Automotive

18. dubna 2023 21:15

Ložiska vřeten od NSK zvyšují spolehlivost v automobilovém průmyslu

Velký výrobce automobilových motorů výrazně zlepšil spolehlivost svých CNC obráběcích center tím, že do jejich vřeten implementoval ložiska od firmy NSK s  těsněním, která zabraňují průniku řezné kapaliny. Výsledkem je výrazné snížení nákladů spojených s náhradními ložisky, údržbářskou prací a prostoji výroby, což firmě ušetří téměř 191 000 EUR ročně.

Pro automobilový průmysl jsou typické velké požadavky na propustnost, sériovost výroby a relativně malé marže. S ohledem na to je každé zastavení výroby velmi nepříjemné jak z hlediska nákladů, tak z hlediska schopnosti uspokojit poptávku zákazníků. Výrobce motorů, který bojoval s opakovanými závadami ložisek na svých vertikálních obráběcích centrech, věděl, že naléhavě potřebuje spolehlivé řešení.

Se zkušenostmi odborníků NSK a osvědčeným programem AIP (Added Value Programme) byla továrna na motory v dobrých rukou. Procesní mapa NSK AIP se zaměřuje na klíčové aktivity, jako jsou dokumentované průzkumy, hodnocení stavu ložisek, identifikace kritických problémů ložisek a detailní rozbor problému s fotografickými záznamy.

V rámci tohoto procesu ukázala analýza ložisek provedená firmou NSK nedostatečné mazání v důsledku proniknutí chladicí kapaliny (používané při obrábění) za těsnění ložiska. Společnost proto doporučila implementaci svých utěsněných kuličkových ložisek s kosoúhlým stykem. Tato velmi přesná ložiska jsou ideální pro použití na vřetenech mnoha obráběcích strojů, včetně vertikálních obráběcích center.

Ložiska jsou vybavena bezkontaktním těsněním, které slouží k zajištění jejich životně důležité ochrany, aniž by došlo ke snížení výkonu vřetena (bez snížení otáček). Tato ochrana omezuje všechny příležitosti úniku maziva a současně snižuje opotřebení oběžné dráhy i kuliček a také hlučnost a vibrace. Utěsněná ložiska též zvyšují teplotní stabilitu a umožňují obrábění s vyšší přesností.

Změna původního ložiska za ložisko s delší životností maziva vedla k působivému snížení počtu poruch o 78 %, což přineslo roční úsporu nákladů ve výši 190 992 EUR. Společnost NSK, která poskytuje zákazníkům v rámci procesu AIP přidanou hodnotu v podobě rozboru problému, také poskytla školení o optimálních postupech montáže a konzultace při návrhu komponent stroje souvisejících s uložením.

Utěsněná kuličková ložiska s kosoúhlým stykem NSK výrazně zlepšila spolehlivost obráběcího centra ve velkém automobilovém závodě

 


O společnosti NSK Europe
Společnost NSK Europe Ltd. je evropskou pobočkou tokijského výrobce ložisek NSK založeného v Japonsku v roce 1916, který dnes zaměstnává zhruba 30 580 lidí ve svých provozech po celém světě. Výrobky a řešení nabízené tímto dodavatelem pro potřeby průmyslové a automobilové výroby můžete najít všude tam, kde je třeba zajistit pohyb. Kromě téměř všech druhů valivých ložisek zahrnuje sortiment společnosti také těsněná ložiska, lineární technologie, ložisková tělesa pro kola, ložiska převodovky a motoru a systémy řízení. Firma si zakládá na dokonalosti ve všech oblastech svého podnikání. Jejím cílem je razit ve svém oboru cestu kvality, které dosahuje díky neustálému zlepšování, prvotřídnímu vývoji nových výrobků, optimalizovaným výrobním procesům a službám zaměřeným na spokojenost zákazníka. Ve fiskálním roce 2021 dosáhlo více 4 250 zaměstnanců společnosti NSK Europe Ltd. obratu přesahujícího 818 milionů eur.
www.nskeurope.com

Mohlo by se Vám líbit

HLUBOKÉ ZAPICHOVÁNÍ (GL) s Dormer Pramet sortimentem pro upichování a zapichování

Společnost Dormer Pramet má ve svém portfoliu komplexní sortiment pro upichování a zapichování, který byl vyvinut s důrazem na zákaznicky efektivní řešení a stále se […]

Technology Days lákají na přednášky i robotické instalace z praxe

Pardubický veletrh pořádaný firmou Stäubli už potřetí nabídne pohled na budoucnost robotiky. Ve výstavním centru Ideon proběhnou od 6. do 8. června Technology Days, na […]

Siemens představuje digitální datový řetězec pro úsporu času a nákladů

Pilotní projekt v továrně společnosti Bayer v Dormagenu Spolehlivá identifikace výrobku pomocí ID odkazu a rychlý přístup k digitálním informacím o výrobku Automatické poskytování dat prostřednictvím platformy […]