Automatizace + Robotizace

30. listopadu 2018 08:55

Robotům létající jiskry a extrémní teplo nevadí

Dva průmyslové roboty KUKA automatizují následnou úpravu pouzder turbín pro výfuková turbodmychadla ve společnosti IDS Casting Service GmbH.

Inzerce

Některé pracovní úlohy v kovoprůmyslu jsou rizikové pro zaměstnance, kteří je provádějí. Roboty je mohou v mnoha případech zastoupit. Ve společnosti IDS Casting Service GmbH jsou dva roboty KUKA pověřeny prováděním dokončovacích prací na kovových dílech. Používají nástroje pro řezání a broušení, aby odstranily výčnělky z odlitků a dokončily úpravy povrchu pouzder turbín.

Těžké a velké obrobky, extrémní teplo a létající jiskry. I přes tyto extrémní pracovní podmínky je v kovoprůmyslu vždy vyžadována nejvyšší přesnost vyráběných dílů. Společnosti v tomto odvětví trvale usilují o osvobození svých zaměstnanců od těžkých pracovních úloh a současně chtějí nabídnout svým zákazníkům krátké dodací lhůty a vysokou kvalitu. Robotická aplikace ve společnosti IDS Casting Service GmbH je velmi dobrým příkladem toho, jak lze takové řešení realizovat.

Společnost je výrobcem odlitků pro malou, střední a velkou sériovou výrobu. Kromě výrobců automobilů patří mezi zákazníky domácí i zahraniční slévárny. Pro zajištění vysokého standardu kvality se společnost rozhodla rozšířit a modernizovat svou výrobu v Bádensku-Württembersku. Cílem bylo také ulehčit zaměstnancům práci v případě větších sérií a automatizovat odstraňování otřepů a opracování odlitků. „Důležitými požadavky na automatizaci byla přesnost, nosnost a dosah. Proto jsme se rychle rozhodli pro robotickou aplikaci,“ říká Reinhard Maier, generální ředitel společnosti IDS. Řešením bylo použití dvou průmyslových robotů KUKA KR 500 FORTEC ve verzi pro slévárny. Roboty v této kategorii nosnosti jsou již schopny zvládat zátěž, která vzniká při kovoobrábění. Ve verzi pro slévárny je navíc robot chráněn před létajícími jiskrami, vznikajícími při odstraňování otřepů, řezání a broušení.

Výkonný a přesný

Výzva, jíž čelí toto řešení automatizace, spočívá v tvrdosti a pevnosti pouzder turbín, které mají být obráběny pro jednoho z dodavatelů v autoprůmyslu. Schopnost překonat odpor, ke kterému dochází při obrábění, a také stabilita kvality, hrály další roli. Vzhledem k tomu, že systém musel být schopen zpracovávat různé díly, byla flexibilita dalším zásadním požadavkem. Robot provádí více různých operací, například řezání a broušení. Z tohoto důvodu bylo důležité navrhnout řešení, ve kterém si robot bude schopen měnit nástroje s minimálním časem na tuto operaci. Díky náročným požadavkům padla volba na průmyslového robota KUKA KR 500 FORTEC ve slévárenské verzi. Tento robot se vyznačuje schopností manipulace s velkými a těžkými obrobky o hmotnosti až 500 kilogramů v kombinaci s přesností 0,08 milimetrů.

Robot provádí dokončovací práce na odlitcích

Po odlití jsou kovové díly obráběny, aby pouzdra turbín měla požadovanou povrchovou úpravu. Ve společnosti IDS to mají na starost dva roboty KUKA, každý v samostatné dokončovací buňce. „Úkolem robota je dokončit obrábění odlitků v řezací a brousící stanici,“ vysvětluje Reinhard Maier. V buňkách jsou odlitky ručně vloženy pracovníkem do upínacích přípravků. Vzhledem k tomu, že pouzdra turbín jsou vyrobena z vysoce legovaných nerezavějících ocelí, jsou pro obrábění vyžadovány speciální nástroje s diamantovým povrchem. Robot si vybere potřebné nástroje ve stanici pro výměnu nástrojů a zahájí finální broušení obrobků bez dlouhých prodlev a nastavení. V prvním kroku robot odstraňuje otřepy z odlitků. To dělá tak, že pohybuje odpovídajícím nástrojem podél jednotlivých dílů a odstraňuje ostré hrany, které vznikají během výroby. Musí být pryč, aby se předešlo zranění a aby byla zajištěna správná funkce konečného výrobku. Po odstranění otřepů robot opracovává povrch součástí. To zahrnuje například odstranění nežádoucích výčnělků a stržení hran obrobků. Důležitou vlastností systému je především jeho všestrannost. Korekce rozměrů, úhlů nebo řezné rychlosti lze snadno řídit na centrálním displeji mimo buňku. Umožnuje to řídicí systém KUKA KR C4, který spojuje všechny ovládací úkony a provoz robota v jediném systému.

Automatizace se bude dále rozšiřovat

Vzhledem k tomu, že ve společnosti IDS již dříve fungovaly roboty KUKA, nebyla vyžadována žádná zásadní reorganizace a zaměstnanci se rychle orientovali v novém systému. Pro Reinharda Maiera to byl velmi důležitý aspekt.

Společnost IDS je s oběma novými roboty velmi spokojena. Od jejich instalace v dubnu 2017 pomáhají oba roboty zaměstnancům a snižují jejich náročnou práci. V mezidobí vzrostla produktivita i kvalita výroby. Krátké výrobní cykly a efektivní obrábění s nízkými náklady dávají společnosti rozhodující konkurenční výhodu v oboru.

Více informací na: www.kuka.com

Fota z archivu: KUKA CEE GmbH, odštěpný závod


Akciová společnost KUKA

Společnost KUKA Group je automatizační koncern s mezinárodní působností, obratem kolem 3 miliard Euro a 12.300 spolupracovníky. Jako jeden z celosvětových vedoucích dodavatelů inteligentních automatizačních řešení, nabízí KUKA vše z jedné ruky: od komponent, přes buňky až k plně automatizovaným zařízením pro obory automobilový průmysl, elektronika, spotřební zboží, kovozpracující průmysl, logistika / e-obchod, zdravotní péče a servis pro robotiku. Hlavním sídlem koncernu je Augsburg.


 

Mohlo by se Vám líbit

Robotizace má i překvapivé benefity, pomáhá uchovat know-how zkušených pracovníků

International Federation of Robotics uvádí, že bylo v tuzemském zpracovatelském průmyslu v roce 2021 instalováno 168 robotů na 10 tisíc zaměstnanců. Podle společnosti Profika, která se zabývá […]

Tatra Trucks investuje 700 milionů korun do výrobních technologií pro dosažení objemu produkce až 2500 vozů za rok

Kopřivnická automobilka odstartovala investice do špičkového strojního vybavení, aby zefektivnila výrobní procesy a zvýšila objem produkce až na 2500 vozidel za rok. Tatra také spustila […]

Inovace a udržitelnost: 83 metrů energetického řetězu pro odpadové hospodářství

Jak skloubit inovace a udržitelnost? Přesně to je příklad projektu 83 metrů dlouhého energetického řetězu, který navrhla a kompletovala litoměřická firma HENNLICH pro jeřábovou dráhu […]