Automotive

02. října 2018 14:49

Nová hnací síla „Elektrické sny“ v automobilovém průmyslu

Vzpomínáte si na píseň Together in Electric Dreams? V roce 1984 to byl mezinárodní hit od mého spoluobčana, Itala Giorgia Morodera, a britského skladatele Philipa Oakeyho. Dnes je to již kultovní skladba. Tenkrát se obracela ke generaci stojící na počátku výpočetního věku a zabývala se možnostmi světa, ve kterém jsme obklopeni elektronikou.

Díky své práci u společnosti Rockwell Automation mám tu čest pomáhat mnoha předním výrobcům automobilů, ale i několika odvážným startupovým firmám, k uskutečnění jejich vlastních elektrických snů.

V současné době se budoucnost elektrických vozidel jeví jako obzvlášť zářná, a to díky třem klíčovým silám:
Vyspělé technologie: Elektrická vozidla, včetně hybridů, už jsou s námi poměrně dlouho a již byla důkladně otestována i na úrovni spotřebitelů. Noví hráči na trhu, jako jsou společnosti Fisker nebo Tesla, posouvají hranice se svou nabídkou, která sahá daleko za „městská vozítka“ až k vysoce výkonným a luxusním vozům.
Ekologické závazky: Elektrická vozidla jsou nutná pro dosažení důležitých ambiciózních závazků v oblasti snižování emisí.
Faktor „Uber“: Služby sdílení automobilů mění paradigmata vlastnictví vozidel. Může se stát, že vlastnictví vozů se již brzy stane minulostí a tradiční sběratelé aut téměř vymizí. Elektrická autonomní vozidla slibují bezpečnější a úspornější cestování. Spotřebitelé by také mohli platit pouze za dobu nebo vzdálenost, na kterou vůz využívají.

Vůz Jaguar F­‑PACE využívá technologií společností Rockwell Automation a Cisco. Výrobní proces se vyznačuje ověřenými, rozšiřitelnými a zabezpečenými architekturami, kde správa dat napomáhá zdokonalování obchodní výkonnosti. Výrobci automobilů, a to i takoví velikáni jako Google nebo Apple, jsou si těchto hybných faktorů dobře vědomi a do e­‑strategií investují značné prostředky. I středoproudé automobilky si dávají ambiciózní cíle. Společnost Volvo například veřejně vyhlásila svůj záměr v roce 2019 na trh uvést pouze elektrické a hybridní modely, tzn. již příští rok! Tento a další vývoj může mít za následek růst podílu nově vyrobených elektromobilů ze současného zlomku procenta na více než 50 procent během následujících 10 až 15 let.

Role datově náročné výroby
Automobilky musí překonat celou řadu překážek, ale i zpřetrhat některé vazby, aby využily potenciálu vzkvétajícího trhu s elektrickými vozidly. Pravděpodobně nejdůležitějším úkolem je pro ně nyní zaujmout propojenější, datově náročný přístup k výrobě, který by optimalizoval výrobu elektromobilů a uspokojil požadavky trhu. Startupoví výrobci elektromobilů se mohou od tradičních automobilek mnoho přiučit. Podívejte se na webové stránky společnosti Rockwell Automation, jak systém Connected Enterprise pomohl automobilce Kia dosáhnout 70 procent snížení doby bezpečnostních odstávek a umožnil firmě Jaguar Land Rover zvýšit obchodní výkonnost. Současně však tradiční automobilky začínají napodobovat nové obchodní modely a technologický vývoj ad hoc, který popularizovaly startupové společnosti. Lepší integrace dat – přístupnější a zpracovatelnější data – jsou dalším klíčem k úspěchu těchto přístupů.

Překonání překážek v infrastruktuře
A co další překážka, které trh s elektromobily čelí: akumulátory a infrastruktura nabíjecích stanic? Její překonání je v zájmu všech, a i v této oblasti se dosáhlo výrazného pokroku. Firma Fisker například v roce 2017 podala žádost o patent na pevnou baterii, jejíž cena je oproti současným srovnatelným bateriím třetinová, je mnohem lehčí a její nabití na 800 km zabere jen asi jednu minutu. Společnost Fisker očekává, že tato technologie bude pro použití v automobilovém průmyslu dostupná za 4 až 5 let. K výrazným pokrokům dochází také v infrastruktuře, kde se Evropa drží na první pozici v oblasti ultra rychlých nabíjecích stanic.

Co to všechno znamená?
Nejnovější vývoj směřuje k naprostému převratu v dopravě, jaký jsme nezažili od doby, kdy lidé sesedli z koňského hřbetu a nasedli do aut. Historie společnosti Rockwell Automation sahá až do roku 1903, ve kterém Henry Ford založil svou Ford Motor Company. Od té doby se zaměřujeme na podporu rozvoje automobilového průmyslu. Nyní se formuje nová éra, a my jsme – slovy výše zmíněné písně – odhodláni pomáhat automobilovému průmyslu dosáhnout „elektrických snů“.
Další informace o našich inovativních řešeních pro automobilový průmysl najdete na níže uvedeném webu.
Paolo Butti, Industry Manager Auto & Tire, Rockwell Automation

 


www.rockwellautomation.cz
© foto: Rockwell Automation

Mohlo by se Vám líbit

Digitální továrna 2.0 na MSV nabídne pohled do budoucnosti průmyslu

Digitální transformace je v dnešní době významnou součástí téměř každého odvětví a průmysl není výjimkou. Umožňuje strojírenským firmám automatizovat mnoho procesů, což vede ke zvýšení efektivity […]

Úspěšná firma 21. století: Národní centrum Průmyslu 4.0 a jeho partneři představí na MSV 2023 návštěvníkům, jak na to

Potřeba digitalizovat je jasná, ale jak na to? Jak můžeme co nejlépe využít stávající potenciál firmy? I na tyto otázky najdou odpovědi návštěvníci expozice Úspěšná […]

Reprodukovatelná výroba dokonalých povrchů s vysokým leskem a úspora zdrojů

Suché elektrolytické leštění – větší udržitelnost v oblasti povrchových úprav  Oblast povrchových úprav se vyznačuje požadavky na vyšší kvalitu a zároveň rostoucí potřebou konzistence procesů, […]