Automotive

13. března 2018 10:59

Nabíječka autobaterií BC512S pro průmyslové aplikace

Společnost ATEQ je mezi výrobci automobilů a automobilových součástí známá především svými přístroji pro měření těsnosti a diagnostickými nástroji (analyzátory) stavu TPMS ventilů. ATEQ je však také aktivní v oblasti servisu letecké techniky, kde nabízí testery pitostatiky, přístroje pro kontrolu kabeláží a univerzální inteligentní stanice pro údržbu a nabíjení baterií používaných v letadlech.

BC512S
Spojením know­‑how z obou oblastí a těsnou spoluprací s producenty vozidel byla vyvinuta nabíječka baterií BC512S. Nabíjecí stanice je určena především pro linky do výroby automobilů a všude tam, kde se pracuje s automobilovými bateriemi 12 V, které je nutné během procesu kontrolovat a dobíjet. Tomu odpovídá koncept zařízení – je to bezúdržbová nabíjecí stanice schopná dodávat nabíjecí proud až 50 A, s nejjednodušší možnou obsluhou, s řadou diagnostických funkcí a s možností zasílání dat o výsledku nabíjení do firemních informačních systémů. Stanice nevyžaduje žádné nastavení.

Použití
Na obrázku je zachycena jedna z běžných aplikací nabíječky BC512S. Obsluha připojí kabely k baterii a jako první je zkontrolována polarita baterie. Obsluha je okamžitě upozorněna na případné přepólování baterie. Pokud je baterie správně připojena, vše ostatní proběhne automaticky. Přístroj diagnostikuje stav baterie a sám zvolí další postup. Baterie, které vyžadují dobití, jsou nabíjeny a stanice kontroluje průběh nabíjení pomocí vlastního diagnostického algoritmu. Po dosažení plné kapacity stanice přechází do udržovacího režimu. Vadné baterie (např. s vnitřním zkratem, baterie s velmi nízkým napětím) jsou vyřazeny z procesu nabíjení.
Protože se tento typ nabíjecích stanic používá i při finálních operacích při výrobě automobilů, je stanice vybavena i automatickou detekcí a rozpozná stav, kdy byl nastartován motor, a sama ukončí dočasně proces nabíjení.
O průběhu nabíjení je obsluha informována stavovými barevnými diodami, piktogramy na displeji a zobrazeným údajem o aktuálním napětí a nabíjecím proudu. Není tedy nutné číst žádné zprávy, vše je naprosto intuitivní a tudíž i zaškolení obsluhy je velice rychlé a jednoduché.
Stanice po dokončení cyklu v závislosti na odpojení nabíjecích kabelů odešle do nadřízeného systému údaje o počátečním napětí baterie, o konečném napětí, proudu na konci nabíjení a zprávu o dodané kapacitě v Ah.

Příslušenství
Software uvnitř stanice, který řídí nabíjení, diagnostiku a odesílání dat, může být modifikován podle potřeb uživatelů a je možné ho jednoduše updatovat. Stanice je napájena standardně ze sítě 230 V. Se stanicí jsou dodávány i nabíjecí kabely v různých délkách podle potřeb uživatelů. Stanice může být doplněna o čtečku čarových kódů. Na horní straně nabíječky je kovový interface pro jednoduché zabudování do výrobní linky.

Premiéra v ČR
BC521S bude předvedena na letošním brněnském veletrhu Ampér v zastoupení ATEQ pro Českou a Slovenskou republiku na stánku 3.12 v hale V. Můžete zde získat další informace a seznámit se s celým sortimentem měřicích přístrojů ATEQ.

Ing. František Bahenský

ATEQ
Mezírka 775/1, Brno
Tel.: 549 210 419
www.ateq.cz

Mohlo by se Vám líbit

Cívka za cívkou pro vyšší efektivitu

Vysokozátěžové paletové regály pro Invesztál Cívky z nejrůznějších (barevných) kovových plechů představují základní materiál, ze kterého Invesztál vyrábí nejrůznější tvary a druhy střešních krytin a systémy […]

Panasonic Industry nabízí přizpůsobení automatizačních produktů

Speciální služba přináší zákazníkům Panasonic Industry možnost získat produkt již vhodně předpřipravený pro jejich projekt či výrobu. Společnost Panasonic Industry nabízí nejen nejmodernější produkty pro […]

Trelleborg rozšiřuje své podnikání prostřednictvím akvizice společnosti Minnesota Rubber & Plastics

Společnost Trelleborg komentuje nedávno dokončenou akvizici americké společnosti Minnesota Rubber & Plastics. Tato firma se sídlem nedaleko Minneapolis je předním výrobcem polymerových a termoplastických komponentů […]