Automatizace + Robotizace

08. ledna 2019 09:44

Universal Robots slaví 10 let od prodeje prvního komerčně využitelného kolaborativního robota

Po své první dekádě je nyní kolaborativní robotika nejrychleji rostoucím segmentem průmyslové automatizace, když pomohla eliminovat celou řadu bariér

Společnost Universal Robots, dodavatel automatizačních produktů a služeb na českém a slovenském trhu, oznámila 10 let od prodeje prvního kolaborativního robota, který byl v prosinci 2008 dodán firmě Linatex, dánskému výrobci plastů a gumy k průmyslovému zpracování. Robot UR5 byl tehdy poprvé na rozdíl od všech předchozích průmyslových robotů, které chránila klec oddělující od lidí, nasazen v bezprostřední blízkosti pracovníků bez jakékoliv fyzické ochrany. A místo požadavků na externí programátory k vytváření komplexních skriptů si mohli ve firmě Linatex naprogramovat aplikaci ve vlastní režii, aniž by potřebovali programovací zkušenosti. Tento první komerčně prodaný cobot Universal Robots je mimochodem stále v provozu.

Inzerce

Robota zákazníkovi dodal samotný Esben Østergaard, nynější technický ředitel a jeden ze zakladatelů Universal Robots, poté, co tři roky předtím pracoval se svým malým týmem na vývoji ve sklepě University of Southern Denmark. Za svou průkopnickou roli v oblasti kolaborativní robotiky byl letos oceněn cenou Engelberger Award, která je považována za robotickou obdobu Nobelovy ceny.

Sám stále vzpomíná na počátky firmy v roce 2008, kdy UR tým dodal svého prvního robot UR5 do Dánska a do Německa. „10 let se může zdát jako dlouhá cesta, ale stále se nacházíme na začátku. Neustále jsem překvapován novými a novými aplikacemi, které jsme si vůbec nedokázali představit, když jsme na trh uváděli prvního cobota,“ říká Esben Østergaard

Esben Østergaard a stále se rozrůstající se tým Universal Robots přišel v roce 2012 s větším modelem UR10 a se stolním modelem UR3 pak v roce 2015. Ve stejném roce společnost odkoupila skupina Teradyne za 285 milionů dolarů.

„Jsme průkopníky kolaborativní robotiky od okamžiku, kdy se tento termín ujal. Bezpečnost cobotů je základ, nicméně dnes je to jen nutná podmínka pro vstup na trh. Věříme, že kolaborativnost je více než jen bezpečnost, ale navíc také dostupnost a flexibilita, která umožňuje automatizovat všem podnikům, které si do té doby neodvažovaly pustit do robotizace z důvodu nákladů a komplexnosti,“ dodává Esben Østergaard.

Odstraňování překážek automatizace
V roce 2016 společnost uvedla Universal Robots+, novou platformu pro podporu inovativního globálního ekosystému, která umoňuje vývojářům a dodavatelům třetích stran vytvářet a poskytovat doplňkové produkty, jako jsou uchopovače, systémy strojového vidění, software a další, certifikované pro bezproblémovou práci s coboty UR. Showroom UR+ nyní zahrnuje přibližně 130 certifikovaných produktů a přes 390 schválených komerčních dodavatelů a vývojářů v rámci programu UR+.

O rok později, v roce 2017 vznikla Universal Robots Academy s cílem zvýšit úroveň znalostí o robotice. Skládá se z devíti interaktivních modulů pro online školení zdarma v oblastech programování, nastavení a zprovoznění cobotů UR. Školicí program má nyní přes 45 000 registrovaných uživatelů z více než 130 zemí a je k dispozici v 8 jazykových verzích. Universal Robots je jediným dodavatelem na trhu, který nabízí robotické školení v takovémto rozsahu zdarma.

„Čelíme rozšiřující se mezeře mezi existujícími a požadovanými dovednostmi, kterou potřebujeme všemi možnými způsoby přemostit. Podporovat tvorbu znalostí o našich robotech a přístup k nim vidíme jako důležitý krok v tomto úsilí,“ říká Esben Østergaard.

Pokračující inovace
Coboty jsou nejrychleji rostoucím segmentem v oblasti průmyslové automatizace, jehož velikost by se měla do roku 2025 podle asociace Robotic Industries Association (RIA) až zdesateronásobit. Universal Robots drží podle BIS Research na tomto trhu 60% podíl, tj. prodává více cobotů než všichni jeho konkurenti dohromady.

Protože trh s coboty zažívá silný nárůst konkurence, ať již ze strany dodavatelů tradičních průmyslových robotů či start-upů, je cílem UR udržet se na špici pelotonu. V červnu proto UR uvedla novou generaci cobotů e-Series, jež slouží jako platforma umožňující ještě rychlejší vývoj nových řešení a nasazení širšího spektra aplikací.

„S pokračující adopcí robotů v průmyslové výrobě vidíme rostoucí poptávku po stále více aplikacích, které vyžadují vyšší úroveň přesnosti a integrace nástrojů. S uvedením e-Series vycházíme této poptávce vstříc, přičemž umožňujeme získávat výhody z nasazení robotiky podnikům všech velikostí,“ dodává Esben Østergaard

Vloni společnost narostla o 72 % a v tomto roce oslavila svého 25 000. prodaného robota dodávkou speciální edice ve zlaté barvě. Aktuálně prodala celkem 27 000 cobotů po celém světě. Jako slavnostní připomínku výročí prvního prodaného cobota vytvořila společnost infografiku mapující hlavní milníky dekády 2008 – 2018.

Zdroj: www.universal-robots.com/cs/

Mohlo by se Vám líbit

Tatra Trucks má novou konstrukční kancelář v Brně, v blízké době přibude další v Ostravě

Kopřivnická automobilka nastartovala procesy restrukturalizačních kroků a investic, která mají výrazně zvýšit objem produkce a také zefektivnit její chod v mnoha oblastech. Kvůli navýšení výroby i […]

Pozvánka na 8. ročník konference „Očekávaný vývoj odvětví kolejových vozidel v ČR a ve světě“

Pozvánka na 8. ročník konference: konferenci: „Očekávaný vývoj odvětví kolejových vozidel v ČR a ve světě“, která se koná dne 24. 4. 2024 v Brně, v kongresovém centru Quality Hotel […]

Siemens a NVIDIA rozšířily spolupráci v oblasti generativní AI pro imerzivní vizualizaci v reálném čase

Nové řešení propojuje platformu Siemens Xcelerator s aplikačními rozhraními NVIDIA Omniverse Cloud API pro kolaborativní vizualizaci podporovanou generativní umělou inteligencí (AI) Společnosti Siemens a NVIDIA […]