18. června 2019 12:33
Českobudějovický Bosch testuje kontrolu výrobků pomocí umělé inteligence
Českobudějovická firma Robert Bosch, která patří do skupiny největšího výrobce komponentů do aut, zkouší u některých výrobků kontrolu pomocí umělé inteligence. Je to systém, který Bosch vyvinul.
Kontrolu výrobků pomocí umělé inteligence zkouší firma intenzivně od letošního roku. Technika nahrazuje zrakovou kontrolu, kterou dělá v každé směně několik zaměstnanců. „Je to velmi náročné pro personál, navíc se pracovníci po několika hodinách unaví. Princip umělé inteligence je, že je tam kamera nebo více kamer, ale doplněny grafikou a programem uzpůsobenými pro tyto aplikace. Velkým sběrem dat ze všech testovaných výrobků se do databáze ukládají všechny odchylky a ve finále je systém schopen se sám učit. Sám si zapamatuje algoritmus, předchozí data, umí se zlepšovat a zpřesňovat výsledek,“ řekl technický ředitel společnosti Václav Pixa.
Ve vývojovém a technologickém centru, jež Bosch otevře po létě, může pracovat až 600 odborníků. Firma tam ještě hledá 60 až 80 zaměstnanců. Přesune tam i vývojové aktivity, které již ve městě provozuje, ale buď v upravených kontejnerech, nebo v pronajatých prostorách. Bude zde mít výrobu, vývoj výrobků i softwaru. „Testujeme výrobky, jako je například lambda sonda, pomocí několika testovacích plynů, ale protože se jedná o plyny s obsahem škodlivin, vyžadují v nových laboratořích infrastrukturu pro funkční a bezpečnostní zajištění,“ řekl Pixa.
Letos čeká firma nižší obrat než loni. Příčiny možného poklesu vidí jednatel v nižším výkonu automobilového průmyslu. Automobilky méně investují. Jak řekl jednatel firmy Kai W. Frericks, je nejisté, zda budoucnost odvětví bude ve spalovacích motorech, elektromobilech či vozech na hybridní pohony.
Společnosti roste poptávka po systému DNOX, který snižuje emise oxidů dusíku, jde o moduly do dieselových motorů. Loni meziročně narostla jejich výroba o 20 procent, měsíčně jich závod vyrobí asi 300.000 kusů.
Redakčně upraveno z materiálů ČTK
Mohlo by se Vám líbit
Digitální továrna 2.0 na MSV nabídne pohled do budoucnosti průmyslu
- Digitalizace
-
30. září 2023
Digitální transformace je v dnešní době významnou součástí téměř každého odvětví a průmysl není výjimkou. Umožňuje strojírenským firmám automatizovat mnoho procesů, což vede ke zvýšení efektivity […]
Úspěšná firma 21. století: Národní centrum Průmyslu 4.0 a jeho partneři představí na MSV 2023 návštěvníkům, jak na to
- Digitalizace
-
30. září 2023
Potřeba digitalizovat je jasná, ale jak na to? Jak můžeme co nejlépe využít stávající potenciál firmy? I na tyto otázky najdou odpovědi návštěvníci expozice Úspěšná […]
Reprodukovatelná výroba dokonalých povrchů s vysokým leskem a úspora zdrojů
- Obrábění
-
29. září 2023
Suché elektrolytické leštění – větší udržitelnost v oblasti povrchových úprav Oblast povrchových úprav se vyznačuje požadavky na vyšší kvalitu a zároveň rostoucí potřebou konzistence procesů, […]