Automotive

12. června 2023 07:40

Ložiska NSK přinášejí makro výhody pro mikromobilitu

Vzhledem k tomu, že trh mikromobility do roku 2030 poroste, je NSK v nejlepší pozici pomoci výrobcům OEM využít této významné poptávky. Ložiska společnosti NSK mají všechny potřebné vlastnosti: pevnost, tepelné zpracování a kompaktní rozměry potřebné k úspěchu v jakémkoli projektu zahrnujícím výrobu elektrokol, elektroskútrů nebo nákladních kol a dalších prostředků pro mikromobilitu.

Podle zprávy, kterou v srpnu 2022 zveřejnil odborník na průzkum trhu The Brainy Insights, dosáhne celosvětový trh mikromobility do roku 2030 hodnoty 202,41 miliard USD (190,3 miliard EUR), což představuje impozantní míru růstu (CAGR) ve výši 17,45 % v období prognózy v letech 2022–2030. Hnací silou poptávky po mikromobilitě a cenově úsporných možnostech cestování je zejména oživení globálního cestovního ruchu v postpandemickém světě. Dopravní prostředky tohoto typu jsou také ústředním bodem plánů rozvíjejících se „chytrých“ měst. Takový je očekávaný růst, a proto se v současné době řada hlavních dodavatelů automobilového průmyslu chystá diverzifikovat své aktivity do sektoru mikromobility.

Samozřejmě, když je poptávka po těchto řešeních vysoká, OEM musí identifikovat spolehlivé technické partnery, kteří jsou schopni dodávat vysoce kvalitní a spolehlivé produkty a současně zaručit odolnost dodavatelského řetězce. Dodavatelé ložisek nejsou výjimkou.

S rozšířením e-mobility přichází zvláštní soubor požadavků na ložiska. Vezměte si například elektrokola. Tato kola jsou kompaktní, ale relativně těžká, protože musí odolávat velkému zatížení způsobeným cyklistou, pohonnou soustavou a jejich interakcí s vozovkou. V přímé korelaci musí být i ložiska kompaktní, ale značně odolná. Dalším požadavkem je potřeba minimalizovat třecí moment, aby bylo možné s elektrokolem snadno manipulovat.

Požadavek na malé rozměry není nikde výraznější než u pohonné jednotky elektrokol, která musí být co nejužší, a přesto musí obsahovat jak elektromotor, tak převodovku. Uspokojit tyto konstrukční požadavky OEM mohou osvědčená ložiska s nízkým průřezem od NSK, která jsou schopná odolat jak velkému zatížení, tak točivému momentu. Společnost NSK může nabídnout široký sortiment standardních ložisek s nízkým průřezem a také ložiska vyráběná na zakázku podle specifických požadavků zákazníka.

Ložiska s nízkým průřezem od NSK jsou vybavena robustními těsněními, která zabraňují vniknutí vlhkosti a nečistot do ložiska v náročných silničních podmínkách, čímž se maximalizuje jejich životnost. Jejich hladký chod a nízké tření navíc zvyšují pohodlí jezdce a minimalizují hlučnost.

Vlastní pevnost ložisek NSK s nízkým průřezem se odvozuje z řady konstrukčních prvků, včetně použití speciálních materiálů a tepelného zpracování, které pomáhají předcházet deformaci při zatížení. Tato ložiska jsou také užitečná pro elektrická horská kola, kde vzhledem k potenciálně náročnému terénu musí ložisko umožnit účinný přenos točivého momentu z pohonu bez ztráty třením.

Stručně řečeno, ložiska s nízkými průřezy NSK přispívají ke zmenšení dopravního prostředku a snížení hmotnosti ve všech úlohách mikromobility. Kromě toho ložiska s nižším momentem tření a menším kolísáním točivého momentu zlepšují přenos točivého momentu a zajišťují plynulý pohyb, a to i při velkých rychlostech.

Ložiska NSK s nízkými průřezy jsou ideální pro použití v mikromobilitě

 


O společnosti NSK Europe
Společnost NSK Europe Ltd. je evropskou pobočkou tokijského výrobce ložisek NSK založeného v Japonsku v roce 1916, který dnes zaměstnává zhruba 30 580 lidí ve svých provozech po celém světě. Výrobky a řešení nabízené tímto dodavatelem pro potřeby průmyslové a automobilové výroby můžete najít všude tam, kde je třeba zajistit pohyb. Kromě téměř všech druhů valivých ložisek zahrnuje sortiment společnosti také těsněná ložiska, lineární technologie, ložisková tělesa pro kola, ložiska převodovky a motoru a systémy řízení. Firma si zakládá na dokonalosti ve všech oblastech svého podnikání. Jejím cílem je razit ve svém oboru cestu kvality, které dosahuje díky neustálému zlepšování, prvotřídnímu vývoji nových výrobků, optimalizovaným  výrobním procesům a službám zaměřeným na spokojenost zákazníka. Ve fiskálním roce 2021 dosáhlo více 4 250 zaměstnanců společnosti NSK Europe Ltd. obratu přesahujícího 818 milionů eur.
www.nskeurope.com

Mohlo by se Vám líbit

Robotizace se vyplácí. OSTROJ rozšiřuje kovárenskou výrobu

Česká strojírenská společnost OSTROJ rozšiřuje produkci zápustkových výkovků pro automobilový koncern Volkswagen. Díky investici do moderní robotické kovací linky se opavské společnosti podařilo významně zvýšit […]

Inovativní podlahové desky con-pearl®: Nová éra užitkových vozidel

Je čas na něco nového! Alternativou dřevěných podlah a obložení stěn užitkových vozidel a dodávek jsou nově polypropylenové voštinové desky con-pearl®. Jsou o cca 50 […]

Tatra Trucks má nejmladšího ředitele výzkumu a vývoje ve své historii

Od počátku března nově zastává pozici ředitele výzkumu a vývoje společnosti Tatra Trucks Jakub Pončík, který spojil svou profesní dráhu s nejstarší českou automobilkou již […]