Automotive

06. září 2023 00:04

Bosch nyní nabízí video řešení pro rozpoznávání okolí vozidla jako samostatný softwarový produkt

Základ pro asistenci řidiče a automatizované řízení

  • Video řešení pro rozpoznávání okolí vozidla je základem pro asistované a automatizované řízení a parkování na SAE úrovních 0 až 4.
  • Společnost Bosch nabízí video řešení pro rozpoznávání okolí vozidla jako modulární softwarový balíček, který je nezávislý na hardwaru a lze jej použít na různých systémech na čipu (SoC).
  • Zákazníci si mohou flexibilně sestavit individuální řešení.

Monotónní a zdlouhavé cesty či dopravní zácpy: Mnoho řidičů chce využít čas strávený řízením jinak než neustálým se soustředěním na dopravní situaci. Díky stále více automatizovaným jízdním funkcím vytváří společnost Bosch technické možnosti, jak si na chvíli odpočinout od řízení. Předpokladem pro to jsou spolehlivé informace o okolí vozidla: Teprve pak může vůz samostatně, bezpečně a pohodlně manévrovat v rámci provozu. Na cestě od asistovaného k automatizovanému řízení a parkování hraje důležitou roli rozpoznávání okolí pomocí videa. Společnost Bosch poskytuje nejen hardware v kombinaci se softwarem, ale nedávno začala nabízet jako samostatný produkt software pro rozpoznávání okolí vozidla pomocí videa. Software Bosch lze používat hardwarově nezávisle na různých tzv. systémech na čipu (SoC). To dává výrobcům automobilů maximální flexibilitu. Na veletrhu IAA Mobility 2023 v Mnichově představí Bosch poprvé nejen video řešení pro rozpoznávání okolí vozidla jako samostatný software, ale také samostatné kamerové hlavy jako hardware.

Software jako rozhodující faktor automatizované mobility 

Řidiči očekávají, že jejich vozidla budou moci být, podobně jako chytré telefony, aktualizována. V budoucnu se budou funkce stahovat do vozidla jako aplikace bez nutnosti obnovení hardwaru. „Budoucnost mobility je softwarově definovaná. Reorganizujeme naše portfolio pro asistenci řidiče a nabízíme našim zákazníkům přesně takové řešení, jaké potřebují,“ říká Christoph Hartung, předseda divize Cross-Domain Computing Solutions, která v rámci společnosti Bosch mimo jiné zastřešuje asistované a automatizované řízení. Software se stává určujícím faktorem při vývoji elektronických systémů v automobilech a zejména v oblasti asistence řidiče. Na pozadí těchto změn Bosch rozšiřuje své portfolio pro asistované a automatizované řízení a parkování. V budoucnu budou na trh zvlášť přicházet také hardwarové a softwarové komponenty.

„Budoucnost mobility je softwarově definovaná. Reorganizujeme naše portfolio pro asistenci řidiče a nabízíme našim zákazníkům přesně takové řešení, jaké potřebují,“
říká Christoph Hartung, předseda divize Cross-Domain Computing Solutions.

Christoph Hartung

Software pro rozpoznávání okolí pomocí videa

Vedle radaru a ultrazvuku je video jedním z několika senzorů pro vnímání okolního prostředí vozidla při asistovaném a automatizovaném řízení. Obrazová data zaznamenaná několika senzory, jako jsou nové kamerové hlavy Bosch, jsou zpracovávána softwarem Bosch a jsou k dispozici pro další asistenční funkce řidiče v oblasti řízení a parkování. Tímto způsobem lze implementovat funkce, které mohou zvýšit bezpečnost. Zde jsou některé příklady: automatické brzdění při jízdě nebo couvání; různé komfortní funkce, jako je adaptivní udržování vzdálenosti a tempomat; aktivní změna jízdního pruhu; parkovací asistent nebo automatizované řízení na dálnici, polní cestě či ve městě. Software od společnosti Bosch spoléhá na metody umělé inteligence, jako např. na hluboké neuronové sítě pro rozpoznávání a klasifikaci objektů. Bosch může při trénování těchto sítí čerpat z celosvětových databází a při vývoji tak zohlednit specifické a místní požadavky dané země.

Od jednotlivých komponentů až po kompletní systémy z jednoho zdroje

„Jsme svědky trendu, kdy zákazníci již nespoléhají na kompletní balíček od dodavatele, ale stále častěji požadují jednotlivé konkurenčně kompatibilní komponenty. To je výzva pro průmysl: Kompatibilní už nemusí být jen hardware, ale také software, který musí být použitelný nezávisle na hardwaru a obsluze,“ říká Sven Lanwer, vedoucí divize Driver Experience (ADAS) ve společnosti Bosch.

