Automotive

11. listopadu 2021 12:10

LETECKÉ OPRAVNY JOB AIR TECHNIC PODEPSALY RÁMCOVOU SMLOUVU S AIRBUSEM

V letošním roce je tomu deset let, kdy letecké opravny JOB AIR Technic začaly poskytovat údržbu letounům Airbus. Nabyté zkušenosti a odbornost se podařilo přetavit v podpis rámcové smlouvy na servis strojů Airbus, a společnost se stala schváleným dodavatelem služeb Airbusu. JOB AIR Technic tak pokračuje v úspěšném roce: leteckým opravnám se daří nabírat nové zaměstnance, v říjnu otevřely novou opravárenskou linku a jsou zakázkově naplněné.

K podpisu rámcové smlouvy došlo poté, co největší evropský výrobce dopravních letadel provedl ve společnosti JOB AIR Technic rozsáhlý audit a na jeho základě se rozhodl, že mošnovské opravny do prestižní skupiny svých schválených dodavatelů přijme. Detaily smlouvy se dojednaly na nedávném veletrhu MRO v Amsterdamu, k podpisu ze strany JOB AIR Technic pak došlo na počátku listopadu.

„Výhodou této rámcové smlouvy je, že v současné době, když za námi přijde Airbus s tím, že potřebuje vykonat nějaký servis    pro sebe, nebo pro svého zákazníka, není potřeba žádný dodatečný audit. Jsme v jejich systému, nastavené jsou všechny procesy, platby, manuály. Získali jsme podporu největšího výrobce letadel, což se pozitivně projevuje i při jednání se zákazníky,“ říká Vladimír Stulančák, generální ředitel JOB AIR Technic.

Iniciativa k uzavření smlouvy přišla ze strany Airbusu. Celý proces trval zhruba dva roky, což ale bylo způsobeno především koronavirovou pandemií. Dohoda je výhodná i pro Airbus, který v ostravských opravnách získal silného partnera, který mu může pomáhat například s traťovou údržbou, uvolněním letadel při jejich předání zákazníkovi nebo pro případ dovybavení nově vyrobeného letadla z linky podle požadavků zákazníka a podobně.

Airbusy rodiny A320 dlouhodobě v JOB Air Technic tvoří většinu servisovaných letadel, proto je i zkušenost s těmito stroji vyšší, byť se poměr s Boeingy v posledních letech postupně vyrovnává. A postupně se vylepšuje i situace v letectví, které bylo koronavirovou pandemií silně zasaženo. Celkově se trh dostal zhruba na 70 procent svého výkonu z časů před vypuknutím pandemie.

„I díky tomuto oživení, stejně tak díky krokům, které jsme dělali v časech pandemie, by se nám mělo v letošním roce podařit splnit finanční i obchodní plán. Měli jsme úspěšnou náborovou kampaň, letos jsme přijali zhruba padesát nových zaměstnanců, z nichž jsou tři čtvrtiny ze zahraničí, ze zemí jako je Itálie, Řecko, Srbsko, Bulharsko, Ukrajina či Bělorusko. Stali jsme se díky tomu definitivně multikulturní firmou, kde je hlavním jazykem angličtina,“ popisuje generální ředitel.

Ve firmě důsledně dbali na to, aby byli zahraniční zaměstnanci rozděleni do opravárenských linek ke stávajícím zaměstnancům. Nový nábor umožnil firmě také od prvního října spustit další opravárenskou linku, která dále navyšuje kapacitu společnosti. I tak ale jedou opravny naplno a například zákazníci, kteří měli na mošnovském letišti po dobu pandemie uzemněná letadla, musejí na jejich znovuzprovoznění počkat.

Přestože firma získává nedostatkové letecké mechaniky ze zahraničí, již nyní začíná přinášet plody znovuobnovená spolupráce s Vítkovickou střední školou. „Měli jsme u nás na návštěvě studenty a  rodiče maturitního ročníku oboru letecký mechanik. Je to silný ročník má celkem 29 studentů. Dvanácti studentům jsme nabídli stipendia. Pokud nepůjdou na vysokou školu, nastoupí u nás. Rádi ale přijmeme i další. Naše snaha je v horizontu dvou let otevřít další linku, takže absolventy budeme i nadále potřebovat,“ říká Vladimír Stulančák.

Firma také využila možnosti veřejně prezentovat své služby na tradičním MRO veletrhu v Amsterdamu, kde měla vlastní stánek. Plné dva dny se tak její zástupci mohli intenzivně věnovat osobním setkáním s partnery i se zákazníky, což v průběhu pandemie nebylo možné. „Během těch dvou dní jsme mohli dvanáct hodin denně absolvovat osobní jednání. Pozitivní zpětná vazba z trhu nás velmi potěšila,“ doplňuje generální ředitel leteckých opraven.


O společnosti JOB AIR Technic

Letecká opravna JOB AIR Technic sídlící na letišti Leoše Janáčka v Mošnově byla založena v roce 1993. V roce 2008 vybudovala nový údržbový hangár a získala oprávnění k údržbě letounů Boeing 737, o tři roky později pak oprávnění na letadla Airbus A320. V roce 2017 získala též oprávnění k údržbě letounů Airbus A330. Společnost se specializuje na tzv. těžkou údržbu, často spojenou se změnou provozovatele letadla či s jeho návratem od pronajímatele leasingové společnosti. V roce 2016 se společnost JOB AIR Technic stala součástí holdingu Czechoslovak Group. V roce 2019 byl dokončen druhý opravárenský hangár s dílenským, skladovým a administrativním zázemím.

Mohlo by se Vám líbit

Tatra Trucks investuje 700 milionů korun do výrobních technologií pro dosažení objemu produkce až 2500 vozů za rok

Kopřivnická automobilka odstartovala investice do špičkového strojního vybavení, aby zefektivnila výrobní procesy a zvýšila objem produkce až na 2500 vozidel za rok. Tatra také spustila […]

Inovace a udržitelnost: 83 metrů energetického řetězu pro odpadové hospodářství

Jak skloubit inovace a udržitelnost? Přesně to je příklad projektu 83 metrů dlouhého energetického řetězu, který navrhla a kompletovala litoměřická firma HENNLICH pro jeřábovou dráhu […]

POZVÁNKA na veletrh HANNOVER MESSE 2024: „Vstupenka zdarma“

  • 25. března 2024

Vážení čtenáři, dovolte, abychom Vás pozvali k návštěvě mezinárodního veletrhu HANNOVER MESSE, na kterém představí v termínu od 22. do 26. dubna 2024 přes 4000 firem novinky […]