Automotive

11. května 2018 10:21

Jak se vyvíjejí nové aplikace lepených spojů

Lepení je jednou z oblíbených, ale náročnějších metod spojování materiálů. Obrovské množství různorodých aplikací lepidel přináší některé technologické „oříšky“, které je potřeba vyřešit předtím, než se rozhodne o finální technologii použité na výrobku.

Kdo, co, jak?
Zajisté bude rozdíl, jestli lepení používáme na balení našich produktů do kartonových krabic, na fixaci výrobků v obalech nebo obalů na paletě. Taková aplikace je léty prověřená a jednoduchá.
Zajímavější to bude, když lepením vzniká přímo náš výrobek. Ať už je to spotřební zboží (např. žehlicí prkno, čajová konvice, psací potřeby) nebo stavební materiál (paropropustná fólie, samolepicí lišty, parkety, izolace nalepená na cihle, rekuperační jednotky), nábytek (lepené nosníky, laminované desky, olepování jejich hran, čalounění), potřeby pro zdravotnictví (plenky, operační roušky), lepené hřbety knih nebo mnohé díly automobilů (např. výplně dveří, čalounění stropu, tlumicí materiály, okna, světlomety, zrcátka, zámky, reproduktory, filtry a další).
Najednou nás zajímá i pevnost spoje, odolnost proti teplotám, povětrnostním vlivům – ale také způsob nanášení, automatizace, využití robotů, rychlost aplikace, dále klademe velký důraz na kvalitu výrobku, spolehlivost výrobního zařízení, a na konec na to nejdůležitější – výrobní náklady. To všechno je potřeba brát v úvahu při rozhodování o nejvhodnější technologii.

Zdá se to jako složitý úkol…
… který se stává snadným, pokud máte někoho, kdo se svými d esítkami let zkušeností v těch nejsložitějších aplikacích umí navrhnout několik variant řešení, a ty vám předem vyzkoušet.
Vytipovat a odzkoušet několik druhů lepidel, navrhnout varianty způsobu nanášení a všechny vám je předvést na vašem konkrétním výrobku. A třeba – v extrémních případech – vám říct: „Pánové, tudy cesta nevede, musíte výrobek zkonstruovat jinak“.Není třeba se bát – ve většině případů se najde vhodné řešení, jak na základě celosvětových 40letých zkušeností, jednak pomocí unikátního Expertního centra pro průmyslové lepení. To v minulých letech vybudovala československá pobočka švýcarské firmy společnost Robatech CZ, která se specializuje na vývoj zařízení a technologií pro nanášení lepidel.

K čemu takové Expertní centrum pro průmyslové lepení slouží?
Cílem jeho vybudování je právě pomoc průmyslovým podnikům s vývojem jejich výrobků tak, aby byly vhodné pro lepení jak pevnostně, tak technologicky a následně s vývojem samotné aplikace lepidla podle požadovaných parametrů automatizace a výrobní kapacity. Tedy od ručního nanášení aplikační pistolí, přes jednoduché stroje ručně ovládané, až po (polo)automatické výrobní linky nebo robotizované buňky.
S tím vším má plzeňský tým Robatechu dlouholeté zkušenosti a hlavně technologiemi vybavené zkušební pracoviště. V Expertním centru tak můžete odzkoušet jak technologii nanášení housenek nebo spirálovým sprejem s pohybem výrobků na dopravním pásu, tak na unikátním převíjecím a laminovacím stroji, který umožňuje jak prvotní zkoušky plošného nánosu lepidla kontaktní hlavou šířky 250 mm, tak plně simulovat výrobní podmínky laminací až do šířky 2000 mm a rychlosti 50 m/min.

Robatech CZ s.r.o.
Planá 20, 33011 Hromnice
Tel.: +420 378 605 805
Email: info@robatech.cz
www.robatech.cz

Mohlo by se Vám líbit

DAKO-CZ poprvé v historii překonalo dvoumiliardové tržby. Za poslední čtyři roky vyrostlo o 100 procent

Společnost DAKO-CZ, výrobce brzdových systémů a komponent pro kolejová vozidla z východočeské Třemošnice, pokračuje ve strmém růstu. V roce 2019 poprvé překonala miliardový obrat a za pouhé […]

Nová úroveň digitalizace: EDI modul přímo v informačním systému Abra šetří firmám čas i peníze

Informační systém Abra Gen přináší nový EDI modul, který svou funkčností posouvá úroveň bezpapírové komunikace. Na vývoji modulu se společně s firmou Abra Software podílel […]

O krok napřed – EMCO stroje s řídicím systémem SINUMERIK ONE

Digitálně nativní CNC řídicí systém SINUMERIK ONE s novými technologickými funkcemi a uživatelským rozhraním v novém designu se již úspěšně používá na soustruzích a frézkách […]