Automotive

13. března 2018 10:59

Nabíječka autobaterií BC512S pro průmyslové aplikace

Společnost ATEQ je mezi výrobci automobilů a automobilových součástí známá především svými přístroji pro měření těsnosti a diagnostickými nástroji (analyzátory) stavu TPMS ventilů. ATEQ je však také aktivní v oblasti servisu letecké techniky, kde nabízí testery pitostatiky, přístroje pro kontrolu kabeláží a univerzální inteligentní stanice pro údržbu a nabíjení baterií používaných v letadlech.

BC512S
Spojením know­‑how z obou oblastí a těsnou spoluprací s producenty vozidel byla vyvinuta nabíječka baterií BC512S. Nabíjecí stanice je určena především pro linky do výroby automobilů a všude tam, kde se pracuje s automobilovými bateriemi 12 V, které je nutné během procesu kontrolovat a dobíjet. Tomu odpovídá koncept zařízení – je to bezúdržbová nabíjecí stanice schopná dodávat nabíjecí proud až 50 A, s nejjednodušší možnou obsluhou, s řadou diagnostických funkcí a s možností zasílání dat o výsledku nabíjení do firemních informačních systémů. Stanice nevyžaduje žádné nastavení.

Použití
Na obrázku je zachycena jedna z běžných aplikací nabíječky BC512S. Obsluha připojí kabely k baterii a jako první je zkontrolována polarita baterie. Obsluha je okamžitě upozorněna na případné přepólování baterie. Pokud je baterie správně připojena, vše ostatní proběhne automaticky. Přístroj diagnostikuje stav baterie a sám zvolí další postup. Baterie, které vyžadují dobití, jsou nabíjeny a stanice kontroluje průběh nabíjení pomocí vlastního diagnostického algoritmu. Po dosažení plné kapacity stanice přechází do udržovacího režimu. Vadné baterie (např. s vnitřním zkratem, baterie s velmi nízkým napětím) jsou vyřazeny z procesu nabíjení.
Protože se tento typ nabíjecích stanic používá i při finálních operacích při výrobě automobilů, je stanice vybavena i automatickou detekcí a rozpozná stav, kdy byl nastartován motor, a sama ukončí dočasně proces nabíjení.
O průběhu nabíjení je obsluha informována stavovými barevnými diodami, piktogramy na displeji a zobrazeným údajem o aktuálním napětí a nabíjecím proudu. Není tedy nutné číst žádné zprávy, vše je naprosto intuitivní a tudíž i zaškolení obsluhy je velice rychlé a jednoduché.
Stanice po dokončení cyklu v závislosti na odpojení nabíjecích kabelů odešle do nadřízeného systému údaje o počátečním napětí baterie, o konečném napětí, proudu na konci nabíjení a zprávu o dodané kapacitě v Ah.

Příslušenství
Software uvnitř stanice, který řídí nabíjení, diagnostiku a odesílání dat, může být modifikován podle potřeb uživatelů a je možné ho jednoduše updatovat. Stanice je napájena standardně ze sítě 230 V. Se stanicí jsou dodávány i nabíjecí kabely v různých délkách podle potřeb uživatelů. Stanice může být doplněna o čtečku čarových kódů. Na horní straně nabíječky je kovový interface pro jednoduché zabudování do výrobní linky.

Premiéra v ČR
BC521S bude předvedena na letošním brněnském veletrhu Ampér v zastoupení ATEQ pro Českou a Slovenskou republiku na stánku 3.12 v hale V. Můžete zde získat další informace a seznámit se s celým sortimentem měřicích přístrojů ATEQ.

Ing. František Bahenský

ATEQ
Mezírka 775/1, Brno
Tel.: 549 210 419
www.ateq.cz

Mohlo by se Vám líbit

Veletrhy wire & Tube nastavují nové standardy

Globální hráči z celého světa na vrcholném setkání oboru v Düsseldorfu Inzerce Veletrhy wire & Tube potvrzují i v roce 2024 (s více než 2.600 vystavovateli z 65 zemí) […]

Německá výroba obráběcích strojů dále stagnuje. Očekává se pokles výroby. Nové objednávky nejsou na obzoru.

Prodej obráběcích strojů členských firem svazu VDW je v současné době stále podporován nevyřízenými objednávkami. Na obzoru se nerýsuje žádná pozitivní změna trendu v objednávkách. Ve […]

AI na veletrhu HANNOVER MESSE: Klíč ke konkurenceschopnému a udržitelnému průmyslu

Posílení konkurenceschopnosti, ochrana klimatu, podpora prosperity – to jsou hlavní úkoly, které dnes stojí před průmyslem. Klíčem ke zvládnutí těchto výzev jsou inovativní technologie. Jak […]