Automatizace + Robotizace

16. prosince 2021 22:44

Robosoutěž pro střední školy vyvrcholí pátečním finále. Hlavní roli hrají robotičtí číšníci

Třináctý ročník Robosoutěže pořádané Fakultou elektrotechnickou ČVUT pro studenty středních a vysokých škol jde do finále. To se odehraje v pátek 17.12. od 12.00 v Zengerově posluchárně FEL ČVUT v Praze na Karlově náměstí a síly v něm změří 37 nejlepších týmů.

Robosoutěž si dala rok pauzu a nyní se vrací v plné síle. Jednotlivá kola, kterých se v listopadu zúčastnilo celkem 106 týmů, přinesla 32 postupujících, tři další týmy obdržely divokou kartu a soutěže se účastní i dva univerzitní týmy z bakalářského programu Kybernetika a robotika z FEL ČVUT.

Inzerce

Robotický číšník jako přehlídka kreativity studentů
Stejně jako v minulých ročnících je i letos hlavním cílem splnit zadaný úkol s pomocí stavebnice LEGO Mindstorms. Tentokrát dostal název ROBO číšník a hlavní roli v něm hraje rovnováha – robot musí autonomně projet rovnou dráhu s proměnlivým sklonem, ovšem bez vodící čáry. Přitom musí na své plošině udržet vozíček. Bodují se překonané překážky, a to jak s vozíkem (dva body), tak bez něj (bod). V případě, že by oba soupeři dojeli do cíle s vozíkem, rozhoduje o vítězi čas.

„Při vymýšlení úlohy jsme se nechali inspirovat číšníkem, který nese hostům tác a musí jej vyvažovat. Soutěžní týmy nás překvapily, protože se jim podařilo vymyslet vskutku originální konstrukční řešení, ne pouze kyvadlo, o němž jsme při návrhu uvažovali my. I proto jsme se letos opět rozhodli zařadit do soutěže vedlejší kategorii, která hodnotí design robota, respektive originálnost řešení, a to jak po hardwarové, tak softwarové stránce,“ říká organizátor soutěže Martin Hlinovský z katedry řídicí techniky FEL ČVUT.
Finále bude mít dvě části. V první z nich odjedou všichni roboti tři jízdy herní dráhou. Ze součtu bodů všech jízd potom vzejde 16 nejlepších, kteří se spolu utkají vyřazovacím způsobem. Vyhlášení vítězů soutěžní kategorie Design robota se uskuteční o přestávce před vyřazovacími boji.

V přímém přenosu zažijete i robotický klavírní koncert
Robosoutěž je tradičně otevřená veřejnosti, letošní ročník se však musel přizpůsobit současné situaci, a zúčastnit se tak můžou pouze spolupracovníci, akreditovaná média a pozvaní hosté. Akci je ale možné sledovat prostřednictvím videopřenosu online. Zajímavý bude i doprovodný program studentů Kybernetiky a robotiky – kromě humanoidního legorobota Ludvíka vystoupí i robotický pianista, který zahraje na klavír přímo v Zengerově posluchárně.
Finále Robosoutěže začne oficiálním zahájením v pátek 17.12. 2021 ve 12.00, konec akce se očekává v 16.30. Partnery letošního ročníku jsou společnosti MathWorks, HUMUSOFT, Applifting, ŠKODA AUTO, FANUC, Sick, Strand a Kingston Technology. Mediálními partnery pak časopisy Automa, FCC Public a DPS Elektronika od A do Z.

Další informace najdete na webových stránkách https://robosoutez.fel.cvut.cz/finale-13-rocniku-robosouteze-2021 nebo na Facebooku www.facebook.com/robosoutez.


Samostatná Fakulta elektrotechnická ČVUT vznikla v roce 1950. V dnešní době se skládá ze 17 kateder umístěných ve dvou budovách: v rámci hlavního kampusu ČVUT v Dejvicích a v naší historické budově na Karlově náměstí. Fakulta elektrotechnická poskytuje prvotřídní vzdělání v oblasti elektrotechniky a informatiky, elektroniky, telekomunikací, automatického řízení, kybernetiky a počítačového inženýrství. Fakulta se dlouhodobě řadí mezi prvních pět výzkumných institucí v České republice. Produkuje přibližně 30 % výzkumných výsledků celého ČVUT a má navázanou rozsáhlou vědeckou spolupráci se špičkovými světovými univerzitami i výzkumnými ústavy. Od roku 1950 Fakulta elektrotechnická vydala cca 30 000 diplomů, které byly vždy vysoce hodnoceny jako doklad prvotřídního vzdělání. Více informací najdete na www.fel.cvut.cz

České vysoké učení technické v Praze patří k největším a nejstarším technickým vysokým školám v Evropě. V současné době má ČVUT osm fakult (stavební, strojní, elektrotechnická, jaderná a fyzikálně inženýrská, architektury, dopravní, biomedicínského inženýrství, informačních technologií) a studuje na něm přes 18 000 studentů. Pro akademický rok 2020/21 nabízí ČVUT svým studentům 214 akreditovaných studijních programů a z toho 84 v cizím jazyce. ČVUT vychovává odborníky v oblasti techniky, vědce a manažery se znalostí cizích jazyků, kteří jsou dynamičtí, flexibilní a dokáží se rychle přizpůsobovat požadavkům trhu. ČVUT v Praze je v současné době na následujících pozicích podle žebříčku QS World University Rankings, který hodnotil 1604 univerzit po celém světě. V celosvětovém žebříčku QS World University Rankings je ČVUT na 432. místě a na 9. pozici v regionálním hodnocení Emerging Europe and Central Asia. V rámci hodnocení pro Engineering – Civil and Structural je ČVUT mezi 151.–200. místem, v oblasti Engineering – Mechanical na 201.–250. místě, u Engineering – Electrical na 201.–250. pozici. V oblasti Physics and Astronomy na 201. až 250. místě, Natural Sciences jsou na 283. příčce. V oblasti Computer Science and Information Systems je na 251.–300. místě, v oblasti Mathematics a Material Sciences na 301.–350 místě a v oblasti Engineering and Technology je ČVUT na 256. místě. Více informací najdete na www.cvut.cz

Mohlo by se Vám líbit

Technologie studené plazmy výrazně snižuje pachovou zátěž z gumárenské výroby

Společnost Continental Barum za poslední dvanáct let prováděla mnoho studií či testovala různé technologie vedoucí k snížení pachových emisí z výroby pneumatik. V loňském roce byla finalizován systém […]

Reportáž: GÜHRING INNOVATION DAYS 2024

Zvýšení efektivity obrábění je ve výrobních firmách trvalý proces. A je jedním z důvodů, proč firma GÜHRING – přední světový výrobce obráběcích nástrojů – pořádá pod […]

Transformace efektivity výroby: úspěšný příběh zákazníka

  • 23. dubna 2024

Přemýšleli jste někdy o tom, jak mohou strategická technologická partnerství pozvednout vaši výrobu do nových výšin? Ponořme se do skutečné proměny, které byl svědkem pan […]