Automotive

11. ledna 2024 08:30

Kia na Slovensku vyrobila už 7 milionů motorů

  • Nejvíce vyráběným motorem je benzínový motor 1,6 litru T-GDi
  • V roce 2023 činil podíl vyrobených benzínových motorů 87 %
  • Rekordní byl rok 2016, kdy bylo vyrobeno téměř 613 tisíc motorů

Kia Slovakia zahájila výrobu motorů v roce 2006. Dnes vyrábí jak benzínové, tak dieselové motory ve dvou samostatných halách s více než sedmi sty zaměstnanci. Mezi všemi dosud vyrobenými pohonnými jednotkami tvořily benzínové motory 60 %, v roce 2023 se tento podíl zvýšil na 87 %. Nejvíce vyráběným motorem je benzín o objemu 1,6 litru T-GDi, určený například pro modely Sportage včetně nízkoemisních verzí HEV a PHEV.

Kia Slovakia, jako jediný výrobní závod značky Kia v Evropě a zároveň jediný výrobce automobilů na Slovensku, který si vyrábí vlastní pohonné jednotky, oslavila 24. listopadu významný milník – výrobu 7miliontého motoru. Tento motor, benzínový agregát o objemu 1,6 litru, bude součástí plug-in hybridní verze modelu Sportage.

Výrobní kapacita závodu zahrnuje různé typy pohonů, od benzínových o objemu 1,5 a 1,6 litru po dieselové o objemu 1,6 litru. Výroba pohonných jednotek byla zahájena společně se spuštěním výroby automobilů v roce 2006. Výroba v druhé hale, která produkuje výhradně benzínové pohonné jednotky, byla spuštěna v roce 2011. Rekordní byl rok 2016, kdy bylo vyrobeno téměř 613 tisíc motorů.

„Při výrobě motorů se používají nejmodernější technologie a obráběcí stroje, které zajišťují velmi přesné opracování dílů motoru, s přesností na mikrony. Konečné produkty se vyznačují minimální chybovostí. Na kritické montážní procesy jsou aplikovány kontrolní systémy, jako například kontrola pozice utahování. Pro inspekci dílů se postupně aplikují automatické systémy s umělou inteligencí, které v kombinaci s odborností a zkušenostmi operátorů zaručují vysokou úroveň kvality vyrobených pohonných jednotek,“ uvedl Juraj Kajánek, vedoucí výroby motorů v Kia Slovakia.

Velkou výzvou jsou projekty související s emisními normami Euro 6e a Euro 7. V případě projektu Euro 6e bylo možné díky vysoké odbornosti zaměstnanců připravit a realizovat celou modifikaci samostatně v rámci oddělení. Modifikace linek na normu Euro 7 začne během letošní zimní odstávky a bude postupně pokračovat.

„Vysoká úroveň znalostí a dovedností našich zaměstnanců je dosažena pravidelným vzděláváním. Jejich permanentní rozvoj je zaměřen nejen na obrábění kovů a montáž, ale také na programování robotů a technologií zajišťujících mimořádnou přesnost dílů,“ doplnil Juraj Kajánek.

V roce 2020 prošla hala 2 důležitou modernizací, při níž investice ve výši 70 milionů EUR umožnila výrobu druhé generace benzínových motorů 1,6 GDi a T-GDi. Od roku 2018, hlavně kvůli aféře dieselgate, se výrazně snížil odbyt dieselových agregátů, což vedlo k většímu využití nové haly pro výrobu benzínových pohonných jednotek. V roce 2023 činil podíl vyrobených benzínových motorů až 87 % (vč. alternativních verzi HEV a PHEV).

„Kia Slovakia již od začátku produkce exportuje vyrobené motory i do jiných automobilových závodů. Jde především o sesterský závod Hyundai Motor Manufacturing Czech, kam každoročně směřuje téměř polovina produkce. Za prvních 10 měsíců tohoto roku to bylo 190 tisíc motorů, což představuje 44 % naší produkce. V menším množství exportujeme také do závodu Hyundai v Turecku a v minulosti jsme je dodávali i do závodu v Indii,“ uzavřel mluvčí společnosti Tomáš Potoček.

Sledujte Kia na Twitteru @KIACzech

 


Společnost Kia Czech s.r.o.

Kia Czech (www.kia.cz) je výhradním dovozcem nových vozů značky Kia do České republiky, ve které působí již 30 let. Za dobu své existence prodala přes 148 tisíc automobilů. Aktuálně nabízí 14 modelů včetně nabídky alternativních pohonů (3x HEV, 5x PHEV, 5x BEV), kterou Kia disponuje od roku 2014. Distribuční síť značky čítá 59 prodejních a servisních míst. Kia se řadí mezi TOP 5 nejprodávanějších značek v ČR. Je dlouhodobým partnerem Autodromu Most se zaměřením na bezpečnost silničního provozu. Od roku 2009 dárcem Nadace Naše dítě a třetí sezónu hrdým partnerem hokejové legendy Jaromíra Jágra i dodavatelem vozů pro hokejový klub Rytíři Kladno.

 

Mohlo by se Vám líbit

O udržitelný zdroj bílkovin se starají na hmyzí farmě roboty KUKA

Šest robotů společnosti KUKA pracuje na největší a první komerční hmyzí farmě v Dánsku. Firma ENORM Biofactory zde chová larvy much Hermetia illucens, z nichž […]

Jak privátní 5G sítě pomáhají rozvoji chytré výroby?

Thorsten Lutz ze společnosti Panasonic TOUGHBOOK se zamýšlí nad dopadem implementace privátních 5G sítí do průmyslové výroby. Sektor výroby a průmyslu čelí mnoha výzvám, včetně […]

Grumant: Produktivní nástroje pro vrtání

Efektivita je slovo, které se v dnešní době skloňuje snad v každé firmě. Ve strojírenství to znamená neutuchající úsilí při hledání nových technologií, postupů a v neposlední řadě produktivnějších […]