Sven Lanwer

Společnost Bosch má dlouholeté zkušenosti s vývojem kompletních kamerových systémů pro asistenci řidiče a také s vývojem speciálního aplikačního softwaru a se softwarovou integrací. Tato kombinace hardwarového a softwarového know-how je jednou z velkých předností naší společnosti. Bosch bude pokračovat ve vývoji nových inteligentních senzorů s vestavěným softwarem. Kombinace kamerových hlavic a integrační platformy ADAS (Advanced Driver Assistance Systems), vysoce výkonného počítače pro oblast ADAS společnosti Bosch, zároveň umožňuje našim zákazníkům sestavovat individuální řešení modulárním a škálovatelným způsobem.

Odborné znalosti hardwaru a softwaru z jednoho zdroje

Ať už se jedná o senzory, palubní počítače nebo software – Bosch vyvíjí a vyrábí klíčové komponenty moderních vozidel pod jednou střechou. Ročně se jedná o více než 250 milionů řídicích jednotek, které jsou navíc vybaveny vlastním softwarem. Naše společnost se však neztratí ani v další stále důležitější oblasti – v integraci softwaru z různých zdrojů a spolupráci mezi automobilovým a IT průmyslem. Naše společnost má i toto integrační know-how.

 


Bosch Mobility je největší obchodní oblast Bosch Group. Podle předběžných údajů její obrat v roce 2022 dosáhl 52,6 miliardy eur, což představuje 60 procent celkového obratu skupiny. Díky tomu je Bosch Group jedním z předních dodavatelů automobilového průmyslu. Obchodní oblast Mobility Solutions sleduje vizi mobility, která je bezpečná, udržitelná a vzrušující, a spojuje odborné znalosti skupiny v oblastech personalizace, automatizace, elektrifikace a konektivity. Pro její zákazníky jsou výsledkem integrovaná řešení mobility. Hlavními oblastmi činnosti obchodní oblasti jsou vstřikovací technika a periferie hnacího ústrojí pro spalovací motory, různorodá řešení pro elektrifikaci hnacího ústrojí, bezpečnostní systémy vozidel, asistenční funkce pro řidiče a automatizované funkce, technologie pro uživatelsky příjemný infotainment, jakož i komunikace mezi vozidlem a vozidlem a mezi vozidlem a infrastrukturou, koncepty opraven a technologie a služby pro automobilový trh s náhradními díly. Bosch je synonymem důležitých automobilových inovací.

Bosch Group je předním mezinárodním dodavatelem technologií a služeb. Společnost celosvětově zaměstnává zhruba 421 000 zaměstnanců (stav k 31. 12. 2022). Tržby firmy za rok 2022 dosáhly podle předběžných výsledků hodnoty 88,2 miliard eur. Činnost Bosch Group se dělí do čtyř obchodních oblastí: Mobility, Průmyslová technika, Spotřební zboží a Energetika a technika budov. Jako přední společnost v oblasti Internetu věcí, Bosch nabízí inovativní řešení pro chytré domácnosti, chytrá města, propojenou mobilitu a propojený průmysl. Využívá svých znalostí senzorových technologií, softwaru a služeb, také svůj vlastní IoT cloud k tomu, aby zákazníkům nabídnul propojená řešení napříč oblastmi – a to z jediného zdroje. Strategickým cílem Bosch Group je přinášet inovace pro propojený život. Bosch zlepšuje kvalitu života na celém světě díky výrobkům a službám, které jsou inovativní a budí nadšení. Stručně řečeno, Bosch vytváří technologie, které jsou „Stvořené pro život“. Bosch Group zahrnuje společnost Robert Bosch GmbH a přibližně 440 dceřiných a regionálních firem ve více než 60 zemích světa. Po započtení prodejních a servisních partnerů pokrývá globální vývojářská, výrobní a obchodní síť společnosti Bosch téměř všechny země. Bosch Group s více než 470 závody je celosvětově od jara 2020 CO2 neutrální. Inovační síla společnosti je základem budoucího růstu. Bosch zaměstnává 85 500 pracovníků v oblasti výzkumu a vývoje ve 136 lokalitách po celém světě a zhruba 44 000 softwarových inženýrů.

Více informací na www.bosch.com, www.bosch.cz, www.iot.bosch.com, www.bosch-press.cz, twitter.com/BoschPress.

Mohlo by se Vám líbit

O udržitelný zdroj bílkovin se starají na hmyzí farmě roboty KUKA

Šest robotů společnosti KUKA pracuje na největší a první komerční hmyzí farmě v Dánsku. Firma ENORM Biofactory zde chová larvy much Hermetia illucens, z nichž […]

Jak privátní 5G sítě pomáhají rozvoji chytré výroby?

Thorsten Lutz ze společnosti Panasonic TOUGHBOOK se zamýšlí nad dopadem implementace privátních 5G sítí do průmyslové výroby. Sektor výroby a průmyslu čelí mnoha výzvám, včetně […]

Grumant: Produktivní nástroje pro vrtání

Efektivita je slovo, které se v dnešní době skloňuje snad v každé firmě. Ve strojírenství to znamená neutuchající úsilí při hledání nových technologií, postupů a v neposlední řadě produktivnějších […]