Automotive

21. ledna 2019 15:34

České firmy by mohly být subdodavatelem automobilek v Maroku

Automobilkám v Maroku by mohly v budoucnu dodávat součástky české firmy, Česká republika a Marocké království se ale chystají spolupracovat i v leteckém a textilním průmyslu. Novinářům to dnes v Rabatu řekl premiér Andrej Babiš (ANO), který je v Maroku na dvoudenní návštěvě. Česká strana dnes s tou marockou podepsala dohodu o hospodářské spolupráci.

„Maroko je největší výrobce aut na africkém kontinentu. Dovážíme z něj renaulty a dacie. Je prostor pro české firmy stát se subdodavateli marockého výrobce,“ uvedl Babiš po jednání s marockým premiérem Saadaddínem Usmáním. Česko podle Babiše do Maroka ročně vyváží 2400 škodovek. „S novými typy je ambice dostat se brzy na 4000,“ řekl Babiš.

Vzájemná hospodářská dohoda, kterou dnes podepsala ministryně průmyslu Marta Nováková (za ANO), počítá se vznikem smíšené česko-marocké komory. Podle Novákové by se spolupráce obou zemí měla kromě automobilového týkat i leteckého a textilního průmyslu. Marocká strana má zájem hlavně o speciální technologie, třeba o výrobu nanovláken.

„Marockou stranu primárně zajímají investice českých firem na marockém trhu. Tak, jak je u nás nedostatek pracovníků, tady mají mezi třemi až pěti miliony nezaměstnaných mladých lidí, kteří by měli mít potenciál být vhodnými pracovníky pro české investory,“ uvedla Nováková.

Babiše doprovázejí čtyři desítky zástupců českých firem. Šéf Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák věří, že maročtí partneři budou mít zájem o škodovky, tatry, produkci zbrojního průmyslu nebo o české zdravotnictví. Po zavedení přímé linky Praha-Casablanca by se měl podle Babiše posílit i cestovní ruch. Přímo se zatím z české metropole létá do Marrakéše.

Babiš označil dnes opakovaně Marocké království za bránu do dalších afrických zemí. Česká republika má od roku 2007 s Marokem obchodní přebytek. V roce 2007 do Maroka vyvezla podle údajů ministerstva zahraničí zboží za 280,5 milionu dolarů (6,4 miliardy Kč) a dovezla produkci za 161 milionů dolarů (3,7 miliardy Kč).

Zdroj: ČTK

Kateřina Krausová spr

redakčně zkráceno

Mohlo by se Vám líbit

Výroba rozváděčů je nyní intuitivnější!

Špatná komunikace, nedostatek času a kvalifikovaných pracovníků: to je, bohužel, neradostná realita každodenní práce při výrobě rozváděčů. Společnost EPLAN, poskytovatel softwarových řešení, může pomoci tuto […]

MSV Metal Studénka uvádí do provozu tři velké letošní investice

Nový CNC horizontální vyvrtávací stroj, průběžný tryskací stroj a CNC elektroerozivní hloubicí stroj. To jsou tři největší investice letošního roku, které v těchto dnech uvádí […]

ECO – První řada kluzných pouzder z regranulovaných triboplastů

Udržitelné materiály iglidur ECO H, ECO P, ECO A180 a ECO G se skládají z regranulátů a šetří tak prvotní suroviny. Společenské změny, odpovědnost vůči […]