Automotive

18. června 2019 12:33

Českobudějovický Bosch testuje kontrolu výrobků pomocí umělé inteligence

Českobudějovická firma Robert Bosch, která patří do skupiny největšího výrobce komponentů do aut, zkouší u některých výrobků kontrolu pomocí umělé inteligence. Je to systém, který Bosch vyvinul.

Kontrolu výrobků pomocí umělé inteligence zkouší firma intenzivně od letošního roku. Technika nahrazuje zrakovou kontrolu, kterou dělá v každé směně několik zaměstnanců. „Je to velmi náročné pro personál, navíc se pracovníci po několika hodinách unaví. Princip umělé inteligence je, že je tam kamera nebo více kamer, ale doplněny grafikou a programem uzpůsobenými pro tyto aplikace. Velkým sběrem dat ze všech testovaných výrobků se do databáze ukládají všechny odchylky a ve finále je systém schopen se sám učit. Sám si zapamatuje algoritmus, předchozí data, umí se zlepšovat a zpřesňovat výsledek,“ řekl technický ředitel společnosti Václav Pixa.

Ve vývojovém a technologickém centru, jež Bosch otevře po létě, může pracovat až 600 odborníků. Firma tam ještě hledá 60 až 80 zaměstnanců. Přesune tam i vývojové aktivity, které již ve městě provozuje, ale buď v upravených kontejnerech, nebo v pronajatých prostorách. Bude zde mít výrobu, vývoj výrobků i softwaru. „Testujeme výrobky, jako je například lambda sonda, pomocí několika testovacích plynů, ale protože se jedná o plyny s obsahem škodlivin, vyžadují v nových laboratořích infrastrukturu pro funkční a bezpečnostní zajištění,“ řekl Pixa.

Letos čeká firma nižší obrat než loni. Příčiny možného poklesu vidí jednatel v nižším výkonu automobilového průmyslu. Automobilky méně investují. Jak řekl jednatel firmy Kai W. Frericks, je nejisté, zda budoucnost odvětví bude ve spalovacích motorech, elektromobilech či vozech na hybridní pohony.

Společnosti roste poptávka po systému DNOX, který snižuje emise oxidů dusíku, jde o moduly do dieselových motorů. Loni meziročně narostla jejich výroba o 20 procent, měsíčně jich závod vyrobí asi 300.000 kusů.

Redakčně upraveno z materiálů ČTK

Mohlo by se Vám líbit

MCAE Systems představuje řadu cenově dostupných a vysoce výkonných 3D tiskáren kovů Xact Metal střední velikosti XM300G

Společnost MCAE Systems oznamuje, že její partner, společnost Xact Metal uvedla cenově dostupné, středně velké kovové 3D tiskárny XM300G na IMTS 2022 v Chicagu, Illinois […]

Nový 2FGP20 – Sada uchopovačů pro KLT boxy

2FGP20 – Sada uchopovačů pro KLT boxy 2FGP20 – Sada uchopovačů pro KLT boxy S potěšením oznamujeme, že společnost OnRobot představila novou sadu uchopovačů pro […]

Mezinárodní strojírenský veletrh ukáže cestu k chytrému a efektivnímu průmyslu

Inovativní technologické novinky, téma energetické efektivity i digitální řešení pro průmysl budoucnosti. To vše nabídne již 63. Mezinárodní strojírenský veletrh, který se uskuteční od 4. […]