Automatizace + Robotizace

10. června 2021 00:08

Společnost Gardena dosahuje zvýšení produktivity a snížení nákladů díky optimalizaci procesů

Nové odstředivé omílací zařízení pro konečnou úpravu komponentů zahradních nůžek.

Zvýšení produktivity, kapacity a kvality při současném snížení nákladů – to byly požadavky předního výrobce zahradního nářadí Gardena, když investoval do nového odstředivého omílacího zařízení pro opracování čepelí zahradních nůžek. Společnost Rösler realizovala tyto požadavky pomocí procesu Keramo-Finish. Tento proces, včetně manipulace s díly, probíhá ve dvoušaržovém odstředivém omílacím zařízení FKS 35.1 A2-So zcela automaticky. Lisované a laserem řezané nože se ve dvoustupňovém procesu v zařízení FKS odjehlí a vyleští. Poté se vysuší v energeticky účinné kruhové sušičce a jsou připraveny pro další výrobní postup.

Inzerce

Již více než 60 let nabízí Gardena, značka skupiny Husqvarna, vše, co zahrádkáři potřebují. Široký sortiment výrobků zahrnuje inovativní systémy pro zavlažování, péči o trávník, stromy a keře i kultivaci půdy. Výrobky Gardena se používají ve více než 80 zemích po celém světě.

Přechod na moderní zařízení a procesní technologie

Aby byla zajištěna snadná a jednoduchá manipulace, vynikající řezný výkon a dlouhá životnost, jsou součásti nůžek vyráběny pomocí nejmodernějších výrobních technologií. Důležitými kroky jsou lisování nebo laserové řezání horních a dolních nožů, po kterém následuje proces odjehlování a leštění v odstředivém omílacím zařízení.  Dříve vyžadovaly nože dvě samostatné dokončovací operace, jednu v kruhovém vibrátoru a druhou v odstředivém omílacím zařízení.

Aby bylo možné tyto dvě operace spojit do jedné a přizpůsobit je nejnovějším výrobním požadavkům, bylo stávající, po mnoho let používané omílací zařízení nahrazeno. Společnost Gardena si vybrala řešení pro dokončovací operace od společnosti Rösler Oberflächentechnik GmbH, která dodávala již dosud používané stroje. Investicí do nového zařízení se zákazník snažil o komplexní optimalizaci dokončovacího procesu, která by nejen zvýšila produktivitu a nabídla vyšší kapacitu, ale také vedla ke snížení nákladů.

Dokončovací systém, který zkracuje dobu cyklu a zvyšuje efektivitu provozu.

Na základě požadavků povrchové úpravy ocelových nožů, která je požadována pro další výrobní kroky, provedli procesní inženýři společnosti Rösler ve své zkušební laboratoři řadu procesních zkoušek s různými procesními médii a různými procesními parametry. Nejlepších výsledků bylo dosaženo s procesem Keramo-Finish v odstředivém omílacím zařízení. To zahrnuje použití keramického média s minimálními abrazivními vlastnostmi v kombinaci s brusnou a lešticí pastou a compoundem s výrazným zjasňujícím účinkem. Nový proces umožňuje odjehlování a leštění všech nožů v jediném stroji. Odpadla nutnost použití kruhového vibrátoru a zjednodušila se manipulace s obrobky. Nový proces Keramo-Finish navíc v závislosti na typu obrobku zkracuje dobu opracování o 25 % a více než o 100 % a umožňuje také větší vsázky obrobků. To pomohlo snížit provozní náklady přibližně o 10 % při současném výrazném zlepšení výsledků broušení a leštění.

Plně automatické opracování v dvoušaržovém omílacím zařízení

Nové dvoušaržové omílací zařízení bylo plně integrováno do výrobního procesu ve společnosti Gardena. Programy specifické pro jednotlivé obrobky jsou uloženy v řídicí jednotce PLC a umožňují dokončování různých typů nožů.

