Automotive

02. února 2020 08:50

Formule z tiskárny! Studentský tým navrhl unikátní konstrukci závodního vozu

Renishaw, přední světová společnost v oboru strojírenských a vědeckých technologií, podpořila tým studentů Brunelské univerzity v Londýně na mezinárodní soutěži Formula Student, kde bylo úkolem zkonstruovat vlastní závodní vůz. Zástupci společnosti obohatili tým Brunel Racing svými odbornými znalostmi z oblasti 3D tisku. Tím přispěli ke vzniku vozidla BR-XX, při jehož výrobě bylo využito tištěného kovového potrubí. I když se studentům vyhrát nepodařilo, vozidlo představili již na dvou evropských závodních okruzích.

Studentský tým z Brunelské univerzity v Londýně se zúčastnil soutěže Formula Student už po dvacáté. Na oslavu svého dlouholetého působení se členové týmu rozhodli přijít s něčím neobvyklým a ambiciózním. Potrubí svého auta, doposud tvořeného pomocí uhlíkových vláken a hliníku, nahradili inovativní metodou výroby – 3D tiskem. Nově vzniklý design potrubí radikálně zvýšil efektivitu jejich vozu. Umožnil funkce jako dvoustupňové vstřikování paliva nebo vylepšení portů mezi výfukovým potrubím a motorem.

Odborné znalosti a rady společnosti Renishaw o tom, jak z aditivní výroby udělat součást výrobního procesu, byly neocenitelné,“ říká Matthew Crouch, student strojního inženýrství a jeden z vedoucích týmu Brunel Racing. Tiskárna typu RenAM 500Q, formou přidávání materiálu z kovového prášku, umožnila vytvořit unikátní design pro potrubí vozu. „Využívání aditivní výroby se rozšiřuje do stále více průmyslových odvětví,“ vysvětluje Joshua Whitmore, aplikační inženýr firmy Renishaw, „v mnoha případech nabízí jasné výhody oproti tradičním výrobním metodám tím, že výrobní proces můžete zjednodušit nebo zvýšit část jeho výkonu.

Brunel Racing představili svůj vůz BR-XX na okruhu Silverstone ve Velké Británii a současně s tím i na závodní dráze v Itálii. Tištěné díly už v minulém roce využil tým z Polytechnické univerzity v Katalánsku ve Španělsku. Letos 3D tisk ve své výrobě použil také tým z univerzity Oxford Brookes.

Každým rokem Formula Student pořádá největší globální soutěž pro studenty designových oborů ze všech koutů světa. V rámci soutěže je proti sobě postaveno více než sto univerzitních týmů. Každý z nich sestavuje jednomístné závodní vozidlo, které musí být nejen bezpečné, ale i dobře ovladatelné, a především výkonné. Studentská formule je velkou příležitostí pro příští generace inženýrů už více než dvacet let.


www.renishaw.cz

Mohlo by se Vám líbit

Digitální továrna 2.0 na MSV nabídne pohled do budoucnosti průmyslu

Digitální transformace je v dnešní době významnou součástí téměř každého odvětví a průmysl není výjimkou. Umožňuje strojírenským firmám automatizovat mnoho procesů, což vede ke zvýšení efektivity […]

Úspěšná firma 21. století: Národní centrum Průmyslu 4.0 a jeho partneři představí na MSV 2023 návštěvníkům, jak na to

Potřeba digitalizovat je jasná, ale jak na to? Jak můžeme co nejlépe využít stávající potenciál firmy? I na tyto otázky najdou odpovědi návštěvníci expozice Úspěšná […]

Reprodukovatelná výroba dokonalých povrchů s vysokým leskem a úspora zdrojů

Suché elektrolytické leštění – větší udržitelnost v oblasti povrchových úprav  Oblast povrchových úprav se vyznačuje požadavky na vyšší kvalitu a zároveň rostoucí potřebou konzistence procesů, […]