11. dubna 2021 08:39
S roboty KUKA proti pandemii
Specialisté na robotiku a automatizaci společnosti KUKA podporují boj proti pandemii COVID-19 prostřednictvím inovativních přístupů. Roboti pomáhají provádět koronavirové testy a hodnotit je v laboratoři a automatizovat výrobu lékařských a ochranných pomůcek. I když pandemie způsobila určité omezení výroby, existují také společnosti, které naléhavě potřebují zvýšit svou výrobní kapacitu, například proto, že vyrábějí materiály pro koronavirové testy a ochranné prostředky, jako jsou obličejové masky. V této oblasti pomáhají automatizované výrobní procesy a automatizační technologie dosáhnout množství, která by v manuální výrobě nebylo možné – zejména s aktuálně platnými pravidly pro distancování se a omezení kontaktů.
Roboti KUKA tisknou ochranné pomůcky
Každých pět minut tisknou v severní Itálii roboti společnosti KUKA držáky pro ochranné štíty na obličej. Denně jich tak je vyrobeno více než 1000 kusů. Za pozornost stojí skutečnost, že jejich výrobce, italská firma Caracol-AM, daruje část své produkce místním nemocnicím a institucím.
Kromě dalších ochranných prostředků rapidně vzrostla od počátku koronavirové pandemie poptávka po ochranných obličejových štítech. Společnost Caracol-AM využila svých zkušeností v oblasti aditivní výroby k vyvinutí automatizovaného řešení 3D tisku s roboty KUKA a změnu výrobního programu. Tiskne hlavové úchyty pro obličejové štíty. Navíc tisknou průmyslové 3D tiskárny opakovaně použitelné ochranné masky.
„V době mimořádné situace koronavirové pandemie chceme přispět a pomoci našimi 3D tiskárnami. Díky získaným zkušenostem na tomto poli jsme schopni rychle reagovat a adaptovat naši výrobu,” říká Francesco De Stefano, generální ředitel firmy Caracol-AM.
Robotické systémy a průmyslové tiskárny společnosti běží na plný výkon, aby vyráběly ochranné vybavení. Úchyty na hlavu, které tisknou roboty KUKA, jsou doplněny plexisklem na ochranu proti kapénkové infekci, jež společnost Caracol-AM nakupuje od partnerských firem.
Caracol-AM je již tři roky aktivní na poli aditivní výroby a zaměstnává 15 lidí. „Naše roboty KUKA nám pomáhají vyrábět rychle a uspokojovat vysokou poptávku po ochranných pomůckách. Robotické systémy pracují nepřetržitě,” zdůrazňuje De Stefano.
Příklad z Itálie ukazuje, jak rychle lze moderní roboty převést na nové úkoly.
Automatizace pro laboratoř – ulehčení personálu
I v českém prostředí roboty pomáhají zvládat nápor během pandemie. Ve fakultní nemocnici Na Bulovce v Praze podporuje lehký robot LBR iiwa od společnosti KUKA zaměstnance nemocnice při testování vzorků covid-19. Zkušební buňka Covid byla vyvinuta a uvedena do provozu Českým institutem informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC). Robotická buňka má kapacitu 700 testů denně. V případě potřeby může pokračovat v provozu v noci.
Fota z archivu: KUKA CEE GmbH, odštěpný závod
Mohlo by se Vám líbit
Zařízení Ixxat Mobilizer přinášejí zásadní změnu při testování i výrobě automobilů
- Automotive
-
28. června 2025
Společnost HMS Networks představila pod svou produktovou značkou Ixxat nejmodernější komunikační brány řady Mobilizer pro automobilový průmysl. Komunikační brány Mobilizer jsou navrženy tak, aby splňovaly […]
Pracovní rizika pod kontrolou: co ovlivňuje zdraví zaměstnanců a jak tomu předcházet. Od roku 2025 platí nově povinnost bezpečnostních pracovních přestávek či lepšího osvětlení.
- Práce
-
26. června 2025
Bezpečné pracovní prostředí není pouze o splnění povinností vůči legislativě. Dlouhodobé vystavení škodlivým faktorům může mít negativní dopady na zdraví zaměstnanců i na jejich výkonnost, […]
Přihlaste se do konce června a zajistěte si účast na veletrhu za nejvýhodnějších podmínek
- Elektro
-
24. června 2025
Od 17. do 19. 3. 2026 se na brněnském výstavišti koná další ročník veletrhu AMPER. Nově se na AMPER můžete přihlásit i elektronicky. Pokud to […]