Automatizace + Robotizace

12. listopadu 2021 14:05

TRUMPF TruArc Weld 1000 řeší nedostatek svářečů na trhu a snižuje čas výroby o desítky procent

Společnost TRUMPF představila na Mezinárodním strojírenském veletrhu 2021 v Brně produkt TRUMPF TruArc Weld 1000. Jedná se o kooperativního svářecího robota, který pro české firmy může znamenat řešení v období kritického nedostatku svářečů (úřady práce evidují zhruba 7 000 požadavků firem na obsazení těchto pozic). Oproti ručnímu svařování tento robot navíc zásadně zvyšuje přesnost výroby a zároveň snižuje její časovou náročnost.

Inzerce

Česká republika patří společně s dalšími zeměmi střední a východní Evropy mezi nejprůmyslovější země Evropské unie. Podíl průmyslu v ČR na celkovém objemu ekonomiky se podle Eurostatu pohyboval v roce 2019 na úrovni 30 %. Průměr EU byl přitom 20 % a třeba v Německu činil cca 25 %. Průmysl má tak pro českou ekonomiku zásadní význam.

Situace na trhu práce a mzdy

Tuzemský průmysl vstoupil do covidové krize na vrcholu konjuktury a s nedostatkem zaměstnanců napříč obory se potýkal před nástupem pandemie i po něm. Tuzemské úřady práce aktuálně evidují zhruba 7 000 požadavků firem na obsazení svářečských pozic.  
Podle personální agentury Grafton Recruitment činí u svářečů nástupní hrubé mzdy včetně bonusů v Praze 35 – 45 tisíc Kč, v Jihomoravském kraji 32 – 40 tisíc, v Moravskoslezském kraji 27 – 34 tisíc a v dalších krajích 27 až 45 tisíc korun.  Ovšem ani případný růst mezd nemusí kritický nedostatek zaměstnanců v oboru vyřešit. Na trhu práce totiž dlouhodobě chybí cizinci, kteří tuto profesi vykonávali a z důvodu pandemie či pandemických opatření se do ČR dosud nevrátili.

Robotizace lékem na chybějící lidské zdroje

Firmy tak musí hledat cesty, jak nahradit úbytek specializovaných pracovníků. Jedním z řešení je samozřejmě robotizace výroby, ze které mohou výrazně těžit i menší společnosti.
„TRUMPF TruArc Weld 1000 představuje jednoduchý vstup do automatizovaného sváření. Zajistí pokaždé stejnou kvalitu a provedení sváru, a navíc pomůže malým firmám vyřešit nejen nedostatek svářečů, ale i zvýšení produktivity a celkové zefektivnění výroby,představuje hlavní přínosy David Rys ze společnosti DR Technology, která je hlavním partnerem společnosti TRUMPF v České republice a má výhradní práva na prodej TruArc Weld 1000 na českém území.
Jeho slova potvrzuje i Pavel Hamberger, projektový manažer ocelových konstrukcí ve společnosti ENGEL STROJÍRENSKÁ SPOL. s.r.o.: „Hledání kvalitních svářečů je stále obtížnější, a tak je jednou z hlavních výhod TruArc Weld 1000 fakt, že nám poskytuje jistotu při plánování výroby. Přidanou hodnotou je také skutečnost, že s ním umíme vyrábět i menší série s širokou škálou dílů.“

Cobot šetří desítky procent času oproti ruční výrobě

TruArc Weld 1000 je jednoduše programovatelná svařovací buňka. Stačí pouze zvolit začátek a konec svaru a naprogramovat dráhu– svařovací parametry a předlohy pro svařovací programy jsou uloženy v zařízení. Buňku lze používat v jedno nebo dvoustanicovém režimu. Ve dvoustanicovém režimu probíhá výroba paralelně, kdy díl programujete pouze jednou a stroj si přenese naprogramování automaticky do druhé stanice. Samotné svařování je navíc o dost rychlejší.
Například jednodílná nosná konzole s pěti svary zabrala při ručním sváření celkem 415 sekund. S využitím TruArc Weld 1000 pouze 329 sekund. Přitom v případě ruční práce připadlo 380 sekund na sváření a 35 sekund na manipulaci s dílem. V případě cobota se jednalo o 210 sekund na naprogramování a 119 sekund na sváření, což je 21% úspora času u kusového sváření. V případě sériové výroby pak odpadá u dalších dílů čas na naprogramování, takže z hlediska samotného sváření je úspora ještě vyšší. A například u výztuhy složené z 8 částí s 10 sváry si manuální výroba vyžádala 64 minut, ta automatizovaná však pouze 24 minut – tedy o 63 % kratší čas!

