW) přichází na trh […]

Obchodní rok 2022: Bosch v náročném období dosahuje svých stanovených cílů

Celosvětová expanze zajišťuje příležitosti k růstu Naplnění plánovaného obratu a zisku: V roce 2022 obrat vzrostl na 88,4 miliard eur / obchodní výsledek se zlepšil […]

DAKO-CZ poprvé v historii překonalo dvoumiliardové tržby. Za poslední čtyři roky vyrostlo o 100 procent

Společnost DAKO-CZ, výrobce brzdových systémů a komponent pro kolejová vozidla z východočeské Třemošnice, pokračuje ve strmém růstu. V roce 2019 poprvé překonala miliardový obrat a za pouhé […]