Automatizace + Robotizace

20. května 2021 23:38

Vývoj robotického svařování

Věděli jste, že vůbec první průmyslové roboty byly určeny pro svařování? Díky masivnímu rozšíření robotické technologie v průmyslu jsou už dnes mnohem rozšířenější, a to zejména pro netradiční činnosti a aplikace. Díky bezpečnosti a efektivitě kolaborativních robotů se automatizace svařovacích procesů rychle stává běžnou součástí firem a výrobních závodů v České republice.

Inzerce

Historie robotického svařování

Průmyslový robot byl představen světu v roce 1962. Unimation 001 byl robot vytvořený Georgem Devolem a Josephem Engelbergerem, který byl nainstalován v továrně General Motors (GM) za účelem provádění bodového svařování na montážní lince. Nahradil při této činnosti zaměstnance, u kterých při svařování často docházelo k pracovním úrazům.

Robotické svařování se však naplno dostalo do popředí pozornosti až v 80. letech, a to zejména díky automobilovému průmyslu. I další světové automobilky viděly u GM nesporné výhody automatizace svařování, a začaly tak postupně zavádět robotického svařování do svých vlastních závodů po vzoru General Motors.

Robotické systémy začaly v 90. letech pronikat do dalších průmyslových odvětví, jako například kovoprůmysl, protože se robotická automatizace stala mnohem dostupnější. Nedlouho poté nastala doslova exploze kreativity, kdy se firmy přetahovaly o to, kdo robota nasadí na komplikovanější činnost. Díky tomuto soutěžení mezi firmami jsou nyní roboti komplexnější než kdy předtím, a to i díky nedávno představeným vylepšením, jako je pokročilé řízení pohybu a 3D laserové vidění.

Současnost

Od prvního robota určeného pro bodové svařování v roce 1962 prošel vývoj robotického svařování dlouhou cestou. Výrobci uznávají výhody robotického svařování v celé řadě průmyslových odvětví, aby si udrželi konkurenceschopnost na stále se rozšiřujícím a vysoce konkurenčním globálním trhu. Díky robotům mohou společnosti efektivně řešit dlouhodobý nedostatek kvalifikovaných svářečů na pracovním trhu.

3D laserové vidění se stane v budoucnu ještě větší součástí světové robotiky. Podle expertů z Mezinárodní robotické federace (IFR) rychlý vývoj 3D optických systémů a softwarových algoritmů velmi brzy výrazně rozšíří portfolio činností, které mohou roboti provádět zcela samostatně, bez účasti člověka.

Kompletní sada potřebná ke svařování – Fronius od WeCobot (Zdroj: https://www.universal-robots.com/plus/urplus-application-kits/welding/wecobot-welding-kit-fronius/)

Česká stopa

V České republice se robotickým aplikacím pro svařování věnuje společnost FABA robots s.r.o. založená v roce 2018. „Produkty Universal Robots mě zaujaly jednoduchostí programování i používání a byly tím hlavním důvodem, proč jsem se rozhodl vytvořit aplikaci pro automatizaci svařování“ řekl Roman Balda, zakladatel a majitel firmy FABA robots, který má přes 25 let zkušeností v oboru svařování a automatizace svařování. „Pro uživatele je důležité, že se nemusí učit náročný programovací jazyk nového prostředí, ale že může robota ovládat zcela intuitivně,“ popisuje hlavní výhody.

Hlavní výhody robotického svařování:

Kvalita, přesnost: Robot je schopen provádět vysoce kvalitní a přesné svary. Jsou také schopni svary opakovat ve stále stejné kvalitě. Například UR10e od Universal Robots dosahuje přesnost opakovatelnosti pohybu +/- 0,1 mm, což příjde vhod výrobcům, kteří chtějí zvýšit kvalitu výroby. Výsledkem je přesné a spolehlivé svařování.

Produktivita: Roboti prokazatelně zvyšují produktivitu výroby. Mohou provádět klidně i několik svarů najednou, pracují rychle, aniž by byla snížena kvalita svaru a pracují neúnavně po celou směnu. Robotické svařování firmám zrychluje výrobu a z dlouhodobého hlediska poskytuje i zajímavou návratnost investice do pořízení.

Bezpečnost: Až do poloviny dvacátého století prováděli zaměstnanci ve firmách veškeré svařování. Vystavovali se tak nebezpečnému prostředí a toxickým výparům. Robotické svařování snižuje bezpečnostní rizika pro zaměstnance. Firmy, které používají ke svařování kolaborativní roboty jdou z pohledu zabezpečení ještě dále. Po analýze rizik můžou tyto roboty pracovat po boku zaměstnanců a není na ně nutné pořizovat bezpečnostní klec.

Ultrazvukové svařování. UR5 od Universal Robots svařuje dohromady plastové díly u dodavatele dílů pro automobilový průmysl Alseca (Zdroj: UR)

Robotické systémy všem firmám a výrobcům pomáhají držet krok s konkurencí. Díky tomu, že je dnes možné na robotech nechat potenciálně nebezpečné a komplikované svařování se firmám také snižují výrobní náklady. Vývoj robotů se neustále posouvá dopředu a výhled do budoucna v této oblasti slibuje zajímavé věci.


www.universal-robots.com

Mohlo by se Vám líbit

S neustálým důrazem na rychlost

Vysokozátěžové konzolové regály pro Mundinger Transport Mundinger Transport, speditérská firma specializující se na distribuci materiálu z oceli v tyčích, sází v novém skladu bádensko-württemberského Rudersbergu […]

Jednoduchá výpočetní tomografie – prostředek pro rychlou kontrolu kvality

Přední dodavatel inovativních 3D technologií, společnost MCAE Systems, přidala do svého portfolia průmyslové systémy pro výpočetní tomografii (tzv. počítačovou tomografii) od společnosti ZEISS. Inzerce Hlavní […]

Weidmüller Lanškroun kombinuje barvy plastových výlisků a pokračuje v technologickém rozvoji

Nástrojárna a lisovna plastů a kovů – společnost Weidmüller Lanškroun s.r.o. pořídila jako poslední novinku ve svém výrobním závodě vstřikovací stroj vícekomorového intervalového vstřikování. Díky […]