Jednoduchá obsluha a bezpečnost

V případě potřeby lze zařízení jednoduše přestěhovat. Do provozu lze cobota zapojit velmi rychle a jednoduše během několika hodin. Buňka obsahuje vše potřebné pro sváření – od cívky na drát až po svařovací parametry. Stačí pouze zhlédnout video návod vysvětlující naprogramování i obsluhu a můžete začít pracovat.
TRUMPF TruArc Weld 1000 je samozřejmě vysoce bezpečný stroj s CE prohlášením o shodě a TÜV certifikátem. Disponuje bezpečnostní ochrannou kabinou, automaticky otvíratelnou zástěnou, samočisticím odsáváním, LED osvětlením a je vybaven anti kolizní ochranou. Produktivitu zajišťuje vysoce výkonný svařovací zdroj od firmy Fronius. Na video TRUMPF TruArc Weld 1000 se můžete podívat ZDE.

TruArc Weld 1000 – fakta a čísla

Osy
Typ Kolaborativní průmyslový robot
Počet os 6
Dosah 1300 mm
Opakovatelná přesnost ±0,05 mm
Svařovací zdroj
Typ Fronius TPS 320i C PULSE
Svařovací technologie MIG/MAG 3-320 A
Rozměry a hmotnost
Rozměr kabiny 3600 x 2200 x 2800 mm
Hmotnost 2540 kg
Pracovní prostor
Typická max. velikost dílu (při zasunuté dělící přepážce) 600 x 600 x 600 mm
Max. velikost dílu (při vysunuté přepážce) 2000 x 600 x 600 mm

O značce TRUMPF
Společnost TRUMPF byla založena v roce 1923 jako mechanická dílna a vyvinula se na celosvětově vedoucí firmu pro obráběcí stroje, lasery i elektroniku pro průmyslové aplikace. Softwarová řešení TRUMPF otevírají cestu do smart factory a v průmyslové elektronice umožňují špičkové technologické procesy. S více než 70 dceřinými společnostmi má TRUMPF zastoupení v téměř všech evropských zemích, v Severní a Jižní Americe a v Asii. Její výrobní závody se nacházejí v Německu, Francii, Velké Británii, Itálii, Rakousku, Švýcarsku, Polsku, USA, Mexiku, Číně i v České republice. V hospodářském roce 2020/21 dosáhla společnost s 14.767 zaměstnanci obratu 3.504,7 milionu eur.

Mohlo by se Vám líbit

Tatra Trucks investuje 700 milionů korun do výrobních technologií pro dosažení objemu produkce až 2500 vozů za rok

Kopřivnická automobilka odstartovala investice do špičkového strojního vybavení, aby zefektivnila výrobní procesy a zvýšila objem produkce až na 2500 vozidel za rok. Tatra také spustila […]

Inovace a udržitelnost: 83 metrů energetického řetězu pro odpadové hospodářství

Jak skloubit inovace a udržitelnost? Přesně to je příklad projektu 83 metrů dlouhého energetického řetězu, který navrhla a kompletovala litoměřická firma HENNLICH pro jeřábovou dráhu […]

POZVÁNKA na veletrh HANNOVER MESSE 2024: „Vstupenka zdarma“

  • 25. března 2024

Vážení čtenáři, dovolte, abychom Vás pozvali k návštěvě mezinárodního veletrhu HANNOVER MESSE, na kterém představí v termínu od 22. do 26. dubna 2024 přes 4000 firem novinky […]