Po lisování, resp. laserovém řezání se obrobky shromažďují v děrovaných kovových paletách. Obsluha pomocí jeřábu vysypává surové součásti nožů do nakládacího zařízení, které je přenáší do vibračního zásobníku. Po volbě příslušného omílacího programu zásobník automaticky vloží dávku obrobků do pracovní nádoby k opracování. Po uplynutí nastavené doby opracování pracovní nádoba vysype směs hotových obrobků a médií do pufrační stanice ze které je směs rovnoměrně dávkována na separační stanici. Tam se pomocí děrového síta od sebe oddělí omílací tělíska a hotové obrobky. Současně speciální síto na pod rozměrná omílací tělíska odseparuje tělíska která již nejsou vhodná pro další proces. Tím je zaručena trvalá vysoká stabilita procesu.

Zatímco se omílací tělíska vracejí do pracovní nádoby, hotové polotovary nožů se přemísťují do sušící stanice naplněné sušícím granulátem. Kruhová sušička RT 550 Euro-DH je vybavena novým inovativním systémem ohřevu, který zaručuje nejen rychlé, spolehlivé sušení obrobků bez skvrn, ale také přináší až 40 % úsporu energie ve srovnání s běžnými kruhovými sušičkami. Po ukončení sušícího cyklu se nože přesunou do dalšího vibračního zásobníku, který je dávkuje do malých plastových přepravních palet.

Plně automatická odstředivka Z 1000 čistí procesní vodu a recykluje ji zpět do systému omílacího zařízení pro opětovné použití v procesu omílání. To pomáhá šetřit cenné zdroje. Výrazně snížená spotřeba vody spolu s inovativním řešením dokončování a dobře naplánovaným řízením procesu zajišťují udržitelný a efektivní provoz nového systému omílacího procesu.

Celkové řešení se skládá z plně automatizovaného dvoušaržového odstředivého omílacího systému včetně manipulace s díly, kruhové sušičky a čističky procesní vody.

Lisované a laserem řezané čepele jsou dvoustupňově odjehlovány a leštěny, aby se vytvořily optimální podmínky pro navazující procesy a prodloužila se životnost zahradnických nůžek.

Nejlepších výsledků bylo dosaženo při použití procesu Keramo-Finish v odstředivém omílacím zařízení. Ten zahrnuje použití keramického média s minimálními abrazivními vlastnostmi v kombinaci s brusnou a lešticí pastou a compoundem s výrazným rozjasňujícím účinkem. Nový proces Keramo-Finish navíc v závislosti na typu obrobku zkracuje dobu opracování o 25 % více než o 100 %.

Hotové polotovary nožů se přemístí do kruhové sušičky s náplní sušícího granulátu. Kruhová sušička RT 550 Euro-DH je vybavena novým inovativním systémem ohřevu, který zaručuje nejen rychlé, spolehlivé sušení obrobků bez skvrn, ale také přináší až 40 % úsporu energie.


www.rosler.com

Mohlo by se Vám líbit

CSi palletising společně s Mobile Industrial Robots plně automatizují přepravu materiálu v FMCG průmyslu

CSi palletising představuje AMR řešení s novým modelem MiR1350, prvním AMR robotem na trhu s certifikací IP52, a demonstruje výhody plně automatizované paletizace pro FMCG […]

Nechte motor správně dýchat

Pouzdro pohonu regulace víření z PBT Vyrobeno laserovým svařováním Vysoká odolnost v horkých a vlhkých podmínkách Vysoká tvarová stabilita Sloučeniny na bázi polybutylentereftalátu (PBT), s kterými přichází německá […]

Spiska usnadní život firmám i organizacím veřejné správy

V pravém slova smyslu moderní řešení pro správu dokumentů ve všech typech organizací uvádí nyní na trh společnost Asseco Solutions, tvůrce produktů HELIOS. Nové cloudové a široce […]