Automotive

25. září 2017 13:38

Hliníkové prvky a profily

… snadná a rychlá aplikace v průmyslových provozech

Trubkový konstrukční systém z hliníkové slitiny od společnosti Bosch Rexroth reaguje na požadavky uživatelů po jednoduché, rychlé a cenově příznivé realizaci regálů, montážních stolů, materiálových a logistických vozíků ve výrobě. Nově je má ve svém sortimentu i společnost PK SERVIS technické součásti s. r. o., která je nejvýznamnějším autorizovaným distributorem Bosch Rexroth CZ v oblasti lineární a montážní techniky.

Klasické konstrukční systémy, založené na principu tenkostěnné ocelové trubky opláštěné termoplastem, jsou uživatelům dobře známé. Vedle svých nesporných výhod, jako je jednoduchost konstrukce a rychlá montáž, však mají i své nedostatky. Je to zejména nízká pevnost spojů trubek, ve kterých po čase dochází k omačkání plastové části pod kovovou spojkou. Spoje se uvolňují, a je třeba je dodatečně opět dotáhnout. Další nevýhodou klasických trubkových systémů je příliš veliký počet rozličných typů spojek potřebných ke spojení trubkových profilů. Typ spojky je prakticky závislý na počtu a prostorovém uspořádání trubek, které má spojit. To vede k nadměrným skladovým zásobám, co se týká šíře sortimentu. V neposlední řadě je to ekologické hledisko. Po ukončení životnosti zařízení je recyklace opláštěných ocelových trubek problematická. V podstatě patří do kategorie zvláštního odpadu, za jehož ekologickou likvidaci je třeba navíc zaplatit.

Inovace jménem EcoShape
Společnost Bosch Rexroth uvedla nedávno na trh trubkový konstrukční systém EcoShape, který si zachovává přednosti klasických systémů a zároveň odstraňuje jejich nedostatky. Koncept systému EcoShape je založen na hliníkovém trubkovém profilu s rybinovými drážkami po jeho obvodu. Složení hliníkové slitiny je stejné jako u desítky let osvědčených hliníkových Bosch-profilů čtyřhranného průřezu – AlMgSi 0,5 F25. Povrch trubkového profilu tvoří tvrdá eloxovaná vrstva. V sortimentu jsou dva typy trubkových profilů průměru 28 mm. První typ profilu je kruhového průřezu, uzavřený, se čtyřmi rybinovými drážkami symetricky rozmístěnými po obvodu. Druhý typ trubkového profilu má tři drážky po 90° a navíc jednu standardní T-drážku velikosti 10 mm.

Příslušenství
Pomocí adaptérů lze snadno kombinovat trubkový systém s klasickým profilovým konstrukčním systémem všude tam, kde je výhodné využít velké pevnosti a tuhosti hliníkového profilu čtvercového či obdélníkového průřezu. Kombinací systémů se docílí optimální pevnosti konstrukce při maximální úspoře materiálu. Vedle trubkových profilů a různých spojek jsou k dispozici závitové vložky, které umožňují připevnění výškově stavitelných nohou a pojezdových kol pro mobilní aplikace. Kladičkové a válečkové dráhy pak v kombinaci s trubkovými rámy umožňují vytvářet FiFo regály, jednoduché gravitační dopravníky apod. Pomocí objímek lze připevnit k trubkovému rámu plošné výplně a realizovat tak např. materiálové police pro ruční pracoviště.

Softwarová podpora
Pro plánování složitějších montážních pracovišť či regálů je projektantům a konstruktérům k dispozici MTpro Layout designer, který podporuje přímý export 3D modelů do všech běžných CAD programů a automaticky generuje kusovník použitých dílů. Software disponuje zástavbovou logikou, která podporuje uživatele při sestavování celých systémů. Sestavování metodou „táhni, pusť, uchop“ maximálně usnadňuje práci s programem. MTpro Layout Designer lze instalovat mimo jiné i na platformu Windows 7, 8 (32 bit/ 64 bit).

Spojovací prvky
Masivní spojovací prvky jsou vyrobeny ze zinku tlakovým litím. Vnitřní výstupky ve spojkách zajišťují pevnou polohu trubky ve spojce. Montáž spojek se provádí jednoduše šestihranným klíčem. Pomocí pouhých pěti typů spojek lze vytvořit prakticky libovolné tvarové spojení trubek, ať už pevné nebo otočné spojení pomocí kloubové spojky. Konstrukce spojek umožňuje v podélném směru určitou délkovou toleranci trubkových přířezů. Trubkové profily je tak možné řezat ručně s jistou nepřesností přímo na místě montáže.

Antistatické provedení
Pro tzv. antistatické ESD aplikace, kde je požadováno, aby konstrukce zařízení definovaným způsobem odváděla elektrostatický náboj, nejsou zapotřebí žádné speciální trubkové profily nebo spojky. Hliníkový trubkový systém EcoShape je vhodný jak pro standardní, tak antistatické aplikace. Vodivého spojení mezi trubkovými profily je docíleno prostým dotažením standardní spojky.

PK SERVIS technické součásti s. r. o.
Nad Sládečkem 600, 390 02 Tábor
tel. +420 381 258658
fax. +420 381 258660
e-mail: info@pkservis.com
www.pkservis.com

Mohlo by se Vám líbit

Střízlivíme. Digitalizace je nástroj, problémy za nás nevyřeší

Za technologie utrácíme jako zběsilí. Divoká digitalizace nás dostala do stavu, kdy zavádíme jeden systém za druhým, ale vytěžit z nich dokážeme minimum. Trápí se […]

Vysokorychlostní kuličková ložiska se snadnou manipulací a velkou trvanlivostí od společnosti NSK

Tam, kde jsou vyžadovány velké provozní rychlosti, snadná manipulace a velká trvanlivost, mohou konstruktéři s výhodou využít nová čtyřbodová kuličková ložiska od společnosti NSK. Ložiska […]

Rösler Smart Solutions: Digitální sledování parametrů procesní vody

Lepší pochopení procesu zlepšuje výsledky povrchových úprav omíláním Z ekonomických a ekologických důvodů se stalo nezbytným čištění a recyklace procesní vody v aplikacích hromadných povrchových […]